Blog

Jak zniszczyć sobie protezę lub implant?

Faktem jest, że protezy i implanty są całkowicie odporne na próchnicę, jako, że porcelana nie zbiera na sobie bakterii które mogłyby powodować jej uszkodzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że o sztuczne zęby też należy dbać. W tym artykule dowiecie się, jakie zachowania i nawyki najczęściej doprowadzają do uszkodzenia protez i implantów.

Picie alkoholu

Generalnie rzecz biorąc, alkohol powinien być ograniczany ni tylko ze względu na nasze uzębienie – jego małe ilości lub całkowity brak skutecznie zmniejsza ryzyko zachorowana na raka, co może z kolei skutkować wycięciem szczęki lub martwicą błony śluzowej. Stany zapalne prowadzą z kolei do rozchwiania zębów, co dotyczy także implantów. Przy mocniejszym nacisku, takie zęby zwyczajnie wypadają.

Palenie tytoniu

Kolejna popularna używka, która szkodzi nie tylko naszym zębom. Dym tytoniowy prowadzi do kruchości naczyń krwionośnych, co skutkuje gorszym ukrwieniem tkanek. W wyniku tego dochodzi do zapalenia dziąseł lub przyzębia i pogłębienia kieszonek dziąsłowych, co również doprowadza do rozchwiania i wypadnięcia implantów i zębów naturalnych. Palenie może tez doprowadzić do nowotworu jamy ustnej, przez który może dojść do usunięcia fragmentów szczęki.

Zła higiena jamy ustnej

Jeśli nie myjemy zębów regularnie, płytka nazębna przerodzi się w kamień, który z czasem zacznie wciskać się w dziąsło. Prowadzi to do cofnięcia się dziąseł i zniszczenia kości, w której osadzone są implanty. To również doprowadza do ich wypadnięcia.

Zbyt twarda szczoteczka i źle dobrana pasta do zębów

Dotyczy to zwłaszcza protez miękkich, które nie powinny być myte twardymi szczoteczkami i pastami wybielającymi. Może to spowodować powstawanie rys na ich powierzchni, w których może zacząć gromadzić się nalot i bakterie. To z kolei czyni z protezy bezużyteczne gniazdo bakterii i grzybów.

Środki wybielające

Im silniejszy środek wybielający, tym mocniej niszczy on powierzchnię protezy. Zbyt wiele płynów do płukania jamy ustnej lub stosowanie produktów, które nie nadają się do sztucznych zębów, prowadzi do przebarwień i uszkodzeń protezy.

Biżuteria w jamie ustnej

Dotyczy to kolczyków w języku lub policzkach. Niszczą one protezę i wywołują stany zapalne przyzębia. Prowadzą też one do rys na powierzchni protezy.

Jest wiele sposobów na to, by zniszczyć sobie sztuczne zęby, a zarazem zmarnować drugą szansę na należyte skorzystanie z naszej jamy ustnej. To, że zęby są sztuczne, wcale nie znaczy, że dbanie o zdrowie jamy ustnej powinno odejść w niepamięć.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button