Blog

Chcesz myć zęby w zgodzie z naturą? Sięgnij po szczoteczkę z bambusa

Klasyczna, plastikowa szczoteczka do zębów rozkłada się w środowisku nawet 500 lat. Jeśli dodamy do tego fakt, że przeciętny człowiek w ciągu życia zużywa około 320 szczoteczek, to dostrzeżemy skalę zanieczyszczeń, jaką są w stanie wyrządzić nie biodegradowalne produkty do pielęgnacji jamy ustnej. Zależy Ci na kondycji naszej planety? Postaw na szczoteczkę do zębów z bambusa! To akcesorium, które nie tylko pozwoli Ci zatroszczyć się o środowisko, ale wzniesie również Twoją pielęgnację zębów i dziąseł na jeszcze wyższy poziom.

Czym charakteryzują się bambusowe szczoteczki do zębów?

Bambus jest rośliną wykorzystywaną do produkcji mebli, naczyń, parasoli, a nawet (głównie w krajach Azji Wschodniej) mostów, chat czy rur kanalizacyjnych. Co więcej, mieszkańcy Dalekiego Wschodu – podobnie jak pandy – spożywają go na surowo, doceniając jego delikatny, słodkawy smak i liczne właściwości zdrowotne. W Ameryce Północnej i Europie coraz popularniejsze stają się za to bambusowe szczoteczki do zębów. Odkąd ludzkość zdała sobie sprawę, jak duży wpływ na kondycję środowiska naturalnego ma działalność człowieka, takiego rodzaju szczoteczki w krajach wysokorozwiniętych zaczęły być produkowane na szeroką skalę.

Rękojeść bambusowej szczoteczki do zębów w całości wykonana jest z drewna bambusowego, zaś jej włosie najczęściej z materiału syntetycznego (zazwyczaj nylonu). Oznacza to, że po zużyciu rączkę szczoteczki można przełamać i wrzucić do kompostownika bądź specjalnego pojemnika na produkty biodegradowalne. Szczoteczka z bambusa ma tak samo długi czas przydatności do użycia jak tradycyjne, plastikowe szczoteczki do zębów. Wymieniać wystarczy ją raz na trzy miesiące.

Nie tylko troska o środowisko

Producenci dbają także o to, aby przyjazne dla środowiska były opakowania (pudełeczka lub woreczki), w których sprzedawane są bambusowe szczoteczki do zębów. Wytwarzane są one z materiałów, dzięki którym z łatwością ulegają rozkładowi w glebie. Dbałość o środowisko nie jest jednak jedynym atutem szczoteczek bambusowych. Nylonowe włosie tych szczoteczek jest pozbawione biosfenolu A, który można spotkać w klasycznych szczoteczkach do zębów. „BPA” to organiczny związek chemiczny, mogący mieć pośredni wpływ na powstawanie nowotworów, otyłości, bezpłodności czy cukrzycy. Właśnie dlatego jego brak w bambusowych szczoteczkach do zębów jest tak ważny.

Poza tym bambus jest rośliną, która posiada właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Oznacza to, że mycie zębów bambusową szczoteczką pozwala pozbyć się z jamy ustnej jeszcze więcej niepożądanych drobnoustrojów. Dodatkowo, bambusowe szczoteczki z prostym włosiem (zamiast falistego) zabezpieczają przed podrażnieniami dziąsła.

Naturalne szczoteczki dla wszystkich

Bambusowe szczoteczki do zębów są dostępne w wersjach zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Szczoteczki dla najmłodszych są oczywiście odpowiednio mniejsze, dostosowane do niewielkiej buzi szkrabów. Mają również znacznie miększe włosie, które gwarantuje najmłodszym skuteczne, ale przy tym bezpieczne mycie ząbków. Włókna szczoteczek dziecięcych pozbawione są jakichkolwiek szkodliwych substancji. Potrafią z łatwością docierać do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej maluszka, a przy tym nie rysują delikatnego, wrażliwego dziecięcego szkliwa.

Dziecięce szczoteczki do zębów z bambusa zwracają także uwagę swoim niestandardowym designem. Ich włosie może mieć różne kolory (różowy w wersji dla dziewczynek, niebieski w wydaniu dla chłopców), a rękojeści często ozdobione są postaciami z bajek albo innymi, atrakcyjnymi dla najmłodszych obrazkami. Oczywiście wszelkie napisy i grafiki, które można znaleźć na bambusowych szczoteczkach czy też ich opakowaniach, wykonywane są z tuszów na bazie roślin (najczęściej sojowych).

Jak należy korzystać z bambusowych szczoteczek do zębów?

Korzystanie z bambusowej szczoteczki do zębów praktycznie niczym nie różni się od mycia zębów klasyczną szczoteczką. Szczoteczkę należy wymieniać co 2-3 miesiące codziennego użytkowania. Nakładać na jej włosie należy dowolną pastę do zębów, odpowiadającą naszym indywidualnym potrzebom. Samo mycie uzębienia szczoteczką bambusową to zajęcie niezwykle przyjemne i łatwe, ponieważ taka szczoteczka jest lekka i poręczna.

Szczoteczka bambusowa musi być jednak we właściwy sposób konserwowana, aby jak najdłużej była przydatna do użycia. Po pierwsze, należy przechowywać ją w suchym i przewiewnym miejscu. Bambus łatwo bowiem chłonie wodę, co może prowadzić do jego rozszerzania się. Druga rzecz to przetrzymywanie szczoteczki bambusowej w miejscu, w którym nie będzie narażona na ataki bakterii. Zadbaj o to, aby twoja szczoteczka nie miała kontaktu ze szczoteczkami innych domowników (najlepiej przetrzymuj ją w oddzielnym kubeczku), oraz aby znajdowała się z dala od muszli klozetowej.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. Takie mam np na podróż, na codzien uzywam oral b iO 9 i rewelacyjnie jest łączyc kilka metod oncu celem sa zdrowe zeby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button