Blog

Utrata zębów a choroby serca

Według niezbyt optymistycznych statystyk, niemal 1/3 Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia. Problem dotyka ludzi w wieku do 65 roku życia, zaś częściej umieramy już tylko na raka. A co to ma wspólnego z higieną jamy ustnej? Jak się okazuje – całkiem sporo. Choroby układu krążenia często wynikają nie tylko z powodu odziedziczenia wadliwych genów, ale także zaniedbania podstawowych reguł zdrowego trybu życia. Innymi słowy, zła wiadomość jest taka, że choroby układu krążenia wciąż są dość pospolitym problemem ludzi w naszym kraju i ciężko niekiedy rozpoznać ich pierwsze symptomy. Dobra wiadomość jest z kolei taka, że możemy im zapobiegać, albo przynajmniej obniżyć ryzyko ich występowania, stosując się do podstawowych reguł zachowania właściwej higieny, w tym też naszej jamy ustnej.

Przez próchnicę do serca

Co może zrobić naszemu sercu próchnica? Sama w sobie, nic. Pozostawienie nieleczonych ubytków może jednak doprowadzić do sytuacji w której tzw. bakterie beztlenowe zaczną namnażać się w naszych ustach. Bakterie te są odporne nawet na nasze przeciwciała, doprowadzając do stanów zapalnych, które pozwalają im wkroczyć do naszego krwiobiegu, i, jak łatwo się domyślić, zawędrować aż do serca. Mikroby zagnieżdżają się na ściankach tętnic i żył, prowadząc do zatorów, które to z kolei mogą skończyć się udarem lub zawałem, nie mówiąc już o innych możliwych schorzeniach. Dlatego tez powinniśmy szczotkować nasze zęby dwa razy dziennie, po dwie minuty. Dobrze jest też wspomóc się nicią dentystyczną i/lub płynem do płukania ust, który pomoże nam wybić pozostałe po szczotkowaniu bakterie. Dentystę powinniśmy odwiedzać przynajmniej raz w roku, aby mieć pewność, że w naszej jamie ustnej nie dochodzi do żadnych niebezpiecznych schorzeń. Jeśli pozostawi się ją nieleczoną, próchnica może doprowadzić do utraty zębów i wyżej wspomnianych problemów z krążeniem. Niestety, większość Polaków w dalszym ciągu decyduje się na wizytę u dentysty, gdy wymagana jest już chirurgia lub leczenie kanałowe. A przecież nie trzeba tak wiele, by tego wszystkiego uniknąć!

Utrata zębów a choroby serca

Być świadomym konsekwencji

Niestety, stan zapalny jamy ustnej nie zawsze wydaje się być tak groźny, jak w rzeczywistości. Niekoniecznie musimy nawet odczuwać silny ból, co wystarcza nam do osłabienia naszej czujności. Niestety, często prowadzi to do pogorszenia się sytuacji i dopiero wtedy zaczynamy żałować, że nie zaradziliśmy temu wcześniej. Utrata zębów to zaś dopiero początek – jeśli dalej nie poczynimy żadnych kroków i nie udamy się do specjalisty w celu, na przykład, usunięcia korzenia, może to doprowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego, choroby niedokrwiennej serca lub uszkodzenia zastawek. Nie ma tu nawet znaczenia czy jesteśmy otyli, lub też ile papierosów dziennie palimy.

Choroba dotyka głównie mężczyzn (33%), ale nie oznacza to, że kobiety są w pełni bezpieczne. Według danych GUS, aż 76,9% Polaków w wieku 65-74 lat ma duże braki w uzębieniu. Niewiele lepiej jest u młodszej grupy wiekowej, 35-44 lat. Dowodzi to, jak wielu z nas wciąż nie dba o higienę swojej jamy ustnej. Kroki, które możemy podjąć, nie są wcale trudne i czasochłonne, po co więc skazywać się na zwiększone ryzyko chorób serca w przyszłości i sprawiać ogromny kłopot sobie i bliskim?

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button