Blog

Rosnące ceny usług stomatologicznych. Polska na 11. miejscu w UE

Ceny usług stomatologicznych w lutym 2023 r. w Polsce wzrosły o 1,1% w porównaniu do stycznia tego samego roku. Jak podaje Eurostat, dynamika w lutym była zdecydowanie mniejsza niż w styczniu (3,29%).

Wzrost cen usług stomatologicznych w lutym 2023 r. w Polsce w stosunku do stycznia 2023 r. na poziomie 1,1% plasuje nasz kraj na 11. miejscu w Unii Europejskiej. To spora zmiana, gdyż w 2022 roku dynamika cen usług stomatologicznych w Polsce należała do jednych z największych w całej Europie.

W lutym 2023 roku wartość usług stomatologicznych szybciej niż w Polsce rosła chociażby na Słowacji (4,33%), w Szwecji (4,01%), na Węgrzech (3,17%), w Luksemburgu (2,6%), Irlandii (1,85%), Czechach (1,84%), Rumunii (1,47%) i na Litwie (1,2%).

Wysoki wzrost cen za usługi stomatologiczne odnotowano również w Turcji (3,1%) oraz w Norwegii (3%), czyli w państwach, które nie należą do UE. Z kolei w sześciu krajach europejskich (Słowenia, Austria, Dania, Holandia, Belgia i Szwajcaria) ceny nie uległy zmianie, a w Finlandii spadły o 0,95%. W całej UE ceny usług stomatologicznych wzrosły średnio o 0,71%.

Źródło: Eurostat/infoDENT24.pl

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button