O czym należy pamiętać podczas noszenia aparatu nazębnego?

11 sierpnia 2018

Aparat nazębny, zwłaszcza taki stały, noszony w wieku pełnoletnim, z pewnością kojarzy nam się przede wszystkim z dyskomfortem, bólem i utrudniona higieną jamy ustnej. Nie pomaga też fakt, że taki aparat musimy nosić przez blisko dwa lata. A jednak prawda wygląda inaczej – leczenie ortodontyczne, pomimo swojej długości, wcale nie musi wiązać się z dwuletnim koszmarem. Musimy jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach, które zapewnią nam komfortowe noszenie aparatu nazębnego oraz pewność, że okres ten przebiegnie bez żadnych komplikacji.

1. Zęby doznają przebarwień po niektórych napojach i artykułach spożywczych

Tyczy się to przede wszystkim tych z nas, którzy noszą tradycyjne aparaty z ligaturami (gumowymi elementami, zakładanymi na zamki). Elementy te są bowiem szczególnie podatne na przebarwienia, co nie wpływa korzystnie na ich walory estetyczne. Do takich niekorzystnych artykułów spożywczych zaliczamy chociażby buraki, cytrusy, czerwone wino, kawę lub herbatę. Jeżeli spożywamy sporo takich produktów, a nie chcemy sobie ich odmawiać, zakładając aparat powinniśmy wybrać ligatury ciemniejszej barwy.

1. Zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej

Tutaj największą różnicą jest to, że nosząc aparat, musimy się przygotować na czyszczenie go jeszcze dokładniej, niż samych zębów. Oprócz zwykłej szczoteczki, należy też wykorzystać irygator lub nić dentystyczną, w celu oczyszczenia przestrzeni między zębem a aparatem. Jest to o tyle istotne, że niektóre produkty, jak szpinak lub ser, mają tendencję do zalegania w elementach aparatu. Jeżeli chcemy być zawsze w gotowości, możemy też zabierać ze sobą na wyjścia szczoteczkę do zębów oraz małą tubkę pasty.

1. Unikanie spożywania produktów twardych

Twarde produkty, takie jak jabłka, orzechy lub sezamki mogą doprowadzić co uszkodzeń aparatu. Zamek może zostać odklejony, zaś drucik – złamany. Dlatego też powinniśmy albo kompletnie zrezygnować z takich produktów lub osłabić ich konsystencję poprzez gniecenie, mielenie lub rozdrabnianie.

1. Natychmiastowa naprawa każdego problemu z aparatem

Problemów z aparatem nie powinniśmy ignorować, ponieważ każde małe uszkodzenie może być początkiem powstania kolejnych. Wydłuża to nie tylko czas leczenia, ale może powodować też pogorszenie się naszego problemu ze zgryzem.

1. Pamiętajmy o wizytach kontrolnych

Powinniśmy odwiedzić naszego dentystę raz na miesiąc/dwa, w celu sprawdzenia, czy leczenie przebiega jak należy, zaś aparat nie doznał w międzyczasie żadnych uszkodzeń. Unikanie wizyt kontrolnych tylko wydłuży leczenie, co kompletnie mija się z celem noszenia aparatu.