Zioła i higiena jamy ustnej
Jak nietrudno zgadnąć, zioła od zawsze pełniły ważną rolę w naszym zdrowiu, będąc lekarstwem na najróżniejsze dolegliwości i składnikiem zarówno leków, jak i produktów higienicznych. Wszystko dzięki ich właściwościom, które są grzybobójcze, bakteriobójcze oraz wzmacniające odporność na działanie drobnoustrojów. Czyni je to idealnym środkiem higieny jamy ustnej, oraz tymczasowym, prowizorycznym środkiem przeciwbólowym, gdy dokucza nam ząb, lecz nie jesteśmy w stanie od razu udać się do lekarza.
Jakie zioła są najlepsze?
- Eukaliptus – znany składnik preparatów do higieny jamy ustnej i zębów.
- Mięta – kolejny znany i uznawany składnik past do zębów i płynów do mycia ust. Żucie czystych liści mięty skutecznie odświeża oddech.
- Pietruszka – żucie natki pietruszki pozwala z łatwością odświeżyć nasz oddech. Jest też bardzo dobrym źródłem chlorofilu, który zabija bakterie produkujące lotne związki siarki, odpowiedzialne za nieświeży oddech.
- Rozmaryn – użyty w formie naparu do płukania ust lub poprzez zwykłe żucie świeżych gałązek, również pozwala nam pozbyć się nieświeżego oddechu.
- Kora dębu – pomaga przy krwawieniach dziąseł, łagodząc powstały stan zapalny.
- Szałwia – płukanie jamy ustnej naparem z tego zioła regeneruje błony śluzowe i zwalcza drobnoustroje, również pozbywając się nieświeżego oddechu.
- Tymianek – wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Może pomóc, kiedy podejrzewamy, że bakterie w naszej jamie ustnej zanadto się rozwinęły.
- Kłącze tataraku – nie dość, że przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, to jeszcze wykazuje działanie ściągające. Sprawdzi się doskonale podczas leczenie chorób zębów i dziąseł.
- Rumianek – ma właściwości łagodzące, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomaga przy stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł.
- Goździki – mają właściwości przeciwzapalne, znieczulające i antybakteryjne. Zmielenie ich i zmieszanie z oliwą pozwala na stworzenie okładu na bolący ząb.
- Kurkuma – pomaga pozbyć się płytki nazębnej i bakterii. Płukanka z niej jest rekomendowana profilaktycznie podczas chorób przyzębia.
- Siemię lniane – wykazuje właściwości osłaniające i powlekające, co przyda się szczególnie wtedy, kiedy podrażniona została błona śluzowa jamy ustnej.
Poza tym warto zainteresować się takimi naturalnymi składnikami jak:
- wężownik
- liście orzecha włoskiego
- krwawnik pospolity
- jastrzębiec kosmaczek
- pięciornik
- arnika
- babka lancetowata
- owoce malwy.
Co można zrobić, by dobrze je wykorzystać?
Najczęściej poleca się, by z wyżej wymienionych ziół zrobić płukanki. Pomagają one uśmierzyć ból, usunąć bakterie i zmniejszyć stan zapalny, który wystąpił w jamie ustnej. Często mogą okazać się ogromną pomocą, pozwalającą nam przetrwać do wizyty u stomatologa. Do wykonania płukanki będziemy potrzebować świeżych lub suszonych ziół i wrzącej wody. Kiedy kombinacja różnych ziół się zaparzy i nieco wystygnie należy przepłukać nią usta, pamiętając o tym, by wypluć płyn. Połykając go sprawiamy, że bakterie, które były obecne w naszej jamie ustnej, przedostają się do dalszych części układu pokarmowego, co rzecz jasna, nie jest dla nas dobre.
Podsumowanie
Jak widać, jest wiele ziół, które mogą nam pomóc w zadbaniu o nasze zęby. Należy jednak pamiętać, że nie da się nimi zastąpić profesjonalnej pomocy medycznej, dlatego nigdy nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u naszego stomatologa. Dobrze jest stosować codziennie pastę do zębów, która zawiera te naturalne składniki, gdyż pomoże to zatroszczyć się o zdrowie jamy ustnej, zapobiegając rozwojowi próchnicy i innych chorób zębów i dziąseł.