Szukaj szczoteczki

Higiena jamy ustnej u osób starszych

5 stycznia 2018

U osób starszych, często pojawiają się różne schorzenia jamy ustnej. Higiena jamy ustnej w tym okresie życia jest bardzo ważna – pomaga wyeliminować ryzyko większości chorób. Natomiast regularne wizyty u stomatologa ułatwiają wczesne rozpoznanie różnych schorzeń.  Zasady prawidłowego oczyszczania uzębienia pozostają takie same, jak we wcześniejszych okresach życia – należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, nitkować przestrzenie międzyzębowe i odwiedzać stomatologa. Jakie jednak schorzenia najczęściej dotykają osób starszych?

Próchnica u starszych osób

Z wiekiem borykamy się z coraz większym ubytkiem szkliwa, dlatego tak ważne jest kontrolowanie uzębienia pod kątem próchnicy korzeni zębów. By im zapobiec, każdego dnia szczotkuj uzębienie pastą zawierającą w swoim składzie fluor bądź ksylitol.

Nadwrażliwość zębów w podeszłym wieku

Coraz dotkliwszym problemem może być także nadwrażliwość uzębienia, objawiająca się przeszywającym bólem przy jedzeniu zimnych, gorących, kwaśnych lub słodkich potraw i piciem napojów. Jeżeli borykasz się z tą dolegliwością, zakup pastę na nadwrażliwość i uzyskaj poradę stomatologa.

Problem z oczyszczaniem protez zębowych

Wiele starszych osób jest zmuszonych nosić stałe lub ruchome protezy zębowe. Pamiętaj, by regularnie je oczyszczać! W tym celu zakup specjalną szczoteczkę i pastę, a raz w tygodniu odkażaj protezę w specjalnym płynie. Co rok udaj się na kontrolę stomatologiczną.

Uciążliwa suchość jamy ustnej

Powszechnie występującą dolegliwością jest odczuwanie suchości w jamie ustnej. Pojawia się ona wskutek zmian zachodzących w organizmie, często jest także skutkiem ubocznym zażywanych leków. Ta dolegliwość wydaje się błaha – jednak nieleczona, może doprowadzić do powstania ubytków w zębach lub owrzodzeń na błonach śluzowych. Jeżeli borykasz się z suchością, pieczeniem jamy ustnej – skonsultuj się z lekarzem, który podpowie ci, jak zminimalizować odczuwane dolegliwości.

Zapalenie dziąseł – paradontoza

Większość dorosłych polaków choruje na paradontozę. Może być ona spowodowana przez:

  • niewłaściwą higienę jamy ustnej,
  • nieusuwanie kamienia nazębnego,
  • złą dietę,
  • używki – w szczególności palenie papierosów,
  • niektóre choroby, takie jak nowotwory, cukrzyca,
  • niektóre leki.

Wczesne wykrycie zapalenia dziąseł może zapobiec późniejsze utracie zębów. Dlatego jeżeli zauważysz pierwsze objawy, takie jak krwawienie, opuchnięcie dziąseł, ich bolesność czy tkliwość – natychmiast udaj się do stomatologa.

Dbanie o uzębienie przez osoby w starszym wieku jest bardzo ważne – pozwala uniknąć wielu ciężkich chorób i dłużej zachować własne zęby. Pamiętaj, że niektóre choroby jamy ustnej nie biorą się znikąd – mogą je powodować schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak nowotwory, cukrzyca. Dlatego poinformuj o nich swojego dentystę.

Kategoria : Blog