Blog

Czym jest Cell Homing?

Śniąc o pięknym uśmiechu z zazdrością spoglądamy na ludzi, którzy taki mają. Sami chcielibyśmy się nim poszczyć. Boimy się jednak inwazyjnych metod (takich jak protezy). Dla takich pacjentów został wynaleziony inny sposób na zadbanie o wnętrze swojej jamy ustnej. Nazywa się Cell Homing.

Czym jest metoda Cell Homing?

Amerykańscy naukowcy odkryli, że istnieje możliwość odtworzenia utraconego zęba. Dzieje się to przy użyciu sztucznych materiałów. Metoda Cell Homing będzie idealna dla każdej szczęki, gdyż to do niej się dopasowuje. Na czym polega ta szansa na jakby trzecie zęby?

  • Początek polega na tym, że buduje się tak zwane rusztowanie (z materiałów takich jak plo-e-kaprolakton oraz hydroksyapatyt). To na nich komórki macierzyste odtworzą dawny ząb.
  • Następnie nasącza się go czynnikiem wzrostu, co sprawi, że ząb nabierze odpowiedniego rozmiaru i kształtu takiego samego, jak ten, który posiadał utracony ząb.
  • Na końcu umieszcza się gotowy ząb w zębodole. Część osób twierdzi, że tę część wykonuje się zaraz po ustawieniu odpowiedniego rusztowania.
Czym jest Cell Homing?
Cell Homing krok po kroku

Co sprawia, że metoda ta jest lepsza od implantów?

Mimo, że implanty są obecnie najnowocześniejszą metodą odtwarzania utraconych zębów, mają kilka wad. Ich estetyka odbiega od tej, którą chcielibyśmy uzyskać. Poza tym implanty są postrzegane jako rozwiązanie dla tych pacjentów, którzy nie dbali wystarczająco dobrze o swoje zęby. To zniechęca i odstrasza.

Istnieją też pewne przeciwskazania, które sprawiają, że implanty nie są rozwiązaniem dla wszystkich. Należą do nich między innymi: ciąża, nowotwory, próchnica i parodontoza, zaawansowana osteoporoza, zaburzenia układu krzepnięcia, itd.

Implanty imitują prawdziwe żeby. Niestety ich wstawienie wiąże się z dużym dyskomfortem, zarówno podczas wykonywania tego zabiegu, jak i w jakiś czas po nim. Noszenie wyjmowanych protez jest prawdopodobnie jeszcze mniej chętnie przyjmowane. Dzieje się tak ze względu na to, że okres przyzwyczajania się oraz dokładne czyszczenie mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Zalety Cell Homingu:

  • metoda ta sprawia, że utracony ząb staje się odbudowany; jego usunięcie jest praktycznie niemożliwe bez jego uszkodzenia
  • całość zachowuje się jak naturalny ząb – wiąże się to z tym, że należy o taki ząb dbać; inaczej możemy liczyć się z tym, że go utracimy
  • nowy ząb potrafi dostosować się do zmian w strukturze szczęki, które powstawały przez całe lata

Na ten moment metoda ta nie cieszy się jeszcze popularnością w Polsce. Sądzimy jednak, że wkrótce to się zmieni.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button