Blog

W poszukiwaniu idealnego sposobu mycia zębów

Wybór szczoteczki do zębów to rzecz, której większość z nas nie poświęca zbyt wiele uwagi. Wiele osób nie jest nawet świadoma faktu, że zęby powinno się szczotkować przez minimum dwie minuty. Braki w takiej wiedzy można jednak łatwo obejść, szczotkując zęby nowoczesną szczoteczką elektryczną, która sama zadba o długość mycia i jego odpowiedni przebieg.

Zakup właściwego urządzenia do mycia zębów jest też ważny dla stanu naszych dziąseł. Większość ludzi korzysta w dalszym ciągu ze szczoteczek tradycyjnych, co przekłada się na bardzo duży odsetek ludzi w Polsce, którzy w średnim wieku zmagają się z chorobami dziąseł – liczba ta jest zatrważająca, bo wynosi aż 70%. Szczoteczki manualne zwyczajnie nie są wystarczająco skuteczne, aby nadążyć za koniecznością usuwania sporej ilości płytki nazębnej.

Na rynku istnieje kilka typów szczoteczek do zębów. Oferują nam one różne metody mycia, zaś my powinniśmy naprawdę poważnie zastanowić się, które z nich okażą się być dla nas najprzydatniejsze. Zęby mają nam bowiem służyć przez całe życie, zaś do kolejnej wizyty kontrolnej u specjalisty jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na siebie. Jak należycie uzbroić się w walce z próchnicą i chorobami dziąseł? Dlaczego szczoteczki tradycyjne są już przeżytkiem? Co sprawia, że szczoteczka rotacyjna na wzór serii Oral-B Genius jest naprawdę warta zakupu? Niniejszy artykuł postara się rozwiać wszystkie wątpliwości!

Szczoteczka Manualna? Elektryczna? Która jest lepsza?

W poszukiwaniu idealnego sposobu mycia zębówSzczoteczki elektryczne w dalszym ciągu wydają się być rzadkością w polskich domach. Ilekroć odwiedzimy członka rodziny lub znajomego, w ich łazience niemal zawsze możemy dostrzec szczoteczkę manualną. Czy to dobrze? Z pewnością nie jest to wielka tragedia, ponieważ taka minimalna forma utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej to podstawa. Z drugiej jednak strony, szczoteczka manualna jest bardzo powolna i trudna w obsłudze.

Dlaczego? Ponieważ wszystko jest tu zależne od naszych zdolności manualnych i wprawnego nadgarstka. Aby zadowalająco oczyścić jamę ustną, należy wykonać około 200 ruchów wymiatających na minutę, co potrafią osiągnąć tylko najbardziej wprawieni użytkownicy. Tymczasem wielu z nas nie potrafi wyszczotkować zębów zarówno dobrze, jak i szybko, co sprawia, że pozostawiamy jamę ustną w stanie niedoczyszczonym. Do tego dochodzą też osoby upośledzone lub niepełnosprawne z powodu wypadku. Ich zdolności motoryczne są na tyle zaburzone, aby pogorszyć lub kompletnie uniemożliwić higienę jamy ustnej.

Takich problemów nie mają szczoteczki elektryczne. Szczotkując nimi zęby, wystarczy przesuwać ich główki wzdłuż linii zębów, zaś ruchome włosie zastąpi całe ruchy nadgarstka. Kolejnym atutem jest naprawdę ogromna różnica prędkości, w porównaniu ze szczoteczką tradycyjną.

Same szczoteczki elektryczne dzielimy na dwa rodzaje: soniczne i rotacyjne. Te pierwsze osiągają szybkość między 31 000 a 62 000 ruchów na minutę, usuwając płytkę nazębną za pomocą fal dźwiękowych. Ich intensywność pracy i wykorzystywana technologia nie przemawia jednak do każdego, dlatego też obecną normę w myciu zębów stanowią szczoteczki rotacyjne bazujące na technologii 3D, która łączy w sobie trzy rodzaje ruchów: rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjne.

Czym jest szczoteczka rotacyjna?

