Szukaj szczoteczki

Wszystko na temat implantacji jednofazowej

1 maja 2018

Implantacja jednofazowa, zwana też implantacją jednoetapową, polega na wszczepieniu implantu natychmiast po usunięciu zęba lub jego korzenia, w trakcie jednego zabiegu. W zależności od stabilizacji implantu, należy rozważyć jedno z dwóch możliwych rozwiązań.

Przebieg implantacji jednofazowej

W przypadku gdy implant ma zapewnioną świetną stabilizację, chirurg wykorzystuje sztuczną kość w celu uzupełnienia przestrzeni między ścianą zębodołu a implantem (tzw. sterowana regeneracja kości), po czym zakłada tymczasowy łącznik i tymczasową koronę. Jest to generalny wymóg w przypadku zębów z przodu, szczególnie widocznych, lecz na życzenie pacjenta możliwe jest też zamontowanie tymczasowej korony także na zębie z tyłu.

Jeśli implant ma zaś słabą stabilizację, to po wykonaniu sterowanej rekonstrukcji kości, implantolog zakłada na wszczep śrubę zamykającą i zszywa dziąsło. Jeśli implantacja wymaga odbudowy lub znajduje się z przodu, tymczasowe uzupełnienie wkleja się na sąsiednich zębach.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem może być każde wskazanie do implantacji, które nie musi być wykonane metodą dwuetapową. Tak długo jak zachowane zostaje podłoże kostne, każda ekstrakcja lub ubytek również stanowią wskazanie dla tego typu implantacji.

Przeciwwskazaniem jest z kolei brak naturalnego podłoża kostnego. Stan ten wymaga dwuetapowej implantacji z powodu konieczności przeprowadzenia pełnej rekonstrukcji kostnej.

Zalety i wady implantacji jednofazowej

Do zalet zaliczamy lepsze gojenie się kości, prawidłowe profilowanie tkanek miękkich oraz natychmiastowy efekt końcowy, wraz z odbudową funkcji. Jedyna wadą jest tylko to, że przez okres gojenia gryzienie jest ograniczone przez sztuczny ząb osadzony na implancie.

Implantacja jednofazowa jest przeprowadzana przy znieczuleniu miejscowym, czasem sedacji, jeśli jest ona konieczna. Niemniej, zabieg ten jest w pełni bezbolesny. Jest to też najszybsza metoda odbudowy naszego uzębienia.