Blog

Digital Smile Design – cyfrowe projektowanie uśmiechu

Digital Smile Design to nowoczesna metoda, za pomocą której możemy w cyfrowy sposób, skutecznie, szybko oraz precyzyjnie zaprojektować cały plan leczenia stomatologicznego, a także zwizualizować jego końcowe efekty. Każdy przypadek musi być przecież rozpatrywany indywidualnie, każde leczenie powinno zostać nakreślone tak, by idealnie dostosować je do oczekiwań i uwarunkować pacjenta. Digital Smile Design pozwala to zrobić.

Omawiana koncepcja cyfrowego projektowania uśmiechu została stworzona przez brazylijskiego stomatologa Christiana Coachman’a. Jego zdaniem, cały proces leczenia powinien opierać się o skuteczną komunikację pomiędzy lekarzem, pacjentem, oraz zespołem specjalistów wspomagających daną terapię. Z założenia, w efekcie Digital Smile Design osoba leczona powinna otrzymać przejrzysty, rozłożony na precyzyjnie określone etapy plan leczenia, dzięki któremu cała terapia będzie znacznie bardziej przewidywalna, i co za tym idzie – dużo skuteczniejsza.

Sprawdź efekty jeszcze przed rozpoczęciem leczenia

Główną zaletą Digital Smile Design jest możliwość ujrzenia przez pacjenta efektów leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem. Jak to możliwe? Otóż przed wdrożeniem terapii, specjalista wykonuje serię zdjęć oraz filmów prezentujących naszą szczękę, Mogą to być między innymi zdjęcia RTG, radiogramy, zdjęcia tomografii komputerowej, skany z programów 3D, itp. Innymi słowy – wszystkie fotografie, które są konieczne, by móc zaprojektować nasz przyszły uśmiech. Oprócz nich, stomatolog przeprowadza także z pacjentem wywiad, który pozwala poznać jego oczekiwania, czasem także rejestruje na filmie mimikę pacjenta, aby móc przyszły zgryz jak najlepiej dopasować do osobowości osoby leczonej.

Gdy stomatolog zbierze już wszystkie niezbędne materiały, za pomocą programów komputerowych do prezentacji (takich jak PowerPoint czy Keynote) oraz przy użyciu szablonów wprowadza zmiany bezpośrednio na zdjęciach pacjenta. W ten sposób tworzy obraz niezwykle precyzyjnie ukazujący przyszłe efekty leczenia. Na jego podstawie, następnie zostają zaplanowane kolejne etapy terapii, a także skrupulatnie określone związane z nią koszty.

Mock-up, czyli wzór uśmiechu

Ostatnim etapem cyfrowego projektowania uśmiechu jest stworzenie tak zwanego mock-up’u, czyli w tym wypadku wzoru uzębienia. Ów wzór zostaje przygotowany w pracowni protetycznej, i stomatolog nakłada go na zęby pacjenta, by jeszcze lepiej zobrazować mu jego przyszłą metamorfozę. Dzięki mock-up’owi, osoba leczona ma szansę zobaczyć się w innym, lepszym świetle, i tym samym zbudować w sobie większą pewność siebie oraz determinację do podjęcia leczenia.

Digital Smile Design stanowi doskonałe narzędzie do komunikacji lekarzy z pacjentami, oraz umożliwia precyzyjne spełnienie ich oczekiwań. We współczesnym świecie zdrowe zęby to już nie wszystko – każdy pragnie, by uśmiech idealnie oddawał jego cechy osobowościowe, każdy chce nim siebie wyrażać. Niekonwencjonalne metody nakreślania sposobu terapii oraz jej efektów, takie jak Digital Smile Design, pozwalają sprostać w tym aspekcie oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających pacjentów.

Digital Smile Design – krok po kroku

Aby zaplanować leczenie i zobrazować jego efekty za pomocą DSD, trzeba przejść przez kilka etapów. Kilka zdań wyżej zostały już one z grubsza nakreślone, jednak poniżej przejrzyście scharakteryzowano je w sposób chronologiczny.

 1. Pierwsza konsultacja ze stomatologiem. W jej trakcie, lekarz dokonuje wnikliwej diagnostyki estetycznej, przez którą rozumiemy badania twarzy pacjenta (makro-estetyka), zewnętrznego rejonu ust (mini-estetyka), zębów, jamy ustnej, oraz zachodzących między nimi zależności (makro-estetyka).

2. Kolejny krok to wykonanie skanu zębów. Dzięki niemu, zarówno dentysta jak i technik mają szansę stworzyć cyfrową analizę zębów oraz wycisk potrzebny do zaprojektowania wax-up’u, innymi słowy – symulacji nowego uśmiechu.

3. Następnie wykonuje się profesjonalne zdjęcia przedstawiające twarz, zęby, oraz uśmiech pacjenta. W tym etapie powstaje również krótki filmik obrazujący mimikę osoby leczonej.

4. RTG, tomografia, i inne tym podobne, konieczne badania diagnostyczne.

5. Analiza zebranych materiałów, opracowanie na ich podstawie wizualizacji efektów leczenia. Pacjent ma szansę zapoznać się z nimi na tej samej, bądź na kolejnej wizycie w gabinecie.

6. Przygotowanie przez pracownię protetyczną mock-up’u, czyli wzoru uśmiechu. Pacjent może go przymierzyć i tym samym na chwilę zapoznać się ze swoim przyszłym, wymarzonym zgryzem.

7. Omówienie całego planu leczenia, terminów wizyt kontrolnych, oraz kosztów przeprowadzanej terapii.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button