Blog

Udostępniono pytania z egzaminów PES

Centrum Egzaminów Medycznych, po walce sądowej, która trwała kilka lat, w końcu udostępniło pytania z egzaminów specjalizacyjnych z lat 2018-2020. Jak podkreśla prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski, trzeba uznać to za sukces samorządu lekarskiego. Dodaje, iż dla wspólnego dobra środowiska lekarskiego wszyscy powinni dbać o przestrzeganie prawa i stworzenie możliwości uzyskania jak najlepszych kwalifikacji dla przyszłych lekarzy specjalistów.

Warto przypomnieć, iż w grudniu 2022 roku, po kilku latach procesów sądowych, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pytania egzaminacyjne, które wykorzystano w poprzednich sesjach wiosennych i jesiennych Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla wszystkich specjalności, powinny zostać udostępnione wraz z poprawnymi odpowiedziami przez dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych. Sąd stwierdził także, iż dostęp do testów służy nie tylko osobom, które przygotowują się do egzaminu, ale również całemu społeczeństwu, a to za sprawą możliwości kontroli jakości pytań, które wpływają na sposób przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu.

Centrum Egzaminów Medycznych najpierw domagało się zapłaty kosztów związanych ze sposobem udostępnienia archiwalnych pytań i odpowiedzi z egzaminów PES z lat 2018-2020, jednak ostatecznie zostały one upublicznione. – (…) Jesteśmy właśnie po to, aby dla wspólnego dobra naszego środowiska dbać o przestrzeganie prawa i stworzenie możliwości uzyskania jak najlepszych kwalifikacji dla przyszłych lekarzy specjalistów. Upublicznienie pytań z poprzednich sesji egzaminacyjnych nie tylko pomoże jeszcze lepiej przygotować się zdającym w kolejnych sesjach, ale przede wszystkim pozwoli na merytoryczny nadzór nad treścią pytań, która była niejednokrotnie kwestionowana przez lekarzy podczas egzaminów – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. – Udostępnianie pytań przysłuży się nie tylko lekarzom przygotowującym się do egzaminu. (…) Merytoryczny nadzór nad jakością pytań będzie korzystny dla całego społeczeństwa, w tym również dla pacjentów, którzy dzięki temu uzyskają dostęp do jeszcze lepiej wyszkolonych i posiadających większą wiedzę medyczną lekarzy specjalistów – dodaje.

Pytania i odpowiedzi z egzaminów znajdziesz TUTAJ.

Źródło: https://nil.org.pl/

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button