Blog

Aparat lingwalny – niewidoczny sprzymierzeniec w walce o piękny uśmiech

Wiele osób marzy o tym, by ich zęby były idealnie proste. Nie jest to dyktowane jedynie kwestiami estetycznymi. Chodzi przede wszystkim o to, by pozbyć się wad zgryzu. Zdarza się jednak, że pacjenci niechętnie podchodzą do pomysłu założenia aparatu ortodontycznego. Dzieje się tak z kilku powodów. Część osób boi się tego, jak będą wyglądać nosząc aparat, a także tego, że będzie on jeszcze bardziej zwracać uwagę na zęby, które stały się źródełem naszych kompleksów. Takim pacjentom z pewnością przypadnie do gusty aparat lingwalny. Ten artykuł ma na celu przybliżenie tego produktu.

Czym różni się aparat lingwalny od tradycyjnego?

Aparat lingwalny bywa nazywany także aparatem incognito lub językowym. Tym, co różni go od modelu tradycyjnego jest fakt, że go nie widać. Dzieje się tak, ponieważ zostaje on umieszczony na wewnętrznej stronie zębów, na powierzchni językowej. Za następną różnicę możemy wziąć to, że przy tworzeniu aparatu lingwalnego każdy zamek do poszczególnych zębów zostaje opracowany osobno. Oznacza to, że do założenia tego rodzaju aparatu, ortodonta używa unikalnych zamków, które są zaprojektowane dla konkretnego pacjenta. Sprawa z tradycyjnymi aparatami ma się inaczej. Stosuje się w nich uniwersalne zamki, które muszą dopasować się do każdego pacjenta. Kolejną różnicą jest materiał z jakiego aparat zostaje on wykonany. W przypadku aparatu lingwalnego wykorzystuje się stop złota. Jego największą zaletą jest duża wytrzymałość i bardzo dobra przyczepność. Zmniejsza to ryzyko, że zamki się odkleją.

Aparaty językowe charakteryzuje również to, że z powodu ich usytuowania oraz bardzo cienkich łuków, nie wpływają na zaburzenie pracy systemu więzadłowo-nerwowego. Dzięki temu proces przesuwania zębów służący ich wyprostowaniu, nie powoduje dyskomfortu. Ten pojawia się dość często przy noszeniu tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Z kolei dzięki temu, że system umiejscowienia zamków przyspiesza czas leczenia, otrzymujemy doskonały produkt.

Komu przyda się aparat incognito?

Aparaty lingwalne są rewelacyjnym rozwiązaniem, które sprawdzi się u wszystkich pacjentów pragnących, by ich zęby stały się proste, nie czując przy tym dyskomfortu. Aparaty lingwalne mogą stosować zarówno dzieci jak i młodzież i dorośli. Nawet jeśli wada zgryzu jest poważna, nie będzie trudności w założeniu tego aparatu. Poradzi on sobie z każdym problemem dotyczącym krzywych zębów.

Aparat lingwalny - niewidoczny sprzymierzeniec w walce o piękny uśmiech
Aparat lingwalny w jamie ustnej

Zalety aparatu lingwalnego:

  • jest odpowiedni dla każdej wady zgryzu
  • nie ma ograniczeń wiekowych
  • pozostaje niewidoczny podczas całego procesu leczenia
  • przyspiesza czas leczenia
  • jest wygodniejszy niż aparat tradycyjny
  • nie powoduje odwapnieni na zębach
  • odczuwa się mniejszy dyskomfort lub jego całkowity brak podczas procesu leczącego

Po tym, co napisaliśmy może się wydawać, że aparat ten jest pozbawiony wad. Ciężko się z tym nie zgodzić. Jedynym problemem dotyczącym założenia aparatu lingwalnego jest fakt, że jego cena jest wysoka. Wiąże się to oczywiście z tym, że każda jego część jest tworzona z myślą o konkretnym zębie pacjenta. Z racji, że w Polsce nie jest to jeszcze popularna metoda, często aparaty wykonuje się za granicą.

Aparat lingwalny – cena

Cena jednego łuku zaczyna się zazwyczaj od 4 tysięcy za łuk i idzie w górę. Będzie się ona różnić w zależności od miejsca zakładania aparatu. Jak widzimy koszty jakie trzeba ponieść są nawet kilkukrotnie wyższe niż te za zwykły aparat.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button