O czym należy pamiętać podczas noszenia aparatu nazębnego?
Aparat nazębny, zwłaszcza taki stały, noszony w wieku pełnoletnim, z pewnością kojarzy nam się przede wszystkim z dyskomfortem, bólem i utrudnioną higieną jamy ustnej. Nie pomaga też fakt, że taki aparat musimy nosić przez blisko dwa lata. A jednak prawda wygląda inaczej – leczenie ortodontyczne, pomimo swojej długości, wcale nie musi wiązać się z dwuletnim koszmarem. Musimy jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach, które zapewnią nam komfortowe noszenie aparatu nazębnego oraz pewność, że okres ten przebiegnie bez żadnych komplikacji.
1. Zęby doznają przebarwień po niektórych napojach i artykułach spożywczych
Tyczy się to przede wszystkim tych z nas, którzy noszą tradycyjne aparaty z ligaturami (gumowymi elementami, zakładanymi na zamki). Elementy te są bowiem szczególnie podatne na przebarwienia, co nie wpływa korzystnie na ich walory estetyczne. Do takich niekorzystnych artykułów spożywczych zaliczamy chociażby buraki, cytrusy, czerwone wino, kawę lub herbatę. Jeżeli spożywamy sporo takich produktów, a nie chcemy sobie ich odmawiać, zakładając aparat powinniśmy wybrać ligatury ciemniejszej barwy.
2. Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej
Tutaj największą różnicą jest to, że nosząc aparat, musimy się przygotować na czyszczenie go jeszcze dokładniej, niż samych zębów. Oprócz zwykłej szczoteczki, należy też wykorzystać irygator lub nić dentystyczną, w celu oczyszczenia przestrzeni między zębem a aparatem. Jest to o tyle istotne, że niektóre produkty, jak szpinak lub ser, mają tendencję do zalegania w elementach aparatu. Jeżeli chcemy być zawsze w gotowości, możemy też zabierać ze sobą na wyjścia szczoteczkę do zębów oraz małą tubkę pasty. Warto zainwestować w zakup szczoteczki elektrycznej ze specjalną końcówka ortho, która pozwoli jeszcze dokładniej czyścić zęby, na które założony jest aparat. Szczoteczki do czyszczenia zębów podczas prostowania zębów mają pośrodku rowek dzięki czemu mogą czyścić dokładnie, nie niszcząc przy tym tak bardzo włosia.
3. Unikanie spożywania produktów twardych
Twarde produkty, takie jak jabłka, orzechy lub sezamki mogą doprowadzić co uszkodzeń aparatu. Zamek może zostać odklejony, zaś drucik – złamany. Dlatego też powinniśmy albo kompletnie zrezygnować z takich produktów lub osłabić ich konsystencję poprzez gniecenie, mielenie lub rozdrabnianie. najlepiej jednak na dwa lata pożegnać się z twardyni produktami. unikniemy w ten sposób przykrych konsekwencji, które mogą wyniknąć w wyniku ich spożywania.
4. Natychmiastowa naprawa każdego problemu z aparatem
Problemów z aparatem nie powinniśmy ignorować, ponieważ każde małe uszkodzenie może być początkiem powstania kolejnych. Wydłuża to nie tylko czas leczenia, ale może powodować też pogorszenie się naszego problemu ze zgryzem. jeśli zauważymy problem, powinniśmy udać się do specjalisty. On najlepiej będzie wiedzieć, co zrobić.
5. Pamiętajmy o wizytach kontrolnych
Powinniśmy odwiedzić naszego dentystę raz na miesiąc/dwa, w celu sprawdzenia, czy leczenie przebiega jak należy, zaś aparat nie doznał w międzyczasie żadnych uszkodzeń. Unikanie wizyt kontrolnych tylko wydłuży leczenie, co kompletnie mija się z celem noszenia aparatu.
Podsumowanie
Podczas noszenia aparatu powinniśmy szczególnie dbać o zęby. Zaniedbania mogą prowadzić nie tylko do wydłużenia leczenia ortodontycznego, ale także do pogłębienia się wad zgryzu. Musimy stawiać się na regularne wizyty kontrolne, które pozwolą ocenić stan naszej jamy ustnej oraz wyleczyć ewentualne choroby, które mogą pojawiać się podczas noszenia aparatu.