Blog

Rodzaje płynów do płukania ust

Płyny do płukania stają się coraz popularniejszymi produktami do higieny jamy ustnej. W drogeriach, internetowych sklepach czy aptekach, mamy ich coraz większy wybór. Jak dobrać produkt odpowiedni do potrzeb swojego uzębienia?

Dlaczego warto stosować płyn do płukania ust?

Płyn do płukania jamy ustnej sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy potrzebujemy szybkiego odświeżenia w ciągu dnia, a nie mamy możliwości sięgnięcia po szczoteczkę. Dzięki swojej wyjątkowej konsystencji, wzbogaci także codzienną higienę jamy ustnej. Dotrze w miejsca niedostępne dla szczoteczki do zębów i usunie z nich pozostałości płytki nazębnej. Wzmocni również efekt wybielający.

Wśród zalet stosowania płynów do płukania jamy ustnej znajdują się:

  • redukowanie przebarwień,
  • wzmacnianie szkliwa, dziąseł,
  • działanie odświeżające,
  • regulacja poziomu pH w jamie ustnej,
  • działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne,
  • pomoc w walce z zapaleniami dziąseł,
  • ochrona przed próchnicą, paradontozą,
  • redukcja odkładanej płytki nazębnej, a tym samym – kamienia nazębnego.

Rodzaje płynów do płukania jamy ustnej

Jak wspominaliśmy, istnieje wiele rodzajów płynów do płukania jamy ustnej. W tym punkcie przedstawimy te najpopularniejsze.

Płyny do płukania ust dla dzieci

Od kiedy dziecko ukończy ok. 4 lat i nauczy się dokładnie odpluwać – możemy wprowadzić korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej, które nie mają alkoholu w składzie. Mają one znacznie mniejsze stężenie substancji aktywnych, ale pomagają maluchowi, który nie zawsze potrafi dokładnie oczyścić wszystkie ząbki, w walce z próchnicą.

Płyny „handmade”

Własnoręcznie robione płyny do płukania jamy ustnej zyskują ostatnio na popularności. Ich wykonanie jest proste i w zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć – wystarczy użyć odpowiednich ziół (szałwii, rumianku czy mięty).

Naturalne płyny do płukania ust

Zawierają jedynie składniki pochodzenia naturalnego – głównie wyciągi z ziół, olejki. Nie posiadają w składzie substancji sztucznych, takich jak np. SLS czy parabeny. Przykładem marki produkującej takie płyny jest L’Angelica.

Płyny do płukania ust z alkoholem w składzie

Ze względu na swoje wyjątkowo silne działanie antyseptyczne, alkohol często dodawany jest do płynów do płukania ust. Trzeba zwracać uwagę na jego obecność w składzie, ponieważ nie może być stosowany przez dzieci, osoby uzależnione, kobiety w ciąży oraz cierpiących na halitozę.

Płyny do stosowania po szczotkowaniu zębów

Mają za zadanie wzmocnienie efektów działania pasty (np. wybielających) oraz usunięcie pozostałości płytki nazębnej. Do tej kategorii, zalicza się znacząca większość preparatów na rynku.

Płyny do stosowania przed szczotkowaniem

Ich zadanie jest zgoła inne – mają zmiękczyć osady nazębne tak, by łatwiej można było usunąć je szczoteczką do zębów. Niektóre z nich (w szczególności te przeznaczone dla dzieci) mają zdolność odbarwiania płytki nazębnej – wtedy rodzicowi łatwiej jest skontrolować, jak dokładnie maluch oczyścił swoje uzębienie.

Wybielające płyny do płukania ust

To jedne z najczęściej wybieranych produktów. Mają za zadanie przedłużyć efekty profesjonalnej kuracji wybielającej, lub wzmocnić działanie rozjaśniającej pasty. Pomagają usuwać powierzchowne przebarwienia. Niektóre z nich zawierają w składzie także różne ziołowe wyciągi, łagodzące podrażnienia po wybielaniu.

Płyny antyseptyczne

Czyli działające głównie odświeżająco oraz odkażająco. Ze względu na to, polecane są głównie osobom z problemem krwawiących dziąseł. Często zawierają w swoim składzie wyciąg z szałwii.

Płyny remineralizujące

Wspomagają walnę z próchnicą i nadwrażliwością zębów poprzez wzmacnianie szkliwa i uzupełnianie powstałych w nim mikroubytków. W ich składzie można znaleźć przede wszystkim najpopularniejszy fluor, ale także fosfor, wapń i hydroksyapatyt.

Płyny do płukania ust odświeżające

Są polecane głównie do stosowania w ciągu dnia, gdy nie możemy wyszczotkować zębów po posiłku. Zazwyczaj zawierają duże ilości mentolu, olejku eukaliptusowego bądź cytrynowego lub tymolu. Często dodaje się do nich również składniki antyseptyczne, przeciwdziałające zapaleniom.

Płyny do płukania ust przeciwdziałające osadzaniu się kamienia nazębnego

Zawierają w sobie substancje przeciwdziałające osadzaniu się płytki nazębnej, która w późniejszym czasie przekształca się w kamień nazębny – na przykład chlorheksydynę. Tworzą na zębach specjalną powłokę ochronną, do której bakteryjnemu biofilmowi trudniej jest przylegać.

Płyny do zębów nadwrażliwych

To produkty, które są tworzone z myślą o osobach borykających się z problemem nadwrażliwości zębów. Nie wyleczą problemu, ale pomogą złagodzić odczuwane dolegliwości bólowe. Swoim działaniem wzmacniają zęby oraz pomagają domykać kanaliki zębinowe.

Płyny do „zadań specjalnych”

Są przeznaczone głównie dla osób podróżujących, ponieważ łączą w sobie dwa w jednym – działanie pasty do zębów oraz płynu do płukania jamy ustnej.

Jak widzisz, na rynku dostępny jest cały przekrój płynów do płukania jamy ustnej o różnych właściwościach. W ofercie na pewno znajdziesz produkt, odpowiadający twoim potrzebom. Jeżeli nie wiesz jaki wybrać – skonsultuj się ze stomatologiem.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Sam od niedawna stosuje płyn do płukania jamy ustnej przed szczotkowaniem zębów. pomaga mi on usunąć płytkę nazębną, co jestem w stanie wyczuć przejeżdżając językiem po zębach. Są one znacznie czystsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button