Szczoteczki rotacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, co pozwoliło producentom na udoskonalenie ich mechanizmów. Dało to początek nowemu podgatunkowi szczoteczek elektrycznych, zwanych rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjnymi. Urządzenia te wykorzystują technologię szczotkowania 3D, czyli mieszankę trzech typów ruchów naraz. Firmą odpowiedzialną za opracowanie i rozpropagowanie tej technologii jest Oral-B, która właśnie wypuściła na rynek swój nowy flagowy model Genius 10 000.

W porównaniu ze szczoteczką manualną lub soniczną, w przypadku której mamy do czynienia jedynie z ruchem wymiatającym, nowoczesna szczoteczka rotacyjna wykorzystuje ruchy pulsacyjne w celu lepszego dociśnięcia włosia do szkliwa (pozwala to na usunięcie nawet o 100% więcej płytki nazębnej) oraz ruchy rotacyjno-oscylacyjne, które ostatecznie pozbywają się oderwanego od szkliwa osadu. Doskonałym przykładem działania takiej szczoteczki jest Oral-B Genius 9000, który już niedługo zostanie zastąpiony wspomnianą wersją 10 000. Szczoteczka ta, będąca dziełem ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, osiąga prędkość ponad 55 000 ruchów na minutę, co przekłada się na imponującą efektywność usuwania płytki nazębnej.

Dlaczego okrągła końcówka jest lepsza?

Wszyscy wiemy, jak wygląda zwyczajna szczoteczka – smukła, z podłużną główką na której umieszczone jest włosie. Jak się jednak okazuje, podłużna główka nie musi być najlepszym rozwiązaniem. Według badań i opinii profesjonalistów, główki okrągłe wykorzystywane powszechnie w szczoteczkach Oral-B, wypadają równie dobrze, o ile nie lepiej.

Dlaczego? Ponieważ ich kształt opiera się na przyrządach, z których korzystają dentyści. Jest on mały, lecz w dalszym ciągu dopasowany na tyle, aby powierzchnia główki obejmowała cały ząb. Korona zęba, otoczona w ten sposób delikatnym włosiem, które jest jednocześnie dociskane przez wibracje i obracane przez wydajny silniczek, zostaje oczyszczona z płytki nazębnej w stopniu znacznie przewyższającym to, do czego przyzwyczaiła nas szczoteczka manualna.

Niewielki rozmiar główek Oral-B pozwala też na oczyszczanie zębów trudnodostępnych, czyli siódemek i ósemek, które są szczególnie podatne na ataki próchnicy. Okrągły kształt główki umożliwia dodatkowo obrotowe ruchy włosia.

Kolejnym atutem szczoteczek elektrycznych obu kategorii jest też mnogość dostępnych końcówek. Po zakupie jednej szczoteczki, możemy dobrać do niej końcówki według naszych potrzeb. W tym przypadku zarówno szczoteczki soniczne, jak i rotacyjne oferują nam zadowalający wybór, to właśnie te drugie mogą się pochwalić naprawdę imponującą selekcją. W ofercie dominującego producenta szczoteczek rotacyjnych – Oral-B znajdziemy np. końcówki wybielające 3D White, delikatne Sensi-Ultrathin lub przeznaczone dla dzieci tudzież osób noszących aparaty ortodontyczne. Warto też wspomnieć, że wszystkie końcówki Oral-B są kompatybilne ze wszystkimi seriami szczoteczek tej marki. Nawet coś tak zaawansowanego jak Genius 9000/10 000 nie będzie wymagać od nas zakupu drogich końcówek, przeznaczonych tylko i wyłącznie do takich szczoteczek. Wszechstronność i kompatybilność pozwolą całej rodzinie na skorzystanie z jednego urządzenia, pod warunkiem, że każdy będzie mieć własną końcówkę.

