Blog

Czym jest stomatologia neuromięśniowa?

Leczenie stomatologiczne nie obejmuje tylko profilaktyki przeciwpróchniczej czy następstw tej groźnej choroby. Czasem konieczna jest w jego ramach tak zwana stomatologia neuromięśniowa. To dzięki niej mamy szansę uporać się z problemami związanymi z utratą tkanek twardych zęba, poprzez spożywanie zbyt twardych pokarmów, bruksizm czy też nałogowe żucie gumy. Co warto wiedzieć na temat stomatologii neuromięśniowej, i jak wygląda przeprowadzane w jej ramach leczenie?

Nadmierne ścieranie się zębów czy też ich okresowe bóle często nie skłaniają nas do wizyt u dentysty, co jest zasadniczym błędem – podobne objawy mogą bowiem prowadzić do zaburzeń w układzie kostno-stawowym i mięśniowym. Oprócz przyczyn zębowych (innymi słowy braku zębów, wad ortodontycznych, starcia zębów), problemy mogą pochodzić bezpośrednio z układu nerwowego oraz mięśniowego. Zbyt duże napięcie mięśniowe pochodzenia ośrodkowego oraz obwodowego wiąże się z przeciążeniami w układzie stomatognatycznym, który również objawia się ścieraniem zębów, ich rozchwianiem, oraz w efekcie utratą. Aby zdiagnozować problemy natury neuromięśniowej, często konieczne są konsultacje laryngologiczne, gastrologiczne, neurologiczne, czy fizjoterapeutyczne.

W jaki sposób objawiają się problemy neuromięśniowe?

Jeśli zdolności adaptacyjne naszego organizmu nie zostały naruszone, proces neuromięśniowych problemów z zębami w początkowej fazie przebiega bezobjawowo. Do wizyty u stomatologa powinny nas natomiast bezwzględnie skłonić takie czynniki jak:

  • nadwrażliwość zębów,
  • nieestetyczny wygląd uzębienia,
  • problemy ze słuchem (okresowo występujące szumy uszne),
  • dolegliwości w obrębie głowy i szyi,
  • zjawiska akustyczne (trzaski, kliki oraz tarcia), występujące przy otwieraniu ust oraz żuciu.

W przypadku dostrzeżenia u nas jakichkolwiek kłopotów z mięśniami, stawami skroniowo-żuchwowymi, czy też starciem twardych tkanek, lekarz powinien natychmiast zaplanować leczenie ortodontyczne bądź protetyczne. Jego zaniechanie może w przyszłości prowadzić do wielu przykrych konsekwencji, wśród których można wyróżnić uszkodzenie elementów protetycznych, uszkodzenie tkanek miękkich w okolicy dziąsła brzeżnego, bóle mięśniowe oraz stawowe o bardzo dużym nasileniu, a także uszkodzenia oraz pęknięcia śrub w implantoprotetyce.

W jaki sposób leczy się problemy neuromięśniowe?

Leczenie problemów neuromięśniowych ma na celu odtworzenie prawidłowych warunków zwarciowych zębów, które powinno być poprzedzone ćwiczeniami relaksacyjnymi. Niestety, często wykracza ono poza specjalności stomatologiczne – nieodzowna w takich przypadkach bywa pomoc fizjoterapeutów czy nawet psychologów, którzy wspierają pacjentów w trakcie terapii i pomagają im radzić sobie ze związanym z nią stresem.

Aby rozluźnić mięśnie oraz uśmierzyć ból zarówno przewlekły, jak i ostry, często wykonuje się zabiegi TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), które znacznie skracają czas rehabilitacji i powrotu do sił, a poza tym są w pełni bezpieczne i skuteczne. Dzięki nim, pacjenci mogą szybko zredukować ilość przyjmowanych leków. TENS działa z wykorzystaniem impulsów elektrycznych o niskiej amplitudzie z elektrod, które docierają przez skórę do nerwów obwodowych.

Przydatna przy problemach neuromięśniowych często okazuje się także elektromiografia powierzchniowa (EMG). Dzięki niej możliwe jest zmierzenie potencjału elektrycznego mięśni w sposób bezbolesny i bezinwazyjny. Metoda często ma zastosowanie w badaniach związanych z bruksizmem, dysfunkcjami żucia, oraz podczas kontroli w trakcie leczenia ortodontycznego i protetycznego.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button