Jak kondycja nerek wpływa na stan naszych zębów?

3 maja 2018

Nerki to istotny dla naszego organizmu filtr, ale to nie wszystko. Mają związek z naszą jamą ustną.

Codziennie nasze nerki wykonują bardzo ciężką pracę. Oczyszczają ponad 180 litrów naszej krwi. Jeśli praca nerek jest nieprawidłowa, nasz organizm da nam o tym znać. Jak kondycja nerek może mieć wpływ na stan naszej jamy ustnej. Jeśli Twoje nerki nie funkcjonują prawidłowo to może dojść do niewydolności pracy ślinianek, zaburzeń smaku i budowy tkanki kostnej i mineralnej zębów.

Problemy z nerkami

Źle pracujące nerki zakłócają gospodarkę wodno-jelitową. W takim przypadku zmienia się ilość wydzielanej śliny, co niekorzystnie wpływa na stan jamy ustnej. Kiedy przyjmujemy lekarstwa na choroby nerek, nasza śluzówka ulega zmianom. Dochodzi do wysuszenia tkanek jamy ustnej, przez co wzrasta ryzyko podrażnień, uszkodzeń oraz ataków przez drobnoustroje. Poprzez suchości w jamie ustnej (kserostomia) powstają poważne stany zapalne, które bardzo ciężko się goją. To z kolei powoduje powstanie przykrego zapachu z ust. Wszelkie niechciane zmiany szkodzące śluzówce, sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, które przez krew dochodzą do nerek tworząc w ten sposób ognisko zakażenia.

Zęby

Nerki mają wpływ na jakość śliny. Jej niedobór niszczy kondycje naszych zębów. Niedobór śliny zmienia pH w środowisku naszej jamy ustnej. Zęby są nieodpowiednio obmywane co zwiększa ilości osadu oraz resztek jedzenia. Taki układ tworzy idealne warunki do powstawania próchnicy. Jeśli masz zdrowe nerki, ale nie leczysz próchnicy może dojść do ich zakażenia.

Wnioski

Jak sam się przekonałeś istniej ogromny związek między stanem nerek a kondycja naszej jamy ustnej. Nie możesz lekceważyć żadnych objawów. Jeśli masz problem z nerkami odbije się to Twoich zębach. Z kolei jeśli nie przywiązujesz wagi do higieny jamy ustnej, może to odbić się na stanie Twoich nerek.

Kategoria : Blog | Tagi: