Blog

Zapalenie dziąseł – początek poważnych chorób przyzębia

Zapalenie dziąseł to, obok próchnicy zębów, najczęściej pojawiający się w jamie ustnej problem. Według statystyk, na tę dolegliwość cierpi ok. 70% polaków. Choć sama w sobie nie jest ona szczególnie groźna, nieleczona może prowadzić do zapalnej choroby przyzębia. Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł i jak należy je leczyć?

Jak powstaje zapalenie dziąseł?

Do przyczyn tej dolegliwości zaliczamy:

– niewłaściwą higienę jamy ustnej,
– niektóre schorzenia ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy niedokrwistość,
– używki, w szczególności papierosy,
– niedożywienie, bulimię, anoreksję,
– wahania hormonalne.

Najczęściej jednak choroba zapalna dziąseł powstaje wskutek zaniedbania higieny jamy ustnej. Jej przyczyną jest wtedy zalegająca płytka nazębna, która jest złożona z warstwy bezbarwnych bakterii. W wyniku niewłaściwego oczyszczania zębów, płytka odkłada się. Jedną z konsekwencji tego procesu jest podrażnianie dziąseł poprzez znajdujący się w niej bakteryjny biofilm, który wytwarza toksyny. Nieusuwana płytka nazębna przekształca się w kamień nazębny, w którym bakterie mają doskonałe warunki do namnażania się. Powoduje to jeszcze szybszy rozwój zapalenia dziąseł.

Na tym etapie, rozwojowi choroby stosunkowo łatwo jest zapobiec, a zachodzące w dziąsłach procesy są jeszcze w pełni odwracalne. Problem rozpoczyna się, gdy zapaleniem zostaną objęte tkanka kostna i łączna.

Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

Do najbardziej powszechnych objawów zapalenia dziąseł należą:

– zaczerwienie,
– bolesność przy dotyku,
– obrzęk,
– nieświeży oddech,
– krwawienie z dziąseł, początkowo przy szczotkowaniu zębów, w zaawansowanym stadium choroby towarzyszy już nawet spożywaniu miękkich pokarmów,
– cofnięcie się dziąseł i odsłonięcie szyjek zębowych.

Jeśli zaobserwujesz u siebie kilka z powyższych objawów, to najprawdopodobniej zmagasz się z zapaleniem dziąseł. W zaawansowanym stadium, choroba objawia się powstawaniem kieszeni dziąsłowych, w których gromadzi się płytka nazębna i resztki jedzenia. Skutkuje to zwiększonym ryzykiem próchnicy, nieprzyjemnym zapachem z ust oraz powstawaniem tam kamienia nazębnego.

Metody leczenia zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł jest procesem odwracalnym. Pierwszą rzeczą o jaką trzeba zadbać, jest właściwa higiena jamy ustnej, skutkująca regularnym usuwaniem płytki nazębnej. Podstawą w leczeniu choroby jest mycie zębów 2-3 razy dziennie, używanie nici dentystycznych bądź szczoteczek międzyzębowych oraz płukanie ust specjalnym płynem, najlepiej o właściwościach antyseptycznych. Pomocne mogą okazać się także domowe sposoby, takie jak płukanie jamy ustnej naparem z szałwii, rumianku czy olejku goździkowego.
Jeżeli na zębach osadził się kamień nazębny, konieczne jest fachowe usunięcie go przez dentystę.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć!

Zapobiegaj zapaleniu dziąseł poprzez:

– szczotkowanie zębów miękką szczoteczką manualną, szczoteczką elektryczną czy soniczną,
– oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przynajmniej raz dziennie,
– płukanie jamy ustnej odpowiednio dobranym płynem,
– odpowiednie odżywianie się, bogate w wapń i witaminy,
– regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego (przynajmniej raz na 6-12 miesięcy),
– zrezygnowanie z używek, takich jak palenie tytoniu.

Zapalenie dziąseł to poważny problem, który może prowadzić do negatywnych konsekwencji, a któremu względnie łatwo jest zapobiec. Jeśli zaniepokoi Cię stan Twoich dziąseł, gdy zauważysz u siebie któreś z wyżej wymienionych objawów – udaj się po poradę do dentysty.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button