Szczoteczki z funkcją smart

Według nieoficjalnej reguły, rządzącej dzisiejszym światem, każde nowoczesne urządzenie elektroniczne powinno być „smart”. Na rynek nieśmiało wkraczają inteligentne biustonosze z funkcją pomiaru tętna, samochody same się parkują, zaś telefony potrafią czasem zastąpić przyzwoitego laptopa. Co ze szczoteczkami? Chociaż wariant manualny w dalszym ciągu oferuje nam to samo, co kilka lat temu, tak elektryczne mycie przybrało ostatnimi czasy naprawdę unikatową formę, zapewniając nam najwyższą jakość higieny jamy ustnej, jaką możemy osiągnąć w domu.

Inteligentne funkcje w szczoteczkach elektrycznych nie są jeszcze kompletną normą. Znajdziemy je bowiem jedynie w najbardziej zaawansowanych modelach szczoteczek rotacyjnych i sonicznych. Na szczególną uwagę zasługuje tu jednak prekursor tej technologii, jakim są wspomniane już wyżej szczoteczki Oral-B z serii Genius. Urządzenia te zrewolucjonizowały rynek stomatologiczny, pokazując światu, że zęby można myć jeszcze skuteczniej, jeśli wykorzysta się w tym celu funkcje smartfona. To właśnie na bazie serii Genius od Oral-B opowiemy Wam, dlaczego warto jest zainteresować się nowoczesną formą szczotkowania.

Mycie zębów z aplikacją Oral-B

W poszukiwaniu idealnego sposobu mycia zębówAplikacja do szczoteczek Oral-B z serii Genius jest dostępna do darmowego pobrania zarówno na systemy iOS, jak i Android. Zainstalowana na naszym smartfonie i sparowana ze szczoteczką, wyświetla ona wnętrze naszej jamy ustnej podczas mycia, wykorzystując w tym celu kamerę telefonu. Oczywiście, nie musimy trzymać smartfonu w dłoni przez cały czas – w zestawie z najnowszą szczoteczką Oral-B Genius 10 000 znajdziemy wygodny uchwyt, który pozwala na tymczasowe przymocowanie go do naszego lustra w łazience.

Widząc wnętrze jamy ustnej, będziemy w stanie ocenić, czy faktycznie szczotkujemy zęby prawidłowo. Aplikacja rozpoznaje wykonywane przez nas ruchy, wykrywając jednocześnie pozycję szczoteczki w jamie ustnej. Podczas mycia, urządzenie zbiera statystyki dotyczące naszych postępów, które możemy sobie następnie przejrzeć na naszym telefonie. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pracują obecnie nad stopniowym rozjaśnieniem koloru szkliwa lub chcą poprawić stan zdrowia swoich dziąseł.

Podrażnione dziąsła możemy też ochronić dzięki nowoczesnej funkcji Gum Guard, która pozwoli aplikacji na monitorowanie szczotkowania każdego indywidualnego zęba, informując nas o tym, na które z zębów wrażliwych nie powinniśmy wywierać zbytniego nacisku. Po zakończonym szczotkowaniu, aplikacja spyta nas, czy wystąpiło krwawienie. Szczera odpowiedź pozwoli nam na uzyskanie dalszych sugestii, mających na celu zapewnienie naszym dziąsłom zdrowego stanu.

Interesującym dodatkiem jest też funkcja Dental Care Journeys, za pomocą której możemy sobie dobrać produkt oraz metodę mycia zębów, w oparciu o nasze obecne wymogi. Szykuje nam się ślub, podczas którego chcemy olśniewać uśmiechem? A może zależy nam na pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust? Dental Care Journeys doradzi nam, co należy zrobić!

Jeśli potrzebujemy konsultacji specjalisty bez wychodzenia z domu, Oral-B przygotowało dla nas funkcję Professional Guidance. Za jej pomocą możemy przesłać nasze statystyki szczotkowania dentyście, w celu otrzymania dodatkowych sugestii na temat poprawy naszej techniki mycia zębów.

Według przeprowadzanych testów, aplikacja działa też motywująco na osoby, które dotychczas nie chciały spędzać dwóch minut na myciu zębów. Jej nowoczesny interfejs oraz system przyznawania punktów za szczotkowanie (funkcja Brushing Challenge) sprawiają, że chce nam się szczotkować zęby jak najdłużej.

