Blog

Wpływ pogody na zdrowie zębów

Czy zdarza się, że podczas gwałtownych zmian atmosferycznych bolą Cię zęby? Nie od dziś wiadomo, że pogoda często wpływa na nasze samopoczucie, ale czy ma również wpływ na zdrowie całego organizmu lub jego poszczególnych partii? W poniższym tekście skupimy się na korelacji między warunkami pogodowymi a stanem naszej jamy ustnej.

Czym jest meteoropatia?

Ta dolegliwość nazywana jest chorobą cywilizacyjną lub inaczej uczuleniem na pogodę. Najbardziej narażeni są na nią mieszkańcy dużych miast, gdzie środowisko klimatyczne jest sztuczne, a aktywność fizyczna dość niska. Czym objawia się meteoropatia? Osoby reagujące na nią lżej zwykle skarżą się na bezsenność, przewlekłe bóle głowy, zębów, mięśni, stawów, osłabienie czy kłopoty z koncentracją. Z kolei osoby reagujące silniej na zmiany pogody mówią
o reumatyzmie, wrzodach żołądka i dwunastnicy.

Burza, zmiany ciśnienia i szalejący wiatr mogą wywołać u meteoropatów następujące dolegliwości: trudności w koncentracji, nadpobudliwość, zaburzenia krążenia, układu pokarmowego, nerwowego, uczucie lęku i niepokoju. Nie ma konkretnego leku na meteoropatię, jednak istnieją produkty i substancje, które mogą nam wówczas pomóc, chociażby wspomagając układ nerwowy. Są to m.in.: kozłek lekarski, melisa, żeń-szeń, magnez, kofeina i witaminy z grupy B.

Różnice temperatur

Wpływ na nasze zęby mogą mieć różnice temperatur. Ból może pojawiać się wtedy, gdy otwieramy usta podczas mroźnej pogody, ale też w sytuacji, gdy na zewnątrz szaleje porwisty wiatr. U jakich osób taki ból występuje najczęściej? Najbardziej narażeni na niego są ludzie cierpiący na nadwrażliwość zębów, gdyż mroźne powietrze może podrażnić nerwy otwartych kanalików zębinowych. Ból może dotykać także osoby z chorobami dziąseł, przyzębia lub tych po zabiegach higienizacyjnych.

Jak pozbyć się bólu? Postaraj się nie otwierać ust w czasie silnego mrozu lub wiatru, zakładaj ciepłe czapki, szaliki i kominiarki. Ponadto – myj zęby szczoteczkami z miękkim włóknem, stosuj płyny i pasty do zębów wrażliwych.

Zwracaj uwagę także na temperaturę napojów, które spożywasz, szczególnie latem. Sięganie po zimną lemoniadę czy lody może podrażnić nerwy w kanalikach zębinowych zupełnie tak samo, jak przy kontakcie z mroźnym powietrzem. Unikaj zatem chłodnych napojów z lodówek, a lody jedz powoli i staraj się ich nie gryźć.

Niskie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na zęby u osób, które je wybielały, usuwały kamień nazębny lub były poddawane innym zabiegom stomatologicznym. W czasie kilku dni po zabiegu unikaj kontaktu zębów z czynnikami, które mogą wywoływać ich ból: zimnymi napojami, lodami, mrozem czy chłodnym wiatrem.

Zmiany ciśnienia

Istotny wpływ na zdrowie naszych zębów mają także zmiany ciśnienia. Zdarza się, że w takich sytuacjach dają o sobie znać dolegliwości lub niedociągnięcia, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia, np. zgorzelinowy rozpad miazgi, zapalenie miazgi lub niewypełnione kanały zębowe. Ból zęba wywołany nagłą zmianą ciśnienia zwykle mija po ustabilizowaniu się pogody.

Istnieje nawet specjalny termin, który odnosi się do wspomnianej dolegliwości. To barodontalgia, zwana także aerodontalgią (występuje podczas lotu samolotem). Podczas zmiany ciśnienia dochodzi równocześnie do zmiany objętości gazu, który rozpręża się, uciskając receptory bólowe i powodując odczuwanie bólu. Objawy barodontalgii mogą pojawić się podczas nurkowania, chodzenia po górach, skoku ze spadochronem czy skoków na bungee.

Dolegliwości jamy ustnej

Jakie dolegliwości jamy ustnej najczęściej związane są ze zmianami warunków atmosferycznych? Zacznijmy od opryszczki wargowej, która jest jedną z najczęściej występujących chorób wirusowych jamy ustnej. Wówczas mamy do czynienia ze swędzeniem, pieczeniem oraz bolesnymi nadżerkami. Do aktywacji wirusa wywołującego tę chorobę dochodzi najczęściej zimą – w grudniu, styczniu i lutym, a ma to związek z ogólnym osłabieniem organizmu, wywołanym przez niskie temperatury i szalejący, chłodny wiatr. Opryszczka może być też jednym z objawów przeziębienia, grypy czy przemęczenia.

Osłabienie odporności to także dobra okazja do pojawienia się aft, czyli bolesnych
i dokuczliwych zmian w jamie ustnej. Przyczyny ich występowania są różne, począwszy od niedoborów witamin, skończywszy na predyspozycjach genetycznych. Aby do nich nie dopuścić, należy unikać urazów błony śluzowej, a także zwrócić uwagę na dietę, gdyż kwaśne, słone i ostre potrawy oraz niedobory witaminy D, cynku i magnezu mogą sprzyjać rozwojowi aftozy, do czego najczęściej dochodzi w mroźne miesiące.

Kolejną dolegliwością, która może być spowodowana zmianami atmosferycznymi, w tym pogody, jest suchość jamy ustnej. Duże ryzyko jej wystąpienia przypada na okres jesienno-zimowy, kiedy to często przebywamy w suchych i ogrzewanych miejscach. Innymi przypadłościami ściśle powiązanymi ze zmianami pogody i ciśnienia są: infekcje dziąseł, stany zapalne i nadwrażliwość zębów.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button