Blog

Higiena jamy ustnej u osób starszych

U osób starszych często pojawiają się różne schorzenia jamy ustnej, spowodowane osłabionym organizmem. Nie potrzeba chociażby paradontozy, aby linia dziąseł zaczęła się cofać, powodując odczuwanie przez nas nadwrażliwości, spowodowanej odsłoniętymi szyjkami zębowymi. Higiena jamy ustnej w tym okresie życia jest bardzo ważna – pomaga wyeliminować ryzyko większości chorób. Natomiast regularne wizyty u stomatologa ułatwiają wczesne rozpoznanie różnych schorzeń. Zasady prawidłowego oczyszczania uzębienia pozostają takie same, jak we wcześniejszych okresach życia – należy szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie, nitkować przestrzenie międzyzębowe (lub korzystać z irygatora) i odwiedzać stomatologa. Jakie jednak schorzenia najczęściej dotykają osób starszych?

Próchnica u starszych osób

Z wiekiem borykamy się z coraz większym ubytkiem szkliwa, dlatego tak ważne jest kontrolowanie uzębienia pod kątem próchnicy korzeni zębów. Zęby tracą bowiem sporo swojego budulca wraz z upływem lat, co sprzyja rozwojowi zmian próchniczych. By im zapobiec, każdego dnia szczotkuj uzębienie pastą zawierającą w swoim składzie fluor bądź ksylitol.

Nadwrażliwość zębów w podeszłym wieku

Coraz dotkliwszym problemem może być także nadwrażliwość uzębienia, objawiająca się przeszywającym bólem przy jedzeniu zimnych, gorących, kwaśnych lub słodkich potraw i piciem napojów. Jeżeli borykasz się z tą dolegliwością, zakup pastę na nadwrażliwość i uzyskaj poradę stomatologa.

Problem z oczyszczaniem protez zębowych

Wiele starszych osób jest zmuszonych nosić stałe lub ruchome protezy zębowe. Pamiętaj, by regularnie je oczyszczać! W tym celu zakup specjalną szczoteczkę i pastę, a raz w tygodniu odkażaj protezę w specjalnym płynie. nie zapominajmy przy tym, że protezy ruchome oczyszczamy trzymając je w ręku, nigdy w momencie, gdy są już one umieszczone w naszej jamie ustnej. Istotne są też regularne wizyty kontrolne u stomatologa, przynajmniej raz w roku.

Uciążliwa suchość jamy ustnej

Powszechnie występującą dolegliwością jest odczuwanie suchości w jamie ustnej. Pojawia się ona wskutek zmian zachodzących w organizmie, często jest także skutkiem ubocznym zażywanych leków. Ta dolegliwość wydaje się błaha – jednak nieleczona, może doprowadzić do powstania ubytków w zębach lub owrzodzeń na błonach śluzowych. Jeżeli borykasz się z suchością, pieczeniem jamy ustnej – skonsultuj się z lekarzem, który podpowie ci, jak zminimalizować odczuwane dolegliwości. Jest to szczególnie istotne w przypadkach, kiedy dopiero co zaczęliśmy nosić protezę – bardzo często dochodzi wówczas do podrażnień błony śluzowej, które stają się jeszcze gorsze, gdy jest ona wysuszona.

Zapalenie dziąseł – paradontoza

Większość dorosłych Polaków choruje na paradontozę. Może być ona spowodowana przez:

  • niewłaściwą higienę jamy ustnej,
  • nieusuwanie kamienia nazębnego,
  • złą dietę,
  • używki – w szczególności palenie papierosów,
  • niektóre choroby, takie jak nowotwory, cukrzyca,
  • niektóre leki.

Wczesne wykrycie zapalenia dziąseł może zapobiec późniejszej utracie zębów, poprzez ich rozchwianie, spowodowane zbyt dalekim cofnięciem się linii dziąseł. Dlatego jeżeli zauważysz pierwsze objawy, takie jak krwawienie, opuchnięcie dziąseł, ich bolesność czy tkliwość – natychmiast udaj się do stomatologa.

Dbanie o uzębienie przez osoby w podeszłym wieku jest bardzo ważne – pozwala uniknąć wielu ciężkich chorób i dłużej zachować własne zęby. Pamiętaj, że niektóre choroby jamy ustnej nie biorą się znikąd – mogą je powodować schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak nowotwory lub cukrzyca. Dlatego też poinformuj o nich swojego dentystę.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button