Jak kondycja nerek wpływa na stan naszych zębów?

3 maja 2018

Nerki to istotny dla naszego organizmu organ. Ich podstawowym choć nie jedynym zadaniem jest produkcja moczu. Poza tym wykonują także wiele innych czynności takich jak te hormonalne, produkcja witamin czy uczestniczenie w procesach zachowania stanu równowagi organizmu. Jednak to nie wszystko. Mają też istotny wpływ na kondycję jamy ustnej. By opisać jak ważnym są organem musimy wrócić do ich podstawowej funkcji jaką jest filtracja płynów. Oczyszczają ponad 180 litrów naszej krwi w ciągu dobry. Jeśli praca nerek jest nieprawidłowa, nasz organizm da nam o tym znać. Jak kondycja nerek może mieć wpływ na stan naszej jamy ustnej? Jeśli nasze nerki nie funkcjonują prawidłowo to może dojść do niewydolności pracy ślinianek, zaburzeń smaku i budowy tkanki kostnej i mineralnej zębów. Jak widzimy, nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek mają realny wpływ na kondycję jamy ustnej.

Problemy z nerkami

Źle pracujące nerki zakłócają gospodarkę wodno-jelitową. W takim przypadku zmienia się ilość wydzielanej śliny, co niekorzystnie wpływa na stan jamy ustnej. Kiedy przyjmujemy lekarstwa na choroby nerek, nasza śluzówka ulega zmianom. Dochodzi do wysuszenia tkanek jamy ustnej, przez co wzrasta ryzyko podrażnień, uszkodzeń oraz ataków przez drobnoustroje. Poprzez suchości w jamie ustnej (kserostomia) powstają poważne stany zapalne, które bardzo ciężko się goją. To z kolei powoduje powstanie przykrego zapachu z ust. Wszelkie niechciane zmiany szkodzące śluzówce, sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, które przez krew dochodzą do nerek tworząc w ten sposób ognisko zakażenia. Warto o tym pamiętać, kiedy zaczynamy pojawiać się na wizytach u nefrologa.

Zęby

Nerki mają wpływ na jakość śliny. Jej niedobór wpływa negatywnie na kondycje naszych zębów. Wynika to z tego, że zmienia się w ten sposób pH w środowisku naszej jamy ustnej. Zęby są nieodpowiednio obmywane co zwiększa ilości osadu oraz resztek jedzenia. Taki układ tworzy idealne warunki do powstawania próchnicy i innych chorób zębów i dziąseł. Jeśli mamy zdrowe nerki, ale nie leczymy próchnicy może dojść do ich zakażenia. Z tego powodu należy dbać o to, by szybko interweniować, kiedy zauważymy, że z naszą jamą ustną dzieje się coś niedobrego. Sygnały mogą być mało wyraziste, inne są bardzo charakterystyczne. Jeśli pojawi się u nas dyskomfort, ból czy pieczenie, powinniśmy niezwłocznie udać się do gabinetu stomatologicznego. By temu zapobiec dobrze jest stawiać się na wizytach kontrolnych u dentysty raz na pół roku. W trakcie takiego spotkania stomatolog oceni kondycję naszych zębów, i jeśli będzie to potrzebne, zaproponuje najlepsze metody leczenia zębów. W trakcie takiej wizyty warto usunąć kamień nazębny, który może szybciej się tworzyć, jeśli w naszej jamie ustnej nie występuje wystarczająca ilość śliny. Dzięki temu unikniemy rozwijania się bakterii, powodujących choroby.

Wnioski

Nietrudno jest przekonać się o tym, że istnieje ogromny związek między stanem nerek a kondycją naszej jamy ustnej. Nie można lekceważyć żadnych objawów, które są sygnałami wysyłanymi nam przez nasze ciało. Jeśli mamy problem z nerkami odbije się on na naszych zębach. Z kolei jeśli nie przywiązujemy wagi do higieny jamy ustnej, może to odbić się na stanie naszych nerek. Organizm stanowi całość. Jedna jedna część wpływa na inną. Powinniśmy o tym stale pamiętać.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

social media
0 (0 votes)