Blog

Ślinotok – czym jest i jak go leczyć?

Ślinotok to tendencja do nadmiernego wydzielania śliny. Czasem jest niegroźny, powodowany przez zjedzenie czegoś kwaśnego lub ostrego, bądź też pojawia się na widok apetycznej potrawy, na którą mamy ochotę. W niektórych przypadkach może jednak również wiązać się z różnymi chorobami jamy ustnej oraz stanowić skutek uboczny przyjmowanych leków. Co ciekawe, zjawisko nadmiernego wydzielania śliny wyjątkowo często obserwuje się u kobiet w ciąży. Jak z nim walczyć i co należy o nim wiedzieć?

Ślinotok bywa również nazywany „ptyalizmem”. Nie jest chorobą, a zjawiskiem fizjologicznym, w trakcie którego nasze ślinianki – na skutek różnych czynników – produkują ślinę we wzmożonej, nadmiernej ilości. Nie jest groźny, jednak czasem wywołuje dyskomfort związany z zaburzeniami połykania, problemami z utrzymaniem śliny w jamie ustnej czy nawet drobnymi kłopotami z właściwym artykułowaniem słów.

Przyczyny nadmiernego wydzielania śliny

Najczęściej przyczynę ślinotoku stanowią tak błahe rzeczy jak wzmożony apetyt na daną potrawę, czy też zjedzenie czegoś bardzo kwaśnego bądź ostrego. Zdarza się, że do nadmiernej produkcji śliny dochodzi na skutek spożycia alkoholu. Ślinotok może być jednak również konsekwencją wielu groźnych, zagrażających życiu chorób. Możemy wśród nich wyróżnić:

  • choroby jamy ustnej, takie jak afty, opryszczka, ale również nowotwór języka czy policzka,
  • stany zapalne jamy ustnej, takie jak ropień zagardłowy, ropień okołomigdałkowy, oraz złośliwe nowotwory gardła,
  • schorzenia przełyku, wśród których możemy wyróżnić rak przełyku i refluks żołądkowo-przełykowy;
  • zatrucia pokarmowe,
  • chorobę Parkinsona,
  • chorobę lokomocyjną,
  • chorobę Wilsona,
  • wściekliznę,
  • mononukleozę,
  • a także przyjmowanie niektórych leków (szczególnie tych na poprawę apetytu oraz leków przeciwpsychotycznych).

Nadmierne wydzielanie śliny a ciąża

Badania dowodzą, że nadmierne wydzielanie śliny bardzo często jest związane z ciążą; zazwyczaj dotyczy tych kobiet, które zmagają się z niezwykle silnymi mdłościami i wymiotami. Wciąż nie ustalono, co wpływa na fakt, że ciężarne wyjątkowo często cierpią na ślinotok, jednak zdaniem niektórych specjalistów ma to związek z zachodzącymi w ich organizmie zmianami hormonalnymi.

Niektórzy uważają również, że znajdujące się w stanie błogosławionym, wyjątkowo często odczuwające mdłości przyszłe matki automatycznie nagromadzają w jamie ustną nadmierną ilość śliny, gdy starają się ograniczyć przełykanie. Ponadto wzmożoną pracę ślinianek mogą pobudzać nudności i zgaga – wszystko dlatego, że jama ustna stara się za ich sprawą stworzyć wewnątrz przełyku specjalną barierę ochronną, mającą zabezpieczyć go przed podrażnieniami, do których mogą prowadzić częste wymioty.

Nadmierne wydzielanie śliny u dzieci

Okazuje się również, że szczególnie na nadmierne wydzielanie śliny są także narażone dzieci – mowa tu o szkrabach znajdujących się w okresie ząbkowania. Wyrzynanie się ząbków to dla maluchów proces bolesny i nieprzyjemny, sprawiający, że stają się one rozdrażnione i niespokojne. A także, że ich ślinianki pracują we wzmożonym trybie, przez co od czasu do czasu na pościeli dziecka możemy zaobserwować mokre plamy śliny. Nie powinniśmy się jednak nimi przejmować; nadmierne wydzielanie śliny u najmłodszych w okresie ząbkowania jest czymś naturalnym i nie ma związku z żadnymi poważnymi stanami chorobowymi.

Jak leczyć nadmierne wydzielanie śliny?

Leczenie ślinotoku jest zależne od jego przyczyny. Nie ma żadnej uniwersalnej metody, która pozwoliłaby całkowicie uniknąć i jednoznacznie skutecznie ograniczyć występowanie tego zjawiska fizjologicznego. Specjaliści sądzą jednak, że uregulować wydzielanie śliny w jamie ustnej można poprzez następujące czynniki:

  • regularne i dokładne mycie zębów (należy to robić przynajmniej dwa razy dziennie, a ponadto uzupełniać ten proces stosowaniem nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej; właściwa higiena powinna ograniczyć ilość nagromadzonej śliny, ułatwiając tym samym jej przełykanie);
  • odpowiednia dieta (częste i regularne picie wody może uregulować ilość śliny; w przypadku ślinotoku zaleca się też spożywanie suchych przekąsek i jedzenie owoców. Unikajmy za to produktów ostrych i kwaśnych);
  • żucie gumy (produkt ten doskonale wpływa na regulację poziomu śliny w jamie ustnej, a także ułatwia jej przełykanie).

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button