Blog

Zioła o właściwościach leczniczych dla zębów

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób o zęby dbali nasi przodkowie? Przecież nie zawsze ludzkość miała do dyspozycji pastę do zębów, szczoteczkę, czy fluor. Jak się pewnie domyślacie, z pomocą przychodziły człowiekowi zioła. Do dziś zresztą wiele z nich jest istotnym składnikiem produktów służących do oczyszczania jamy ustnej, szczególnie tych nazywanych „naturalnymi”. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, które zioła posiadają lecznicze właściwości dla naszych zębów.

Pasty do zębów, płyny do płukania, oraz specjalne żele tworzone na bazie naturalnych składników cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Wszyscy wychodzimy bowiem z założenia, że jeżeli coś jest „naturalne”, to zapewne jest również bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Należy jednak przy tym pamiętać, że nie wszystkie produkty tworzone na bazie „naturalnych” składników istotnie posiadają w swoim składzie wyłącznie substancje powstałe na skutek działalności przyrody – często producenci określają swój produkt „naturalnym” wyłącznie w celach marketingowych, tylko po to, by zwabić klienta, podczas gdy skład ich past tylko w niewielkiej części składa się z naturalnych produktów. Dlatego właśnie tak istotnym jest, byśmy zwracali baczną uwagę na zestawienie pierwiastków znajdujących się w preparacie, po którego zamierzamy sięgnąć.

Zioła korzystne dla zębów

W produktach służących do pielęgnacji jamy ustnej znajdziemy przede wszystkim zioła posiadające właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, a także odświeżające. Najpopularniejsze z nich, które z pewnością warto poznać, wyliczono poniżej.

1. Rumianek

Rumianek to jedna z najpopularniejszych roślin wykorzystywanych w lecznictwie. Jest bogaty w dużą ilość olejku eterycznego, co sprawia, że stanowi doskonałe źródło witamin i minerałów. Działa łagodząco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Świetnie sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej, a także owrzodzeń w jamie ustnej i krtani. Co więcej, badania potwierdzają, że regularne przepłukiwanie jamy ustnej rumiankiem pozwala złagodzić objawy paradontozy.

2. Szałwia.

Szałwia jest rośliną z gatunku jasnotowatych. Posiada szereg właściwości leczniczych, dlatego zresztą jej najpopularniejszą odmianę nazywa się „szałwią lekarską”. W liściach tej rośliny znajdziemy olejek eteryczny, ale nie tylko – posiada ona w swoim składzie również witaminy z grup A, B, C i PP. Szałwia posiada przede wszystkim działanie przeciwzapalne, dlatego też doskonale sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych dziąseł, owrzodzeń jamy ustnej, oraz opryszczki. Potwierdzono również, że przepłukiwanie zębów naparem z szałwii pozwala załagodzić bóle przyzębia. Obecnie tę roślinę zawiera w swoim składzie zdecydowana większość produktów służących do naturalnej pielęgnacji jamy ustnej.

3. Mięta

Mięta to kolejna roślina z rodziny jasnotowatych. Jej szerokie właściwości lecznicze są znane od wielu wieków. Najpopularniejszym w naszym kraju rodzajem mięty jest mięta pieprzowa, którą wykorzystuje się nie tylko do celów zdrowotnych, ale także jako przyprawę i dodatek do deserów oraz koktajli. Mięta posiada silne działanie odświeżające, dlatego też często jest wykorzystywana do produkcji past do zębów, płynów do płukania oraz bezcukrowych gum do żucia. Regularne stosowanie produktów bogatych w tę roślinę pozwala skutecznie walczyć z halitozą.

4. Mirra

Mirra to wonna żywica wydobywana z drzew i krzewów balsamowców. Posiada silne właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu przez tysiąclecia była używana jako roślina służąca do dezynfekowania ran oraz uśmierzania bólu. Co ciekawe, obecne preparaty służące do pielęgnacji jamy ustnej zawierają w swoim składzie nawet 10% mirry. Wszystko dlatego, że świetnie sprawdza się ona w leczeniu wszelkiego rodzaju stanów zapalnych, a także doskonale przeciwdziała próchnicy oraz chorobom przyzębia.

5. Ksylitol

Ksylitol to organiczny związek chemiczny, który wygląda i smakuje jak cukier. Jest on jednak od tradycyjnego cukru znacznie mniej kaloryczny (o 40%), dzięki czemu chętnie jest stosowany jako jego zdrowy zamiennik. W naturze znajdziemy go w wielu owocach i warzywach, w tym między innymi truskawkach, śliwkach, kalafiorze, malinach, oraz grzybach. W higienie jamy ustnej przede wszystkim posiada właściwości przeciwpróchnicze, poprzez blokowanie rozwoju kwasów mających wpływ na osłabienie szkliwa. Poza tym dba o prawidłowy poziom pH w jamie ustnej oraz stymuluje produkcję śliny.

6. Lukrecja

Lukrecja jest rodziną z rośliny bobowatych i uważano ją za bardzo skuteczny lek już w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Obecnie uprawia się ją głównie w Azji Środkowej, Azji Mniejszej, a także kilku krajach Europy, w tym w Polsce. Jeśli chodzi o jej dobroczynny wpływ na zęby, lukrecja przede wszystkim niszczy bakterie odpowiedzialne za wykształcanie się próchnicy i paradontozy. Bardzo dobrze sprawdza się również w walce z kamieniem nazębnym, a także wspomaga proces przywracania zębom naturalnego koloru.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button