Blog

Jak twarda powinna być twoja szczoteczka do zębów?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, ze przy wyborze szczoteczki do zębów nie należy kierować się jedynie jej niską ceną i walorami estetycznymi. Bardzo istotne jest także dobranie odpowiedniej wielkości główki, jej kształtu, pożądanego rodzaju i układu włókien. Najważniejsze jednak pozostaje indywidualne dopasowanie twardości włosia do swoich potrzeb. Źle dobrana szczoteczka nie będzie perfekcyjnie doczyszczać Twoich zębów – a nawet może je uszkodzić.

Dostępne twardości szczoteczek

Na rynku możemy znaleźć szczoteczki o czterech stopniach twardości:

  • specjalistyczne (średnica włosia poniżej 0,12 mm). To szczoteczki, których włosie jest szczególnie cienkie, co wpływa na jego elastyczność. Są polecane osobom z aparatami ortodontycznymi, protezami. Nie podrażnią jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych oraz w przypadku poważnej choroby dziąseł,
  • miękkie (średnica włosia pomiędzy 0,18-0,20 mm) – może korzystać z nich każdy, ponieważ bardzo dokładnie usuwają osad i płytkę nazębną. Ze względu na ich miękkie i elastyczne włosie, przy myciu zębów nie zostanie podrażniona jama ustna. Dlatego takie szczoteczki polecane są głównie osobom z nadwrażliwymi zębami i dziąsłami a także tym, których szyjki zębowe są odsłonięte,
  • średnio twarde (średnica włosia pomiędzy 0,20-0,25 mm). Szczoteczki z takim włosiem może stosować każdy, kto nie ma problemu z nadwrażliwością zębów i dziąseł ani z chorobami przyzębia,
  • twarde (średnica włosia pomiędzy 0,25-0,35 mm) – ich włosie jest najgrubsze i najmniej elastyczne. Dlatego też nadają się tylko dla osób, które mają zdrowe zęby i dziąsła. Najlepiej usuwają powierzchowne przebarwienia, powstałe wskutek palenia papierosów czy picia barwiących napojów. Ze względu na możliwość podrażnienia dziąseł i uszkodzenia szkliwa bardzo ważne jest, by osoby korzystające ze szczoteczek o twardym włosiu stosowały prawidłową technikę mycia zębów. Zalecane jest także wymienne używanie takiej szczoteczki z innymi, o miększym włosiu.

Jaka twardość będzie dla mnie odpowiednia?

Jeżeli nie masz pewności, jaka szczoteczka będzie dla Ciebie najlepsza – bezpiecznym wyborem będzie ta z miękkim bądź średnio twardym włosiem. Dokładnie oczyszczą one Twoje zęby, a ich użycie nie będzie grozić uszkodzeniem szkliwa. Jeżeli jednak cierpisz na dolegliwości ze strony jamy ustnej, nie ryzykuj – wybierz szczoteczkę z miękkim włosiem. Jeżeli chcesz korzystać z twardej szczoteczki, by pozbyć się osadów i przebarwień – upewnij się, że potrafisz prawidłowo szczotkować zęby, a w twojej jamie ustnej nie toczy się żaden proces chorobowy.

Pamiętaj, że jeżeli cierpisz na choroby przyzębia, nosisz aparat ortodontyczny bądź masz inne problemy ze zdrowiem jamy ustnej – idealna szczoteczka powinna zostać zakupiona po konsultacji ze stomatologiem.

Pamiętaj, by przy wyborze szczoteczki zwrócić także uwagę na:

  • rodzaj użytych włókien – mogą one być czyszczące (delikatniejsze, nie uszkadzają dziąseł) bądź polerujące (efektywniej usuwają osady i płytkę nazębną),
  • wielkość główki – małe łatwiej doczyszczają trudnodostępne miejsca,
  • kształt główki – powinna być ona delikatnie zwężona u góry,
  • gęstość włosia i jego zakończenia – najlepsze są szczoteczki z gęsto osadzonym, zaokrąglonym u końca włosiem.

Aby szczoteczka dokładnie czyściła nasze zęby, ważne jest jej dobranie zgodnie z powyżej przedstawionymi wymogami. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza szczoteczka będzie szkodzić Twoim zębom, jeżeli nie będziesz jej regularnie wymieniać!

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Sama cierpią na nadwrażliwość zębów. Z tego powodu używam szczoteczki manualnej z miękkim włosiem. Dzięki temu moje zęby są czyste, a ja nie odczuwam bólu podczas szczotkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button