Szukaj szczoteczki

Zdjęcie pantomograficzne zęba

10 września 2018

Po dentyście na ogół spodziewamy się tego, że zdoła on zauważyć wszystkie problemy z zębami podczas leczenia. Nie zapominajmy jednak, że stomatolog też człowiek i musi się często posłużyć technologią, w celu poprawnej diagnozy. W tym przypadku, bardzo popularnym sposobem jest pantomogram zębów.

Co to takiego?

Jest to podstawowe badanie diagnostyczne, mające na celu ukazanie dentyście stanu nie tylko naszych zębów, ale też przyzębia, kości szczęki, żuchwy, zatok szczękowych oraz stawów skroniowych. Zdjęcie to pozwala nam na wykrycie różnych dolegliwości, których gołym okiem zwyczajnie nie da się zobaczyć. Mowa tu o:

  • Początkowych stadiach próchnicy
  • Zatrzymanych zębach, na przykład ósemkach
  • Nieprawidłowo wykonanym leczeniu kanałowym
  • Nowotworach
  • Torbielach

Dzięki pantomogramowi, lekarz będzie też w stanie ocenić stan naszych zębów przed wykonaniem dla nas protezy lub innych wypełnień. Zdjęcia te wykonujemy też przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

 

 

Przebieg zabiegu

Samo wykonanie zdjęcia nie trwa długo – zaledwie kilkanaście sekund. Aby promienie rentgenowskie nie wydostały się na zewnątrz, wykonywane jest w osobnym pomieszczeniu. Pacjenta nakrywa się ołowianym kocem, w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa podczas procedury. Zrobienie zdjęcia nie boli, zaś przed samym zabiegiem musimy jedynie wyjąć ruchome części pokroju kolczyków, które mogą zepsuć nieco jakość zdjęcia.

Zdjęcie wykonuje ruchoma głowica generująca promieniowanie oraz rejestrator. Pozwala to na wykonanie dokładnego zdjęcia twarzoczaszki, powiększonego o 15%. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej jest ciąża.

Ile kosztuje?

Kiedy otrzymamy już skierowanie od stomatologa, możemy udać się na wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Zabieg ten kosztuje od 50 do nieco ponad 80 złotych. Nie warto jest się zatem oburzać, że każą nam płacić za coś, co nie jest potrzebne – wykonanie takiego zdjęcia bardzo ułatwia dokładne rozpoznanie naszego problemu, pozwalając na prawidłowe leczenie.

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesuję się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Kategoria : Blog