Blog

Wszystko na temat implantacji jednofazowej

Implantacja jednofazowa, zwana też implantacją jednoetapową, polega na wszczepieniu implantu natychmiast po usunięciu zęba lub jego korzenia, w trakcie jednego zabiegu. W zależności od stabilizacji implantu, należy rozważyć jedno z dwóch możliwych rozwiązań.

Przebieg implantacji jednofazowej

W przypadku gdy implant ma zapewnioną świetną stabilizację, chirurg wykorzystuje sztuczną kość w celu uzupełnienia przestrzeni między ścianą zębodołu a implantem (tzw. sterowana regeneracja kości), po czym zakłada tymczasowy łącznik i tymczasową koronę. Jest to generalny wymóg w przypadku zębów z przodu, szczególnie widocznych, lecz na życzenie pacjenta możliwe jest też zamontowanie tymczasowej korony także na zębie z tyłu.

Jeśli implant ma zaś słabą stabilizację, to po wykonaniu sterowanej rekonstrukcji kości, implantolog zakłada na wszczep śrubę zamykającą i zszywa dziąsło. Jeśli implantacja wymaga odbudowy lub znajduje się z przodu, tymczasowe uzupełnienie wkleja się na sąsiednich zębach.

Wskazania i przeciwwskazania

Przeprowadzanie implantacji jednofazowej może zajść wtedy, kiedy nie istnieją żadne przesłanki, mówiące, że musi zostać koniecznie wykonana implantacja metodą dwuetapową. Można to zrobić tak długo jak zachowane zostaje podłoże kostne. Każda ekstrakcja lub powstały ubytek stanowią wskazanie dla tego typu implantacji. Pozwala ona odzyskać ząb w miejscu tego utraconego, co wpływa korzystanie na rozkład sił przy gryzieniu w całej jamie ustnej.

Przeciwwskazaniem jest z kolei brak naturalnego podłoża kostnego. Stan ten wymaga dwuetapowej implantacji z powodu konieczności przeprowadzenia pełnej rekonstrukcji kostnej. Jest to zadanie bardziej wymagające i czasochłonne, jednak pozwala na uzyskanie pożądanego efektu.

Zalety i wady implantacji jednofazowej

Do zalet zaliczamy:

  • lepsze gojenie się kości
  • prawidłowe profilowanie tkanek miękkich
  • natychmiastowy efekt końcowy, wraz z odbudową funkcji.

Jedyną wadą jest tylko to, że podczas gojenia się rany gryzienie jest ograniczone przez sztuczny ząb osadzony na implancie.

Implanty jednofazowe a dwufazowe

Dzisiejsza stomatologia estetyczna oferuje liczne rozwiązania, które mają poprawić wygląd naszych zębów. Należą do nich zakładanie implantów jedno- i dwufazowych. Tym, co rożni te dwie metody od siebie jest przede wszystkim budowa samego implantu. Te dwufazowe mają dwie części: część korzeniową i koronową. Pierwsza faza wprowadzenia implantu polega na tym, by część korzeniową wprowadzić do kości i zaszyć. Ma to pomóc w tym, by nie doszło do osteointegracji. Kiedy już wszystko zagoi się i unormuje, co następuje po kilku miesiącach od przeprowadzenia zabiegu, można zakładać śrubę gojącą. Jej zadaniem jest formowanie dziąsła tak, by móc w przyszłości założyć część koronową. Następuje to zazwyczaj po tygodniu założenia śruby. Po tym czasie można dodać koronę lub most. Takie rozwiązanie pozwoli ostatecznie uzupełnić ubytek. Jak widzimy, proces implantacji dwufazowej jest rozciągnięty w czasie. Zajmuje kilka miesięcy, co stanowi jedną z podstawowych różnic. Wcześniej pisaliśmy, że zabieg implantacji jednofazowej przebiega podczas jednej wizyty. Kolejną różnicą jest okres rekonwalescencji. W przypadku implantacji dwufazowej znacznie się od wydłuża. dodatkowo musimy mieć świadomość, że inwazyjność tej metody jest większa. Wynika to przede wszystkim z tego, że po wszyciu pierwszej części implantu trzeba go później odsłonić. Jednak co do efektów to są one podobne.

Podsumowanie

Implantacja jednofazowa jest przeprowadzana przy znieczuleniu miejscowym, czasem sedacji, jeśli jest ona konieczna. Niemniej, zabieg ten jest w pełni bezbolesny. Jest to też najszybsza metoda odbudowy naszego uzębienia. Jeśli więc nie czujemy się pewnie w związku z utratą zęba, możemy pozwolić sobie na wykonanie tego zabiegu. Na pewno przywróci funkcje i pewność siebie wszystkim osobom, które pragną cieszyć się życiem.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button