Blog

Jak zrobić domowe płyny do płukania jamy ustnej?

Samo szczotkowanie zębów może nie wystarczyć do tego, aby w odpowiedni sposób zadbać
o higienę jamy ustnej i cieszyć się w pełni zdrowym uśmiechem. Oprócz stosowania właściwej szczoteczki warto używać także dobrej jakości preparatów i przyrządów: past do zębów, nici dentystycznych, irygatorów oraz płynów do płukania. Środki dostępne w aptekach czy drogeriach nie zawsze mają najlepszy skład, dlatego warto wyprodukować naturalne specyfiki we własnym domu. W naszym tekście znajdziesz propozycje przepisów na naturalne, domowe płyny do płukania jamy ustnej.

Zalety domowych płynów do płukania jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej redukuje zalegającą płytkę nazębną, a ponadto chroni przed dolegliwościami dziąseł i likwiduje problem nieprzyjemnego oddechu. Dzięki produkcji domowych płynów zaoszczędzisz pieniądze i wesprzesz środowisko (nie musisz kupować preparatów w plastikowych opakowaniach). Masz również możliwość dostosowania zapachu i smaku takiego płynu pod własne potrzeby. Jak należy używać naturalnego, domowego płynu do płukania jamy ustnej? To bardzo proste! Wystarczy wprowadzić go do ust, a następnie przepłukiwać nim jamę ustną przez około minutę. Po wszystkim wypluj płyn do zlewu. Poniżej znajdziesz przepisy na najlepsze domowe środki przeznaczone do higieny jamy ustnej.

Przepisy na domowe płyny do płukania jamy ustnej

1. Płyny do płukania jamy ustnej na nieświeży oddech

Płyn do płukania ust z dodatkiem goździków, cynamonu i mięty

Jak zrobić domowe płyny do płukania jamy ustnej?

Idealnym płynem dla osób, które borykają się z problemem nieświeżego oddechu, będzie ten
z dodatkiem goździków, cynamonu i mięty. Można stosować go codziennie.

Składniki: łyżeczka całych goździków, szklanka wody, 4 krople olejku miętowego, łyżeczka cynamonu mielonego.

Jak przygotować?

Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki i całość przecedź dwa razy przy pomocy sitka o małych oczkach. Następnie przelej roztwór do butelki z nakrętką. Płyn przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu dwóch tygodni.

Płyn do płukania ust z zawartością octu jabłkowego

Jak zrobić domowe płyny do płukania jamy ustnej?

Kolejną propozycją płynu do płukania jamy ustnej na nieświeży oddech będzie ten
z zawartością octu jabłkowego, który w swoim składzie posiada potas, wapń i sód.

Składniki: 2 łyżki octu jabłkowego, szklanka wody.

Jak przygotować?

Połącz ze sobą dwa składniki i całość przelej do słoika wielokrotnego użytku. Płyn przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu dwóch tygodni.

2. Płyn do płukania jamy ustnej na nieświeży oddech i podrażnione dziąsła

Jak zrobić domowe płyny do płukania jamy ustnej?

Kolejny domowy płyn rekomendowany jest osobom z nieświeżym oddechem i podrażnionymi dziąsłami. Mięta pieprzowa posiada właściwości antyseptyczne, a olejek z drzewa herbacianego łagodzi podrażnienia.

Składniki: szklanka wody oczyszczonej bądź destylowanej, 10 kropli olejku miętowego,
6 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Jak przygotować?

Wszystkie składniki umieść w szklanej butelce, zamknij ją szczelnie i energicznie potrząsaj. Płucz usta przez 30 sekund. Nie połykaj płynu. Wstrząśnij przed każdym stosowaniem i zużyj
w terminie do dwóch tygodni.

3. Płyn do płukania jamy ustnej wyrównujący pH

Jeśli często spożywasz kwaśne posiłki i napoje, płyn do płukania wyrównujący poziom pH
w jamie ustnej będzie dla Ciebie najlepszy. Dzięki niemu zneutralizujesz kwasy i bakterie odpowiedzialne za próchnicę i gromadzenie się płytki nazębnej.

Składniki: szklanka wody, pół łyżeczki spiruliny, pół łyżeczki węglanu wapnia, ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej, ćwierć łyżeczki ksylitolu.

Jak przygotować?

Wszystkie składniki dodać do szklanego słoika lub blendera, a następnie dokładnie zmiksować. Wstrząśnij przed każdym użyciem i zużyj w terminie do dwóch tygodni.

4. Płyny do płukania jamy ustnej na stany zapalne i podrażnienia

Płyn z dodatkiem kurkumy

Jak zrobić domowe płyny do płukania jamy ustnej?

Płyn z dodatkiem kurkumy sprawi, że zmniejszysz stany zapalne i podrażnienia występujące
w jamie ustnej. Wspomniana przyprawa dodatkowo minimalnie rozjaśnia przebarwienia. Do tego zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej i chroni przed chorobami dziąseł.

Składniki: szklanka wody, pół łyżeczki l-argininy, pół łyżeczki kurkumy, pół łyżeczki węglanu wapnia, pół łyżeczki proszku do pieczenia, 5 goździków.

Jak przygotować?

Najpierw umieść goździki w szklance wody i pozostaw na 24 godziny. Następnie wszystkie składniki dodaj do słoika, zamknij go i mocno nim wstrząśnij. Miksturę trzymaj w lodówce.

Płyn z dodatkiem aloesu

Jak zrobić domowe płyny do płukania jamy ustnej?

Podobne działanie będzie miał płyn z dodatkiem aloesu.

Składniki: pół szklanki soku z aloesu, pół szklanki wody destylowanej, półtorej łyżeczki sody oczyszczonej, 3 krople dowolnego olejku eterycznego.

Jak przygotować?

Składniki umieść w szklanej butelce, zabezpiecz ją i potrząśnij, aby wszystko się rozpuściło
i połączyło ze sobą. Płyn przechowuj w lodówce i zużyj w ciągu dwóch tygodni.

5. Płyn do płukania jamy ustnej na stany zapalne i bakterie

Jak zrobić domowe płyny do płukania jamy ustnej?

Szałwia posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Na rynku produktów do higieny jamy ustnej znajdziemy wiele produktów z dodatkiem tego zioła.

Składniki: szklanka wody filtrowanej, łyżeczki soli mineralnej, 6 listków szałwii.

Jak przygotować?

Rozpuść listki szałwii w butelce w minimalnej ilości wody, a sól w 150 ml wrzątku. Po chwili wymieszaj oba roztwory. Gotowe!

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button