Wszystko, co powinieneś wiedzieć o protezach zębowych
Proteza to rekonstrukcja naturalnego uzębienia, stanowiąca idealne rozwiązanie dla osób, które utraciły zęby z powodu wieku, urazów, czy też zaawansowanych chorób. Dzięki niej nawet pomimo braku zębów mamy szansę cieszyć się atrakcyjnym uśmiechem, a także w pełni funkcjonalną jamą ustną. Obecnie istnieje kilka różnego rodzaju protez, w tym koronowe, protetyczne, akrylanowe, osiadające i szkieletowe. Czym się od siebie różnią? Jak dobrać odpowiednią protezę dla siebie i w jaki sposób o nią dbać? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z niniejszego artykułu.
Wytrzymałe i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Nie tylko z uwagi na walory estetyczne, ale również ze względu na codzienne funkcjonowanie – wszelkie braki w uzębieniu znacznie utrudniają przeżuwanie pokarmów, a także mogą pogłębiać schorzenia jamy ustnej, z którymi już się zmagamy, oraz prowadzić do kolejnych. Na szczęście, dzisiejsza stomatologia oferuje nam gotowe rozwiązania wszystkich naszych problemów, również tych związanych z ekstrakcją bądź samoistnym wypadnięciem zębów. Dzięki protezom mamy szansę odzyskać piękny uśmiech, i ponownie cieszyć się żuciem oraz gryzieniem twardych posiłków.
Czym są protezy zębowe?
Braki w uzębieniu mogą prowadzić do wad wymowy, zgryzu, czy nawet problemów z układem pokarmowym. Ponadto, często są przyczyną nawracających bólów głowy. Największym problemem osób z brakami w uzębieniu są jednak kwestie estetyczne – osoby te często unikają kontaktu z innymi ludźmi, przestają się uśmiechać, czują się w towarzystwie innych niekomfortowo, co bezpośrednio wpływa na ich relacje międzyludzkie.
Właśnie z myślą o tej grupie osób powstały protezy zębowe. Dzięki szerokiej gamie dostępnych na rynku wypełnień protetycznych, nikt nie powinien mieć dziś problemu z dobraniem protezy do indywidualnych preferencji, znacznie zwiększając tym samym komfort swojego życia.
Rodzaje protez zębowych
Jak wspomniano wcześniej, rynek oferuje obecnie kilka rodzajów protez zębowych. Przede wszystkim dzielimy je jednak na dwie grupy:
- Protezy ruchome – czyli te, które możemy wyjmować z ust. Składają się na nie protezy szkieletowe-częściowe oraz protezy wykonane z akrylu i protezy na implantach.
- Protezy stałe – czyli te, które są przymocowane do jamy ustnej na stałe. Zakłada się je na zęby bądź implanty przy pomocy specjalnego cementu. Wyróżniamy wśród nich korony i mosty.
Wśród protez ruchomych i stałych możemy wyróżnić:
- Protezy akrylanowe – to uzupełnienia ruchome, nieelastyczne. Wykonane są z żywicy akrylowej, posiadają różowy kolor, przypominający barwę dziąseł.
- Mosty protetyczne – stanowią doskonałe rozwiązanie w momencie, gdy należy uzupełnić brak jednego bądź kilku zębów. Wymagają z obu stron oparcia o zęby, więc nie mogą być stosowane u wszystkich. Są protezami stałymi.
- Protezy szkieletowe – czyli protezy ruchome, które stosuje się w momencie, gdy nie ma możliwości wykonania mostu. Poszczególne zęby są na nich umieszczone przy pomocy specjalnego drutu, który specjalista indywidualnie dopasowuje do szczęki.
- Protezy osiadające – kolejna grupa protez ruchomych, jednak w przeciwieństwie do innych rodzajów protez te osiadające są kompletnie niewidoczne. Wykonuje się je z bardzo wytrzymałego, odpornego na oddziaływania chemiczne materiału.
- Korony protetyczne – stosuje się je w momencie, gdy korona zęba nie może być odbudowana inleyem bądź wypełnieniem z materiałów kompozytowych. Stanowią wypełnienie stałe, trwale osadzone na oszlifowanych zębach zarówno żywych, jak i martwych.
W jaki sposób użytkować protezę zębową?
Jeśli zdecydujemy się na protezę, musimy liczyć się z tym, że pierwsze dni jej użytkowania będą dla nas trudne. Prawdopodobnie uczucie obcego ciała w jamie ustnej będzie nam przeszkadzać, niewykluczone też, że pojawią się problemy z mówieniem i żuciem. Kłopoty te można jednak szybko wyeliminować: sposób wysławiania się łatwo poprawić powolnie i wyraźne artykułując słów podczas czytania, jeśli zaś chodzi o trudności z przeżuwaniem, możemy się ich pozbyć poprzez jedzenie małymi kęsami, a także dbanie o to, by gryzienie odbywało się obustronnie. Problem z nieprzyjemnym uczuciem obcego ciała w jamie ustnej powinien zniknąć sam, wraz z tym, jak proteza z czasem zacznie się w naszej buzi właściwie układać.
Oczywiście, użytkując protezę należy pamiętać też o kilku elementarnych zasadach pielęgnacyjnych. Oto kilka rad, jak należy obchodzić się z protezą zębową.
- Noś protezę regularnie, aby pozwolić jej stale być dostosowaną do stawów skroniowo-żuchwowych.
- Myj protezę po każdym posiłku, aby uniknąć osadzania się na niej bakterii.
- Przechowuj protezę w sterylnym, suchym i szczelnym pojemniku.
- Przynajmniej raz w tygodniu dezynfekuj protezę przy pomocy specjalnie dedykowanych do tego płynów, proszków i tabletek.
- Dbaj o higienę jamy ustnej, stosując płukanki antybakteryjne i oczyszczając język.
- Jeśli korzystasz z protezy ruchomej, wymieniaj ją co pięć lat.
Dzięki dostosowaniu się do powyższych wskazówek, a także dobraniu odpowiedniego wypełnienia do własnych potrzeb, proteza powinna zapewnić ci piękny uśmiech i komfort życia przez wiele długich lat.