Szukaj szczoteczki

Zioła i higiena jamy ustnej

16 lipca 2018

Jak nietrudno zgadnąć, zioła od zawsze pełniły ważną rolę w naszym zdrowiu, będąc lekarstwem na najróżniejsze dolegliwości i składnikiem zarówno leków, jak i produktów higienicznych. Wszystko dzięki ich właściwościom, które są grzybobójcze, bakteriobójcze oraz wzmacniające odporność na działanie drobnoustrojów. Czyni je to idealnym środkiem higieny jamy ustnej, oraz tymczasowym, prowizorycznym środkiem przeciwbólowym, gdy dokucza nam ząb, lecz nie jesteśmy w stanie od razu udać się do lekarza.

Jakie zioła są najlepsze?

Eukaliptus – znany składnik preparatów do higieny jamy ustnej i zębów.
Mięta – kolejny znany i uznawany składnik past do zębów i płynów do mycia ust. Żucie czystych liści mięty skutecznie odświeża oddech.
Pietruszka – żucie natki pietruszki pozwala z łatwością odświeżyć nasz oddech. Jest też bardzo dobrym źródłem chlorofilu, który zabija bakterie produkujące lotne związki siarki, odpowiedzialne za nieświeży oddech.
Rozmaryn – użyty w formie naparu do płukania ust lub poprzez zwykłe żucie świeżych gałązek, również pozwala nam pozbyć się nieświeżego oddechu.
Szałwia – płukanie jamy ustnej naparem z tego zioła regeneruje błony śluzowe i zwalcza drobnoustroje, również pozbywając się nieświeżego oddechu.
Rumianek – ma właściwości łagodzące, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Pomaga przy stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł.
Goździki – mają właściwości przeciwzapalne, znieczulające i antybakteryjne. Zmielenie ich i zmieszanie z oliwą pozwala na stworzenie okładu na bolący ząb.
Kurkuma – pomaga pozbyć się płytki nazębnej i bakterii. Płukanka z niej jest rekomendowana profilaktycznie podczas chorób przyzębia.

Jak widać, jest wiele ziół, które mogą nam pomóc w zadbaniu o nasze zęby. Należy jednak pamiętać, że nie da się nimi zastąpić profesjonalnej pomocy medycznej, dlatego nigdy nie powinniśmy zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u naszego stomatologa.

Kategoria : Blog