Blog

Higiena podczas noszenia aparatu nazębnego

Noszenie aparatu nazębnego to okres, podczas którego należy przyzwyczaić się do nowych reguł, dyktowanych przez zasady leczenia. W przypadku braku ich przestrzegania, nasz aparat stanie się nieestetyczny wizualnie, może się nawet uszkodzić, co narazi nas nie tylko na dodatkowe koszty, ale także wydłuży czas leczenia. W przypadku szczególnego ignorowania problemu, możemy nawet doprowadzić do tego, że nasze zęby jeszcze bardziej się wykrzywią. Dlatego też już od pierwszego dnia noszenia aparatu powinniśmy skupić się na przyzwyczajaniu się do nowego sposobu przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej. Z kolei wiedzę teoretyczną możecie sobie przyswoić już teraz, w czym pomoże Wam ten krótki artykuł. Mamy nadzieję, że zawarte w nim informacje uczynią tę kwestię klarowniejszą, zachęcając Was do podjęcia się leczenia ortodontycznego, dzięki któremu żeby staną się proste i estetyczne.

O jakich akcesoriach do higieny jamy ustnej powinniśmy pamiętać?

  • Szczoteczka do zębów – tutaj nic się nie zmienia, ponieważ do czyszczenia zębów w dalszym ciągu wykorzystujemy tradycyjną szczoteczkę.
  • Szczoteczka jednopęczkowa – zwykła szczoteczka nie będzie się w stanie dostać do przestrzeni pomiędzy zębem, a aparatem. Dlatego też istotny jest wczesny zakup szczoteczki jednopęczkowej, dzięki którym oczyścimy nie tylko wyżej wspomniane przestrzenie, ale też zamki aparatu.
  • Irygator lub nić dentystyczna – do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych najlepiej sprawdzi się jedna z tych dwóch opcji. Irygator jest urządzeniem droższym, lecz korzystanie z niego nie wymaga od nas opanowania konkretnej techniki. Tak jest z kolei w przypadku nitkowania, chociaż same nici możemy kupić tanio w drogeriach.
  • Płyn do płukania jamy ustnej – po zakończonym myciu zębów, wypłukanie ust specjalnym płynem powinno być ostatnim krokiem, mającym na celu zabicie ostatnich bakterii, które mogą jeszcze zalegać w jamie ustnej. Najlepiej jest w tym celu wykorzystać płyn z zawartością fluoru.

Higiena podczas noszenia aparatu nazębnego

O czym powinniśmy pamiętać, nosząc aparat nazębny?

  • Zęby należy szczotkować po każdym posiłku. Zapobiegniemy w ten sposób nie tylko rozwojowi próchnicy, ale także przebarwieniom, które mogą zepsuć całkowicie wygląd naszego aparatu.
  • Jeżeli umycie zębów nie jest na daną chwilę możliwe, powinniśmy przynajmniej przepłukać jamę ustną wodą.
  • Jeżeli czujemy, że aparat nazębny podrażnia wnętrze jamy ustnej oraz wargi, powinniśmy zacząć stosować wosk ortodontyczny. Dzięki niemu unikniemy powstawania nieprzyjemnych ran wewnątrz jamy ustnej.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button