Te zioła mogą Ci pomóc zadbać o zdrowie jamy ustnej
Dawno, dawno temu, gdy ludzie nie mieli jeszcze do dyspozycji past do zębów i płynów do płukania, pielęgnację jamy ustnej przeprowadzało się przy pomocy ziół. Zresztą nawet dziś okazują się one pomocne w łagodzeniu różnych dolegliwości. I nie tylko. Wiele roślin ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, antyseptyczne i ściągające. Oto, które zioła mogą Ci pomóc zadbać o zdrowie jamy ustnej.
Dlaczego warto sięgać po zioła?
Rozmaite problemy z jamą ustną i generalnie zdrowiem organizmu najczęściej rozwiązuje się lekami. To rzeczywiście skuteczne, ale należy pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. Większość dostępnych w aptece leków może wywoływać skutki uboczne, takie jak bóle brzucha, nudności, biegunki, czy poczucie senności. Z tego względu mnóstwo osób boi się przyjmowania leków. Naturalną alternatywę dla niektórych medykamentów stanowią zioła. W ich wypadku ryzyko skutków ubocznych jest minimalne, a do tego zażywanie ziół nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko.
Również w stomatologii zioła potrafią sprawdzać się naprawdę wyśmienicie. W przeciwieństwie do wielu nienaturalnych past do zębów czy płukanek, nie posiadają one żadnych specyfików pochodzenia zwierzęcego, konserwantów, parabenów czy barwników. Są też wolne od fluoru i sody. Za sprawą poszczególnych ziół możesz podjąć skuteczną walkę z próchnicą, kamieniem nazębnym, a także nadwrażliwością zębową i zapaleniami dziąseł.
Zioła przydatne w stomatologii
Zioła w stomatologii mają bardzo szerokie zastosowanie. Działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, zapobiegają krwawieniu dziąseł, przyspieszają gojenie się ran. Dzięki nim możemy zobojętnić kwaśne środowisko jamy ustnej i odświeżyć oddech. Najczęściej wykorzystywane zioła w pielęgnacji zębów i dziąseł to:
- rumianek – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, wspomaga walkę z paradontozą i stanami zapalnymi błon śluzowych. Redukuje liczbę zalegających w jamie ustnej bakterii, dzięki czemu często dodaje się go do past przeciwpróchniczych;
- szałwia – wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, ściągające oraz tonizujące. Zawiera szereg witamin oraz kwasy organiczne. Czasem wykorzystuje się ją do leczenia ropnego zapalenia dziąseł;
- tymianek – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, spowalnia formowanie się płytki nazębnej i pomaga w walce z chorobami dziąseł (wraz z miętą umożliwia skuteczną walkę z opuchlizną);
- mięta – posiada właściwości odświeżające, oczyszcza jamę ustną;
- mirra – działa przeciwpróchniczo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Jest częstym składnikiem produktów służących do walki z próchnicą i chorobami przyzębia;
- imbir – świetnie sprawdza się w uśmierzaniu bólu, dlatego też wykorzystuje się go w walce z obrzękami spowodowanymi stanami zapalnymi bądź zranieniami. Wykazuje też właściwości przeciwbakteryjne;
- krwawnik pospolity – kolejne z ziół o działaniu przeciwbólowym. Jego świeże liście bądź korzeń wystarczy wetrzeć w obrzęknięte miejsce, aby dolegliwości związane z bólem zęba czy dziąseł znacząco się zredukowały.
Zioła, które możemy wykorzystać do pielęgnacji jamy ustnej to także goździki (działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo oraz przeciwzapalnie), nagietek (ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbólowe) oraz porost islandzki (wzmacnia szkliwo i usuwa płytkę nazębną). Zanim jednak zdecydujesz się na kurację którymkolwiek z wymienionych ziół, powinieneś skonsultować ten fakt ze swoim stomatologiem. Niektórych ziół nie należy bowiem łączyć z określonymi lekami, a niektóre należy stosować jedynie raz na jakiś czas.
Domowe płukanki na bazie ziół
Takie zioła jak na przykład krwawnik pospolity mogą być bezpośrednio wcierane w zęby i dziąsła, jednak niektóre z ziół (rumianek, szałwia, mięta) należy aplikować do jamy ustnej w inny sposób. Najlepiej robić to wytwarzając na ich bazie domowe, naturalne płyny do płukania ust.
Jednym z popularniejszych takich płynów jest domowa płukanka na bazie szałwii. Świetnie sprawdza się ona w przypadku chorób dziąseł (paradontozy, krwawienia) oraz stanów zapalnych jamy ustnej (chrypki, zapalenia gardła i krtani). Aby przygotować płukankę, należy łyżkę suszonych liści szałwii zalać wrzątkiem, a następnie odstawić ten napar na piętnaście minut. Płukać jamę ustną preparatem trzeba 5-6 razy dziennie, nie dłużej niż przez miesiąc (w przeciwnym wypadku mogą pojawić się skutki uboczne w postaci wymiotów czy zawrotów głowy).
W podobny sposób możemy także tworzyć płukanki na bazie innych ziół. Pamiętajmy jednak, że z ziołowych preparatów należy korzystać jedynie uzupełniająco, a kuracja nimi nie jest w stanie zastąpić wizyty u stomatologa.
Dobrze wiedzieć, że te ziółka wciskane do składów past faktycznie działają ;).