SmartRing, Smartimer i inne funkcje

Nowoczesna szczoteczka elektryczna to nie tylko aplikacja na smartfony – jak pokazuje nam najnowszy model Oral-B Genius 10 000, samo urządzenie również powinno być wyposażone w szereg funkcji dodatkowych. Podstawowymi dodatkami u tego producenta są dwa specjalne czasomierze, zwane Smartimer i Quadpacer. Ten pierwszy odmierza nam dwie minuty od momentu włączenia szczoteczki, wyłączając ją automatycznie po upływie wyznaczonego czasu. Pozwala to użytkownikowi na dopilnowanie tego, że naprawdę szczotkowaliśmy zęby przez dwie minuty.

Długość to jednak nie wszystko, ponieważ pozostaje nam jeszcze jakość. Nad tą stroną dentystycznego medalu czuwa Quadpacer. Funkcja ta co trzydzieści sekund informuje nas o tym, abyśmy przeszli do szczotkowania kolejnej z czterech partii zębów. Jest to wystarczający czas na to, aby w ciągu tych łącznych dwóch minut dokładnie i równomiernie umyć wszystkie zęby.

W poszukiwaniu idealnego sposobu mycia zębów

Jednym ze znaków rozpoznawczych szczoteczki Oral-B Genius jest SmartRing – charakterystyczny pierścień, umieszczony tuż pod miejscem mocowania końcówki. W jego wnętrzu znajdziemy światła LED, które nie tylko nadają szczoteczce stylu, ale też stanowią istotną część potrójnego czujnika nacisku. Sam czujnik jest czymś, co powinno znaleźć się w każdej szczoteczce, choć nie zawsze tak jest, nawet w przypadku najdroższych modeli. Funkcja ta jest szczególnie przydatna w przypadku osób, które nie mają jeszcze wyczucia w korzystaniu z tego typu szczoteczek i odruchowo dociskają ich włosie do szkliwa.

Generalny sposób działania czujnika nacisku w szczoteczce elektrycznej opiera się na lampce ostrzegawczej lub delikatnych wibracjach, które dają nam znać, że powinniśmy włożyć mniej siły w mycie zębów. Oral-B Genius wykorzystuje tu zarówno podświetlenie wewnątrz SmartRinga, jak i spowolnienie rotacji włosia oraz kompletne wyłączenie ruchu pulsacyjnego, aby dodatkowo ograniczyć nacisk na szkliwo. Jest to wiec jedna z najbezpieczniejszych szczoteczek, dostępnych na rynku.

Ciekawostką jest też fakt, że światło LED wewnątrz SmartRinga może zostać dostosowane do naszych upodobań pod kątem koloru – do wyboru mamy 12 barw.

Szczoteczki elektryczne cechują się też różnymi trybami pracy i programami. Dobór tego właściwego, wraz z wykorzystaniem odpowiedniej końcówki, pozwoli nam na uzyskanie maksymalnej skuteczności. Dla przykładu, do zębów wrażliwych powinniśmy wykorzystać tryb delikatnego mycia, wraz z końcówką o miękkim włosiu.

Jakie dodatki do szczoteczki?

Szczoteczki elektryczne bardzo często są sprzedawane z dodatkowymi akcesoriami w zestawie. Do urządzeń tych zawsze dołącza się ładowarkę, lecz czasem w opakowaniu możemy też znaleźć stylowe etui podróżne z ładowarką USB lub nasadkę z lampką UV, która dodatkowo zabija bakterie osiadłe na włosiu. Dla przykładu, Oral-B Genius oferuje nam zarówno etui, jak i wysokiej jakości ładowarkę o zmiennym napięciu, pozwalającą na korzystanie ze szczoteczki gdziekolwiek jesteśmy.

Zapewne zauważyliście już, dlaczego szczoteczka manualna nie ma w dzisiejszych czasach żadnych szans, jeśli zestawimy ją z jej elektrycznymi kuzynami. Teraz pozostaje nam już tylko podjęcie decyzji, dotyczącej generalnego wyboru szczoteczki takiej, która w pełni zaspokoi nasze oczekiwania.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button