Blog

Jakie właściwości dla zębów ma witamina D?

Witamina D ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu. Odpowiada za rozwój układu kostno-szkieletowego, dobre samopoczucie, ale nie tylko. Jest też bardzo ważna dla zębów, ponieważ optymalizuje ich gęstość oraz zapobiega próchnicy i rozwojowi bakterii. Spróbujmy więc zapoznać się z nią nieco bliżej.

Jakie zadania wypełnia witamina D?

Witamina D jest ważna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci – wszystko dlatego, że odpowiada ona za prawidłową mineralizację kości. Związki przez nią wytwarzane mają za zadanie właściwe wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, natomiast jak wspomniano wcześniej, jej niedobór prowadzi do rozmaitych chorób, takich jak osteoporoza, utrata masy kostnej, czy osteomalacja. Witamina D pełni jednak w organizmie również wiele innych, istotnych funkcji. Poniżej wypisano je wszystkie:

  • regulacja poziomu wapnia, magnezu i fosforu,
  • mineralizacja kości,
  • wzmacnianie układu odpornościowego i przeciwdziałanie chorobom,
  • utrzymywanie dobrego samopoczucia,
  • oddziaływanie na pracę mięśni i nerwów,
  • ochrona przed rozwijaniem się krzywicy i osteoporozy.

Witamina D i jej właściwości dla zębów

W przypadku stricte uzębienia witamina D działa wielokierunkowo. Za jej sprawą dochodzi do stymulacji osteoblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za wzrost i przebudowę kości, które następnie wytwarzają białkową macierz pozakomórkową. Cały proces ma pozytywny wpływ na zęby, ponieważ umożliwia ich rozwój i dobrą kondycję. Ponadto witamina D dzięki swoim właściwościom chroni nasze zęby przed próchnicą oraz za sprawą mineralizowania kości szczęki zapobiega rozwojowi w jamie ustnej bakterii.

Czym grozi niedobór witaminy D?

Niedobór witaminy D pojawia się w naszym organizmie zazwyczaj, gdy nasza dieta jest uboga w pokarmy ją posiadające, oraz gdy zbyt rzadko mamy kontakt ze słońcem. Jak widać, nieprzypadkowo nazywa się ją „witaminą słońca”. Jej braki w organizmie widać chociażby po osłabionych i odwapnionych zębach, a w dłuższej perspektywie wiążą się one z rozwojem próchnicy, osteoporozy, a także podatnością zębów na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak ważnym jest, by uzupełniać ewentualne braki witaminy D w organizmie chociażby pod postacią różnego rodzaju suplementów.

W jaki sposób uzupełniać braki witaminy D w organizmie?

Na szczęście, witaminę D możemy dostarczać do organizmu na kilka sposobów. Najprostszym jest opalanie się – w ciepły, letni dzień, już po piętnastu minutach spędzonych na pełnym słońcu jesteśmy w stanie wypełnić organizm jej wystarczającą dawką. No ale światło słoneczne rzecz jasna nie jest jedynym jej źródłem. Ponadto możemy pozyskiwać witaminę D spożywając niektóre produkty, takie jak chociażby mleko, ryby, czy jajka, a także, o czym napisano już wcześniej, przyjmować ją w postaci suplementów. Pamiętajmy jednak, by nie przekraczać ich bezpiecznej dawki.

Jakie skutki może nieść za sobą nadmiar witaminy D?

Nadmiar witaminy D to zjawisko występujące stosunkowo rzadko, jednak jego skutki mogą być dla nas bardzo przykre. Zazwyczaj objawiają się one nudnościami, wymiotami, brakiem apetytu, oraz świądem skóry. Na szczęście, nie ma raczej możliwości, by doprowadzić do nadmiaru witaminy D w sposób naturalny – jest to możliwe jedynie przy przedawkowaniu suplementów. Właśnie dlatego tak ważnym jest, byśmy zażywali je zgodnie z zaleceniami.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button