Blog

Jaką wybrać pastę, aby dziecko mogło ją bez konsekwencji połykać?

Każdy świadomy rodzic na pewno zdaje sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie higieny jamy ustnej już u najmłodszych dzieci. Wszystko z uwagi na fakt, że problemy, które wykształcą się u szkraba we wczesnych latach życia, mogą się za nim ciągnąć przez następne lata rozwoju. Niestety, nasze pociechy zazwyczaj szczotkują swoje ząbki niechętnie, a do tego nad wyraz często mają problem z odpluwaniem pasty. Właśnie dlatego tak ważne jest, by dobrać dla dziecka produkt, który będzie zarówno skuteczny, jak i bezpieczny oraz przyjemny w smaku.

Najlepiej, byśmy jak najszybciej nauczyli dziecko myć ząbki, oraz przyswoili mu właściwą technikę szczotkowania. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nie jest to takie proste. Tak czy owak, pierwszą pastę do zębów możemy zakupić już szkrabowi, który ukończył szósty miesiąc życia. Dokonując wyboru pasty dla pociechy znajdującej się w tak młodym wieku, zwróćmy uwagę, czy na pewno nie zawiera ona w swoim składzie fluoru i ścierających drobinek. Według stomatologów, pastę z fluorem możemy zaaplikować dopiero maluchowi, który ukończył dwa latka, choć stężenie tego pierwiastka i tak powinno być wówczas maksymalnie niskie (przyjmuje się, że powinno się ono mieścić w przedziale 250-500 ppm). Z „normalnych” past dla dorosłych mogą zaś wedle stomatologów korzystać dzieci, które w pełni przyswoiły umiejętność odpluwania, oraz ukończyły ósmy rok życia.

Z fluorem czy bez?

Fluor jest pierwiastkiem wzmacniającym szkliwo i doskonale pomaga zapobiegać próchnicy, dzięki czemu jest właściwie niezastąpiony w codziennej higienie jamy ustnej. Należy jednak pamiętać, że jego nadmiar może być groźny dla zdrowia, ponieważ prowadzi do fluorozy, czyli osłabienia zębów i kości, które szczególnie często występuje u dzieci. Z uwagi na ten fakt, bardzo ważne jest, by odpowiednio dawkować najmłodszym fluor i dostosowywać jego dawkę adekwatnie do wieku pociechy.

Najmłodsze dzieci, czyli te, które nie potrafią jeszcze samodzielnie odpluwać pasty, powinny myć swoje ząbki pastami, które po połknięciu nie będą wywoływały żadnych dolegliwości, oraz produktami przyjemnymi w smaku. Na szczęście, dziś producenci bardzo często wychodzą naprzeciw rodzicom, i w drogeriach oraz aptekach znajdziemy całe mnóstwo past, które nie posiadają w swoim składzie ani fluoru, ani cukrów, parabenów, czy też sztucznych barwników, za to charakteryzują się różnymi owocowymi smakami.

Idealna pasta dla dziecka powinna mieć także bezpieczny, możliwie niski współczynnik ścieralności RDA. W przypadku najmłodszych szkrabów, nie powinien on przekraczać wartości 20. Nieco starsze maluchy, mogą zaś szczotkować swoje ząbki pastami o współczynniku mieszczącym się w skali 20-60.

Pasty do zębów, które dzieci mogą bezpiecznie połykać

Ziaja z ksylitolem

To produkt przeznaczony dla najmłodszych dzieci, czyli tych, którym dopiero zaczynają rosnąć pierwsze ząbki. Pasta Ziaja z ksylitolem jest bezpieczna i skuteczna, a do tego nie zawiera fluoru, ponieważ pierwiastek ten został w niej zastąpiony ksylitolem.

Jaką wybrać pastę, aby dziecko mogło ją bez konsekwencji połykać?

Ksylitol to substancja stanowiąca świetną alternatywę dla fluoru – doskonale sprawdza się ona w profilaktyce przeciw próchnicy, a także wspomaga remineralizację szkliwa. Poza tym, w przeciwieństwie do fluoru, dziecko może ją bez konsekwencji połykać podczas mycia zębów.

W swoim składzie produkt zawiera naturalne krzemionki, bardzo delikatnie oczyszczające powierzchnie ząbków dziecka. Warto również zaznaczyć, że pasta nie posiada żadnych konserwantów i barwników, oraz charakteryzuje się atrakcyjnym dla dzieci, łagodnym smakiem.

Pasta Ziaja z ksylitolem jest doceniana przez konsumentów, którzy wskazują na jej wysoką skuteczność oraz przyjemny posmak. Produkt możemy aplikować dziecku dwa razy dziennie, nanosząc na szczoteczkę jego niewielką, odpowiadającą równowartości ziarnka grochu ilość. Opakowanie pasty ma pojemność 50 ml.

Nenedent 50 ml

Pasta Nenedent to kolejny produkt przeznaczony dla najmłodszych dzieci. Również nie znajdziemy w niej fluoru, zaś jabłkowo-bananowy smak produktu sprawia, że maluchy przystępują do higieny jamy ustnej z przyjemnością.

Jaką wybrać pastę, aby dziecko mogło ją bez konsekwencji połykać?

Skuteczność pasty Nenedent oparta jest na ksylitolu, który doskonale wyręcza fluor, chroniąc ząbki najmłodszych przed rozwojem bakterii i remineralizacją szkliwa, a także rozwojem próchnicy i wykształcaniem się osadu. W paście zawarto również żel krzemowy, który z kolei odpowiada za eliminowanie wszelkich zanieczyszczeń i polerowanie powierzchni ząbków.

Co warte podkreślenia, pasta nie zawiera żadnych sztucznych barwników, konserwantów oraz cukrów. W przypadku jej połknięcia, dziecka nie czekają żadne przykre dolegliwości, ponieważ ksylitol to związek kompletnie bezinwazyjny. Pasta jest chwalona przez rodziców, którzy doceniają głównie jej efektywność. Na korzyść produktu przemawia również relatywnie niska cena.

Lavera Basis Sensitiv truskawkowo-malinowy

Pasta Lavera Basis Sensitiv to trzeci i ostatni rekomendowany przez nas produkt. Doskonale doczyszcza ona ząbki najmłodszych, jest skuteczna, bezpieczna, oraz dzięki truskawkowo-malinowemu smakowi, bardzo przyjemna w użyciu.

Jaką wybrać pastę, aby dziecko mogło ją bez konsekwencji połykać?

Pasta doskonale chroni przed próchnicą, wzmacnia szkliwo, a także usuwa z ząbków osad nazębny. Wszystko za sprawą ksylitolu, który – w przeciwieństwie do fluoru – eliminuje niepożądane przebarwienia nie podrażniając przy tym dziąseł, a także nie grozi w przypadku połknięcia przez dziecko pasty żadnymi dolegliwościami.

W składzie pasty nie znajdują się żadne inwazyjne specyfiki, typu mentolu, sztucznych barwników czy konserwantów. Połączenie wyciągów z truskawek i malin zapewnia wspaniałe doznania smakowe, które dodatkowo zachęcają najmłodszych do przystąpienia do szczotkowania. Warto zaznaczyć, że pasta świetnie sprawdza się w przypadku zapalenia dziąseł, ponieważ łagodzi związane z nim dolegliwości.

Produkt jest przeznaczony do codziennego, regularnego stosowania. Rodzice chwalą pastę Lavera Basis Sensitive ze względu na jej walory zapewniające dzieciom jak najlepszą ochronę jamy ustnej.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button