Blog

Pogotowie stomatologiczne – kiedy może pomóc?

Pogotowie stomatologiczne, jak może wskazywać sama nazwa, oferuje doraźną pomoc medyczną w przypadku nagłych, utrudniających normalne funkcjonowanie kłopotów z jamą ustną. Nie ma co ukrywać, najczęściej mówimy tutaj o niespodziewanym ataku trudnego do zniesienia bólu zęba. Gdy dosięgnie on nas w nocy bądź w dzień wolny od pracy, umówienie się na standardową wizytę do dentysty będzie niemożliwe. Właśnie po to powstało pogotowie stomatologiczne – możemy skontaktować się z nim o dowolnej porze, i tym samym niemal natychmiast pozbyć się kłopotliwych dolegliwości.

Wielu z nas odwiedza stomatologa zdecydowanie zbyt rzadko. Wszystko z braku czasu, bądź też z powodu strachu przed dentystą. Niestety, takie postępowanie ma swoje konsekwencje – z biegiem czasu w naszej jamie ustnej odkłada się coraz więcej próchniczych bakterii, które w końcu prowadzą do powstawania ubytków i silnego, trudnego do wytrzymania bólu zębów. Gdy dopadnie on nas w najmniej spodziewanym, niekorzystnym terminie, jedynym wyjściem może okazać się konsultacja z pogotowiem stomatologicznym.

Jak działa pogotowie stomatologiczne?

Pogotowie stomatologiczne funkcjonuje podobnie jak tradycyjne gabinety stomatologiczne, z tą jednak różnicą, że czynne jest przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, w tym także w weekendy i święta. Nie można też zgłosić się do niego na „zwyczajną” wizytę – obsługujący pogotowie specjaliści zajmują się wyłącznie nagłymi przypadkami, które wymagają natychmiastowej interwencji. Co ważne, aby odbyć wizytę na pogotowiu stomatologicznym nie potrzeba skierowania ani wcześniejszej rejestracji.

Najczęstsze, nagłe przypadki, w których pomoc pogotowia stomatologicznego okazuje się nieodzowna to:

  • silny ból zęba,
  • ból zęba wraz z opuchlizną,
  • ból zęba pod wypełnieniem,
  • intensywny krwotok po ekstrakcji zęba,
  • problemy z zębami mlecznymi u dzieci.

Dzieci stanowią grupę pacjentów wyjątkowo często odwiedzających pogotowie stomatologiczne. Wszystko dlatego, że ząbki najmłodszych są szczególnie narażone na próchnicę, a tym samym ubytki i silny ból. Wszelkie dolegliwości najmłodsi odczuwają też intensywniej, przez co w przypadku pojawienia się u malucha kłopotów zębowych z wizytą na pogotowiu stomatologicznym nie warto zwlekać.

W jaki sposób pogotowie stomatologiczne udziela pacjentowi pomocy?

Należy pamiętać, że pogotowie stomatologiczne nie służy do leczenia przewlekłych schorzeń stomatologicznych, a jego zadaniem jest jedynie pomoc pacjentowi w nagłych przypadkach. Na czym polega ta pomoc? To oczywiście uzależnione jest od naszego indywidualnego przypadku. Zasadniczo sposób działania lekarza dyżurującego na pogotowiu stomatologicznym sprowadza się do jednego z trzech możliwych działań:

  • zaaplikowania leku przeciwbólowego – podaje się go pacjentom w przypadku nerwowego bólu zęba, związanego ze stanem zapalnym. Pozwala wyeliminować dolegliwości na nawet około dziesięć dni;
  • przygotowania zęba do leczenia kanałowego – wykonuje się je w przypadku, gdy pacjent odczuwa silny, intensywny ból, który utrudnia mu normalne funkcjonowanie, i którego nie można uśmierzyć przy pomocy dostępnych środków przeciwbólowych. Lekarz dyżurujący zatruwa newralgiczny ząb i przekierowuje nas na dalsze leczenie do właściwej placówki;
  • usunięcia zęba – wykonuje się je w ostateczności, gdy ząb nie może zostać wyleczony kanałowo ani w żaden inny sposób.

W jakich przypadkach pogotowie stomatologiczne może odmówić pomocy?

W pewnych przypadkach pogotowie stomatologiczne może odmówić pacjentowi pomocy. Jak wspomniano wcześniej, należy pamiętać, że jest to instytucja, która powstała po to, by nieść użytkownikom pomoc tylko w nagłych przypadkach, a zatem gdy ból zęba uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie, bądź gdy na skutek przeprowadzonej ekstrakcji zęba doszło do jakichś uporczywych powikłań (intensywnego krwawienia, dużej opuchlizny, bądź innych niepokojących objawów).

Pogotowie stomatologiczne nie udziela pomocy w przypadkach, które nie wymagają natychmiastowej interwencji, takich jak na przykład oczyszczanie zębów z osadu, okresowy przegląd jamy ustnej, itp. Na pomoc nie będą też mogły liczyć osoby, które symulują silny ból tylko po to, by zafundować sobie darmową wizytę u specjalisty bez czekania w kolejce.

Ile kosztuje wizyta na pogotowiu stomatologicznym?

Pogotowie stomatologiczne funkcjonuje właściwie dwadzieścia cztery godziny na dobę, w tym w weekendy i święta, a odbywane w nim wizyty są nietypowe i nagłe, przez co ich cena jest również znacznie wyższa. W gabinetach prywatnych niekiedy może ona wynosić nawet kilkukrotność tradycyjnego spotkania ze specjalistą. Co warte podkreślenia, wiele instytucji pogotowia stomatologicznego ma jednak podpisany kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, co oznacza, że osoby posiadające ubezpieczenie w ramach NFZ mogą skorzystać z usług pogotowia bezpłatnie.

Niestety, obecnie pogotowia stomatologiczne funkcjonują głównie w dużych miastach, przez co nie wszyscy mają do nich łatwy dostęp. Warto jednak zorientować się, gdzie w naszej okolicy znajduje się tego typu instytucja, gdyż nigdy nie wiadomo, czy pewnego dnia jej pomoc nie okaże się nam niezbędna.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button