Co powoduje obturacyjny bezdech senny?
Wydawać by się mogło, że bezdech senny nie ma związku ze stomatologią. Jednak zmiany powstałe w jego wyniku w obrębie jamy ustnej, stanowią dowód na to, że jednak ma z tą dziedziną medycyny wiele wspólnego. Obturacyjny bezdech senny spowodowany jest nieprawidłowościami, które dotykają nos czy gardło. Jeśli chcemy go leczyć, używamy między innymi protez.
Bezdech senny pojawia się, gdy przez drogi oddechowe przepływa zbyt mało powietrza. Cierpi na niego dwa razy więcej mężczyzn niż kobiet. Najtrudniej jest zaobserwować moment, w którym osoba dotknięta tą przypadłością przestaje oddychać. Z tego też powodu ciężko jest zdiagnozować u siebie obturacyjny bezdech senny.
Na czym polega nocne zatrzymanie oddechu?
U osoby chorej ma miejsce zapadnięcie się języka i gardła. Powoduje to utrudnienia w swobodnym przepływie powietrza, który u osób niecierpiących na tę przypadłość jest jedynie lekko osłabiony. U chorych ustaje on zupełnie lub jest zbyt słaby. Ze względu na to, że ilość tlenu we krwi znacznie spada, rośnie poziom dwutlenku węgla. Osoba z obturacyjnym bezdechem sennym dusi się. Następnie gwałtownie się budzi, dzięki czemu powraca prawidłowe oddychanie. Sytuacja się powtarza. Organizm zapada w sen, by znów mieć utrudniony przepływ tlenu, co doprowadzi do gwałtownego obudzenia się.
Przeważnie nie pamięta się momentu, w którym oddech ustał. Znane są jednak przypadki, gdy chorzy wybudzali się ze snu czując brak powietrza, kołatanie serca, a także mając nieprzyjemne marzenia senne. Zaczynają bać się snu, co przekłada się na problemy z zasypianiem.
Nocne i dzienne objawy
Większość osób, które cierpią na tą przypadłość chrapią, głośno i nieregularnie. Musimy podkreślić, że objawy nasilają się z wiekiem lub po spożyciu alkoholu czy objadaniu się przed snem. Mogą być spotęgowane także u osób z niedrożnym nosem, śpiących na wznak, czy u tych, którzy zażywają środki nasenne.
Objawy występujące w dzień:
- suchość w ustach po przebudzeniu
- ból głowy po przebudzeniu
- drażliwość
- brak wypoczynku po śnie, co przyczynia się do utrudnienia wykonywania codziennych czynności; wpływa także na trudności z koncentracją i pamięcią
- u mężczyzn może powodować zaburzenia potencji
Skąd się to bierze, czyli przyczyny wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego
Czynniki, które mogą predysponować do wystąpienia tej przypadłości to między innymi zmiany w wyglądzie zewnętrznych, jak i nieprawidłowości wewnątrz organizmu. Zalicza się do nich:
- nadwagę
- nieprawidłowo zbudowaną żuchwę
- krótką szyję
- przerośnięte migdałki: gardłowy oraz podniebienie
- długi język
- skrzywioną przegrodę nosową
- obecność polipów
- wąskie drogi oddechowe
Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego
By móc stwierdzić, że cierpimy na tę przypadłość, musimy udać się do lekarza. Zleci on serię badań, które potwierdzą lub zaprzeczą naszym podejrzeniom. Do badań tych należą: badanie polisomnograficzne, badania precyzujące miejsce zwężenia dróg oddechowych (które zostaną wykonane w trakcie snu farmakologicznego), a także wykonanie portretu dróg oddechowych. Po tym jak zebrany zostanie wywiad środowiskowy, można jeszcze dołączyć badanie endoskopowe gardła, nosa i krtani. Nie jest to jednak konieczne.
W jaki sposób metody leczenia stomatologicznego pomagają w leczeniu OBS?
Protezy sprawiają, że zostaje powiększona przestrzeń gardła. Możemy wyróżnić dwa rodzaje protez: te regulujące stopień wysunięcia żuchwy oraz te ustawiające w jednym położeniu. Możemy na zęby zakładać specjalny aparat, który stanowi alternatywę dla leczenia stomatologicznego.