Jak wygląda i na czym polega zatrucie zęba?
Zatrucie zęba jest elementem leczenia kanałowego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i ma on na celu stworzenie odpowiednich warunków do ostatecznego usunięcia miazgi. Cała operacja sprowadza się de facto do otwarcia komory zęba, i następnie nałożenia przez stomatologa specjalnej pasty w formie trucizny, która pozwala uwolnić się nam od bardzo bolesnych dolegliwości towarzyszących stanom zapalnym.
W jakich przypadkach przeprowadza się zatrucie zęba?
Zaawansowane zmiany próchnicze rozwijające się pod szkliwem i atakujące zębinę w konsekwencji prowadzą do stanów zapalnych miazgi. Te z kolei – za sprawą zwiększającego się w komorze zęba ciśnienia krwi – powodują silne bóle, a także stałą bądź przerywaną nadwrażliwość na ciepło, zimno, oraz inne bodźce termiczne. Najczęściej w celu wyeliminowania wymienionych dolegliwości korzysta się z ekstyrpacji przeżyciowej miazgi, która przy współpracy pacjenta jest w stanie możliwie bezinwazyjnie przeprowadzić nas przez całe leczenie kanałowe.
Czasem jednak zdarza się, że nie ma możliwości zastosowania metody ekstyrpacji przejściowej miazgi. Do wykonania tego zabiegu konieczne jest bowiem znieczulenie, na które niektórzy pacjenci się nie zgadzają bądź z różnych względów nie mogą zostać mu poddani (na przykład ze względu na uczulenie na leki znieczulające bądź hemofilię). Właśnie wówczas wykonuje się zabieg dewitalizacji miazgi, czyli zatrucia zęba.
Czy zatruwanie zęba jest bezpieczne?
Zatrucie zęba pozwala zachować ząb w jamie ustnej, a to najważniejsze. Niestety, zabieg ten jest obarczony ryzykiem pewnych powikłań. Przede wszystkim, podczas stosowania środków dewitalizacyjnych może dojść do uszkodzenia tkanek okołowierzchołkowych – używany bowiem w trakcie procesu „zatruwania” zęba paraformaldehyd jest substancją mutagenną i cytotoksyczną. Wydostanie się pasty spod wypełnienia może być zatem bardzo groźne.
Stomatolodzy zalecają, by w trakcie korzystania z wypełnienia tymczasowego używać zęba oszczędnie, natomiast w przypadku wypadnięcia fleczera, natychmiast zgłosić się na wizytę awaryjną do gabinetu. Podobne zalecania dotyczą wystąpienia po kilku dniach od zatrucia zęba dolegliwości związanych z nagryzaniem i naciskaniem; mogą one bowiem wiązać się z rozwojem zgorzeli miazgi, której leczenie wymaga odrębnego sposobu postępowania.
Pamiętajmy, że aby przejść przez cały proces leczenia kanałowego i zatruwania zęba możliwie bezinwazyjnie i bezpiecznie, konieczna jest cierpliwość i ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego.
Czy zatruwanie zęba jest bolesne?
Zdecydowana większość pacjentów pyta przede wszystkim o to, czy proces zatruwania zęba jest bolesny. Otóż w przypadku konieczności przeprowadzania operacji bez znieczulenia, możemy spodziewać się intensywnego, ale krótkotrwałego bólu. Niestety, należy również liczyć się z tym, że dolegliwości mogą co jakiś czas nawracać – wszystko za sprawą wspomnianego wcześniej paraformaldehydu, który może powodować ból nawet mimo tego, że do współczesnych preparatów dewitalizacyjnych dodaje się specjalne leki znieczulające.
Poza tym należy pamiętać, że sposób i skuteczność działania trucizny u każdego pacjenta jest kwestią indywidualną i trudno jest precyzyjnie przewidzieć jej efekty.
Kiedy wykonuje się trucie zęba u dziecka?
Jedną z grup osób, u których zatruwanie zęba wykonuje się najczęściej są dzieci. Przyczynę tego faktu najczęściej stanowi problem z wykonaniem odpowiedniego znieczulenia u najmłodszych – szkraby często boją się bowiem wszelkiego ingerowania w stan własnej jamy ustnej, a także niechętnie podejmują współpracę ze stomatologiem.
W celu przeprowadzenia trucia zęba u dziecka, lekarz postępuje w analogiczny sposób jak w przypadku osoby dorosłej; pierwszą czynnością jest tutaj zatem opracowanie ubytku, po którym specjalista otwiera komorę zęba i dewitalizuje miazgę parapastą. Po tygodniu bądź dwóch przerwy, podczas kolejnej wizyty, usuwa się zaś zmumifikowaną, martwą miazgę.
Przeprowadzenie dziecka przez cały opisany wyżej, mało przyjemny proces może być szczególnie trudne. Właśnie dlatego stomatolodzy apelują o pomoc do rodziców, którzy powinni podczas zabiegu cały czas uspokajać malucha, nie opowiadać mu o bólu, a także uświadamiać pociechę, jak ważne jest wyleczenie nękających ją stanów chorobowych.
Jak po zatruciu zęba powinna wyglądać higiena jamy ustnej?
Stomatolodzy zalecają, by przez około godzinę od zabiegu dewitalizacji powstrzymać się od jedzenia; tyle czasu bowiem potrzebuje wypełnienie tymczasowe, by odpowiednio się utwardzić. Spełnia ono bardzo ważną funkcję, ponieważ izoluje szkodliwą dla zdrowia pastę dewitalizującą od organizmu.
Po upłynięciu około godziny od zatrucia zęba, zazwyczaj można już powrócić do normalnego trybu życia, należy jednak przy tym uważać na ząb poddany leczeniu i starać się go jak najmniej eksploatować.
Nie ma żadnych przeciwskazań, by po procesie dewitalizacji zęba pić alkohol, ponieważ do szczelnie zamkniętego zęba i tak nie powinny się przedostać żadne płyny i pokarmy. O higienę jamy ustnej należy dbać w sposób standardowy, szczotkując i nitkując zęby co najmniej dwa razy dziennie.