Blog

Ozdoby w jamie ustnej – najpopularniejsze rodzaje

Ludzie ozdabiają swoje ciała po to, aby wyrazić siebie oraz stworzyć własną tożsamość. Może być to związane także z przynależnością do konkretnej grupy społecznej. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać specyfikę biżuterii jamy ustnej, np. biżuterii nazębnej, zderzaków, tatuaży nazębnych czy piercingu.

Choć wszyscy potrafimy stwierdzać, które rzeczy podobają się nam bardziej, a które mniej, to nie istnieje żaden uniwersalny kanon ludzkiego piękna. Stylizacja ciała to sposób na wyrażanie siebie oraz podtrzymanie pozytywnego wrażenia o sobie w konkretnym otoczeniu. Człowiek ozdabiał swoją skórę od zawsze. W niektórych rejonach Etiopii kobiety do dziś noszą drewniane krążki w dolnej wardze, które nazywane są kłódkami wargowymi. Starsi mężczyźni z indiańskiego plemienia Kayapo dziurawią dolną wargę i przeciągają przez nią sznurek z koralikami, a Pigmeje piłują zęby, aby stać się atrakcyjniejszymi dla kobiet. W ostatnich latach podobną modę mogliśmy zaobserwować także w Polsce – wielu ludzi rozciąga płatki ucha, aby umieścić w nich kolczyki w kształcie tuneli.

Modyfikacje ciała

Popularne zabiegi zdobienia ciała określa się jako modyfikacje ciała – z ang. BM, czyli body modification. Zaliczane są do nich także sposoby upiększania jamy ustnej. Biżuteria wewnątrzustna obejmuje tatuaże nazębne, biżuterię nazębną, czyli twinkles, oraz zderzaki, czyli grille. Jej noszenie jest zwykle bezpieczne dla zdrowia człowieka, a zakładanie nie powoduje dolegliwości bólowych. Ważnymi aspektami są także odwracalność procesu oraz estetyka. Ozdabianie jamy ustnej za pomocą kolczyków to z kolei tzw. oral piercing.

Tatuaż nazębny

Dentotatuaż, czyli tatuaż nazębny, został wymyślony przez Steve’a Howarda. Wykonywany był za pomocą igieł, a malowany pędzelkami na koronie protetycznej. Taki zabieg jest całkowicie bezbolesny. Aby przygotować koronę z tatuażem, potrzeba na to około trzech tygodni. Cena zabiegu to około półtora tysiąca złotych. Ważne jest to, że taki tatuaż można usunąć niemal w każdej chwili w gabinecie stomatologicznym przy zastosowaniu pasty polerskiej oraz gumowych wierteł do polerowania.

Biżuteria nazębna, czyli twinkles

Ozdoby w jamie ustnej - najpopularniejsze rodzaje

W skład biżuterii nazębnej wchodzą ozdoby przyklejane do szkliwa zębów lub uzupełnień protetycznych, np. diamenty, brylanty, cyrkonie, kryształy Swarovskiego czy kamienie szlachetne – rubin, szmaragd i szafir. Zakładanie twinkles wymaga jedynie kilkunastu minut. Ozdobę przykleja się na oczyszczoną i wytrawioną powierzchnię szkliwa za pomocą materiału światłoutwardzalnego. Znieczulenie w takim przypadku nie jest konieczne. Biżuteria może mieć charakter tymczasowy (miesiąc) lub stały (rok). Koszt takiego zabiegu waha się w zależności od zastosowanego kamienia, np. naklejenie cyrkonii kosztuje około 200 złotych. Równie proste jest ściąganie ozdoby. Specjalista w gabinecie stomatologicznym usuwa biżuterię i resztki kompozytu, a następnie poleruje szkliwo i wzmacnia je lakierem z fluorem. Biżuteria nie utrudnia właściwej higieny jamy ustnej, nie wymaga wizyt kontrolnych, a czas przyzwyczajenia się pacjenta do ozdoby wynosi do 48 godzin.

