Nowy sposób znieczulenia – sedacja wziewna

1 października 2018

Wizyta w gabinecie dentystycznym jest przyczyną narastającego uczucia stresu i paniki u wielu osób. Co jeśli do tego panicznie boimy się igieł? Nawet z taka mieszanką wybuchową można walczyć. Coraz częściej w gabinetach dentystycznych pojawia się możliwość sedacji wziewnej, czyli znieczulenia gazem rozweselającym. Prawda, że to nie brzmi już tak strasznie?

Czym jest sedacja wziewna?

Jest to metoda stosowana w nie tylko w stomatologii, mająca na celu uspokojenie pacjenta. Za pomocą podtlenku azotu, chory zostaje wprowadzony w stan rozluźnienia, wesołości, a czasem nawet płytkiego snu. Podczas takiego znieczulenia pacjent cały czas ma kontakt z otoczeniem i jest świadomy tego, co się dzieje. Po zabiegu jednak często nie pamięta tego zdarzenia.

Wykorzystuje się ją u dzieci powyżej 3 roku życia, jeśli nie chcą współpracować z lekarzem, ale również u dorosłych. Jest to całkowicie bezpieczne, dlatego jest to coraz bardziej popularna metoda.

Sedacja wziewna

Działanie gazu rozweselającego

Sedacja wziewna polega na założeniu maski i powolnym wdychaniu mieszanki podtlenku azotu z tlenem. Gaz nie ma zapachu, natomiast maseczki mogą być aromatyzowane. Nie powinno się jeść przynajmniej 2 godziny przez planowanym zabiegiem.

Lekarz może przerwać sedacje i zdecydować się podać inne znieczulenie lub tez przełożyć termin wizyty, jeśli dziecko w dalszym ciągu odmawia współpracy po założeniu maski. Najmłodszych pacjentów nie należy zmuszać do siedzenia u dentysty, gdyż może to w nich zasiać ziarenko stresu, które z czasem może urosnąć do rozmiarów fobii. Celem dentysty jest zdobycie zaufania.

Zażycie nadtlenku azotu wprowadza pacjenta w stan częściowego uśpienia, w czasie którego przestaje on reagować na głos, dotyk oraz ból. Pacjent, który znajdzie się w stanie półsnu, nie będzie nic pamiętał po zabiegu. Samo zażywanie gazu może trwać tyle co zabieg. Nie ma narzuconych limitów czasowych, gdyż substancja ta wykazuje bardzo niską szkodliwość. Powrót do stanu sprzed zabiegu zajmuje około kilkunastu minut od czasu odłączenia gazu.

Kto może skorzystać z sedacji?

Dzięki temu, że sedacja nie jest przyczyną pojawienia się zwiotczenia mięśni, można ją stosować także u osób, które cierpią z powodu chorób serca. Warto zaznaczyć, że nie powoduje ona zmian w ciśnieniu krwi. Nie jest przyczyną zmian w oddychaniu i nadtlenieniu organizmu. Z tego powodu mogą z niej korzystać nawet pacjenci z astmą. Czas, po którym pacjent wraca do siebie to okres około 30 minut, przez który stomatolog zdąży przeprowadzić zaplanowany zabieg.

Z sedacji wziewnej nie mogą skorzystać osoby, które mają katar, ostre zapalenie zatok i ucha środkowego, są w pierwszym trymestrze ciąży, mają porfirię, miastenia gravis, stwardnienie rozsiane, rozszerzenie oskrzelowe czy rozedmę płuc. Zastosowanie gazu rozweselającego może wywołać u pacjentów halucynacje. Z tego powodu nie można go podawać osobom z chorobami psychicznymi czy alkoholikom.

Inne rodzaje sedacji

Sedacja wziewna jest tylko jednym rodzajem. Innym jest sedacja głęboka, która wprowadza pacjenta w stan snu, w czasie którego nie ma on kontaktu z rzeczywistością, a jedyne odruchy jakie zostają to te obronne, jak np. kaszel czy przełykanie. To rozwiązanie wymaga jednak obecności anestezjologa w czasie zabiegu.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

social media
5 (1 vote)