Blog

Wapń – pierwiastek niezbędny zębom

Jednym z podstawowych pierwiastków, jakie dostarczamy sobie wraz z pożywieniem jest wapń. Dla rozwoju zdrowego i silnego układu kostnego – ma on kluczowe znaczenie. Przede wszystkim, jest głównym składnikiem budulcowym kości i zębów – dlatego jego odpowiednia podaż w codziennej diecie jest tak ważna. Wpływa także między innymi na prawidłowe funkcjonowanie enzymów trawiennych oraz odpowiedni podział komórek. Jak wapń działa na nasze uzębienie?

Wapń – jakie ma być jego stężenie w organizmie?

Każdy dorosły człowiek powinien dostarczać swojemu organizmowi 1000 mg wapnia codziennie – tak brzmią zalecenia WHO oraz Instytutu Żywności i Żywienia. Pierwiastek ten znajduje się przede wszystkim w nabiale. Okazuje się, że przeciętny dorosły spożywa pokarmy, zawierające jedynie ok. 500 mg wapnia każdego dnia – a to stanowczo za mało! Dlatego tak ważne jest kontrolowanie poziomu tego pierwiastka we krwi, a w przypadku niedoborów udanie się do lekarza w celu dobrania odpowiedniej suplementacji.

Dieta bogata w wapń

Sposób odżywiania się, w którym spożywamy dużo produktów bogatych w wapń z pewnością jest dobry dla naszego uzębienia. Dlatego jeśli chcesz mieć zdrowe i mocne zęby, sięgaj przede wszystkim po:

  • produkty nabiałowe,
  • rośliny strączkowe,
  • orzechy,
  • natkę pietruszki.

Jeżeli w ogóle nie sięgasz po przetwory mleczne, konieczne może okazać się sztuczne uzupełnianie poziomu wapnia w twoim organizmie.

Dieta zdrowa dla zębów

Okazuje się jednak, że dieta odpowiednia dla naszego uzębienia nie powinna być jedynie bogata w wapń! Musimy włączyć do niej także:

  • produkty o twardej strukturze (jabłka, marchew), które naturalnie oczyszczają jamę ustną,
  • produkty, które zwiększają wchłanialność wapnia i są bogate w witaminę D – np. tłuste ryby (makrela, łosoś)
  • pokarmy, w których znajduje się chroniący dziąsła koenzym Q10 – np. brokuły.

Jeśli chcesz móc cieszyć się zdrowymi zębami – pamiętaj także o regularnych wizytach u stomatologa. Przy okazji badania kontrolnego, możesz poradzić się go także w kwestii diety zdrowej dla zębów – z pewnością chętnie odpowie na Twoje pytania.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button