Blog

Robot stomatolog i szczepionka przeciw próchnicy

Chiny to wielki kraj, jak wszyscy wiemy. Same regiony te państwa są nierówno rozwinięte, przez co setki tysięcy ludzi wciąż żyje tam w słabych warunkach sanitarnych. Przekłada się to na gigantyczną liczbę osób wymagających leczenia, chociażby implantologicznego, którego potrzebuje aż 400 milionów osób w Chinach. Nie starcza też specjalistów którzy mogliby pomóc każdemu, w związku z czym chińskie uniwersytety i akademie dwoją się i troją, żeby wynaleźć sposoby na szybsze i sprawniejsze leczenie dentystyczne. Zaowocowało to dwoma projektami, które mogłyby się bardziej kojarzyć z Japonią, niż Chinami. Najważniejsze jednak, że mają spory potencjał i szanse na to, by kiedyś stać się codziennością i wykroczyć poza granice tego kraju.

Robot-dentysta

Nie jest to co prawda pierwszy robot, który ma leczyć pacjentów z chorobami zębów – ten zaszczyt przypada amerykańskiemu Yomi. Inna sprawa, że o ile robot ze Stanów w dalszym ciągu wymaga obsługi człowieka, tak chiński wynalazek jest w pełni automatyczny. Konstruowany cztery lata przez zespół badaczy z Wydziału Robotyki Uniwersytetu w Pekinie wraz z profesjonalistami z Xian, robot jest w stanie osiągnąć precyzję nawet do 0,2-0,3 mm. Robot jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków wewnątrz jamy ustnej, do tego jest bardzo czuły na każdy ruch, nawet nieświadomy, dostosowując nachylenie swojej głowy podczas borowania. Podczas swojego pierwszego zabiegu, robot był nawet w stanie bez problemu wstawić pacjentowi dwa implanty, do tego dokonując tego szybciej niż człowiek. Robot jest też w stanie asystować podczas zabiegów przeprowadzanych przez dentystę, a nawet szkolić początkujących dentystów, którzy, podpatrując techniki wykonywane przez robota, mogliby się sami ich nauczyć.

Robot stomatolog i szczepionka przeciw próchnicy

Szczepionka przeciw próchnicy

Opracowana przez zespół badaczy pod kierunkiem dr Huimin Yan z Instytutu Wirusologii w Wunan, szczepionka wykorzystuje kombinację białek pochodzących z bakterii Streptococcus mutans, które naturalnie występują w naszej jamie ustnej i mogą doprowadzić do próchnicy. Szczepionka została również wzbogacona o białko KFD2-rPAC, co niweluje jej pierwotny efekt uboczny, jakim było potencjalne ryzyko nowych stanów zapalnych. Podczas pierwszych testów nowej formuły, szczepionka wykazała ponad 53% skuteczności u gryzoni z zepsutymi zębami. Osobniki z zębami zdrowymi wykazały za to odporność na próchnicę zwiększoną o 64%. Co ciekawe, najskuteczniejszą formą aplikacji jest zastrzyk w nos. Przez preparatem jeszcze długa droga, zanim będzie mógł on być stosowany na ludziach. Lecz kiedy już do tego dojdzie, zwiększy się liczba ludzi, którzy zachowają swoje stałe zęby już do końca życia.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button