Zderzaki, czyli grille

Ozdoby w jamie ustnej - najpopularniejsze rodzaje

Zderzaki to biżuteria wykonana z metali szlachetnych, dodatkowo wysadzana różnymi drogocennymi kamieniami. Obejmują one najczęściej zęby przednie szczęki i żuchwy, gdyż są wtedy najbardziej widoczne. Grille są najpopularniejsze wśród artystów, a zwłaszcza gwiazd hip-hopu, gdyż symbolizują bogactwo. Ich długotrwałe noszenie może doprowadzić do występowania wad zgryzu, utrudnionej mowy, rozwoju próchnicy, a także do chorób dziąseł
i przyzębia.

Pierścienie nazębne

Aby założyć na zęby specjalne pierścienie, należy przygotować mały otwór w okolicy brzegu siecznego konkretnego zęba. Najczęściej są to zęby sieczne przyśrodkowe. Otwór powinien był bardzo gładki i należycie wypolerowany. Pierścień zakłada się do wnętrza zęba. Pod uwagę należy wziąć także nagryz poziomy oraz grubość pierścienia, aby uniknąć zaburzeń okluzji.

Kolczykowanie jamy ustnej, czyli piercing

Kolczykowanie jamy ustnej to popularna metoda jej ozdabiania. Kolczyki najczęściej wykonywane są z tytanu. Wcześniej tworzone były z niklu, jednak okazało się, że aż do 60 milionów ludzi w Europie jest uczulonych na ten materiał.

Ozdoby w jamie ustnej - najpopularniejsze rodzaje

Najczęściej przekłuwane miejsca to: wargi, policzki, język, wędzidełko języka oraz języczek podniebienia miękkiego. Wyróżniamy dwa sposoby kolczykowania: grzbietowo-brzuszny w linii pośrodkowej języka oraz grzbietowo-boczny – niebezpieczny z uwagi na unaczynienie języka. Kolczykowanie języczka podniebienia wykonywane jest rzadko, a to z powodu trudności w jego przekłuciu. Zabieg przeprowadzany jest z użyciem dziesięcioprocentowego roztworu lignokainy lub chlorku etylu. Gojenie się tkanek trwa około trzech tygodni. W tym okresie zalecana jest dieta półpłynna i częste stosowanie płukanek antyseptycznych.

Niestety możemy spodziewać się powikłań. Do wczesnych zaliczamy bóle, obrzęki, trudności w mowie i żuciu, a także zwiększone wydzielanie śliny, które związane jest z obecnością ciała obcego, a do późnych – porażenie nerwów twarzowego, trójdzielnego i językowo-gardłowego, a także zespół Tapii. Niekiedy dochodzi również do zakażenia wirusami HIV, WZW, HSV i HPV, dlatego tak ważna podczas wykonywania zabiegu jest odpowiednia dezynfekcja.

Pierwszy objaw zakażenia bakteryjnego języka to pieczenie, a następne to ból i obrzęk. Istnieje także ryzyko występowania duszności, ropni oraz objawów ogólnych – złego samopoczucia, gorączki, powiększenia węzłów chłonnych podbródkowych i podżuchwowych. Leczenie we wczesnym etapie powinno polegać na stosowaniu środków odkażających, a w stanach ciężkich stosowana jest antybiotykoterapia. Najpoważniejsze skutki piercingu to: posocznica, ropowica dna jamy ustnej i zapalenie wsierdzia oraz ropień mózgu. Niewykluczony jest też wstrząs oligowolemiczny z powodu przedłużonego krwawienia z miejsca wkłucia. Zaobserwować można również komplikacje stomatologiczne, np. gromadzenie się płytki nazębnej na powierzchni kolczyków, recesje dziąsłowe w obrębie dolnych zębów siecznych, przemieszczanie się zębów, powstawanie term, abrazji i złamań guzków zębów trzonowych.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button