Blog

Paweł Barucha przewodniczącym rady ds. rozwoju stomatologii

Na czele rady ds. rozwoju stomatologii, która powołana została na początku września przez ministra zdrowia, stanie lekarz dentysta Paweł Barucha – wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz przewodniczący komisji stomatologicznej w tejże jednostce.

Członkami powołanej przez ministra zdrowia rady do spraw rozwoju stomatologii będą konsultanci krajowi w poszczególnych dziedzinach stomatologii, a także przedstawiciele NRL, NFZ i ministerstwa zdrowia. Zadania rady to m.in. proponowanie rozwiązań i zgłaszanie postulatów w kontekście kształcenia lekarzy dentystów, rozwoju zawodowego oraz wyceny świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

Powołanie rady było postulatem samorządu lekarskiego, wynikającym z konieczności wzmocnienia głosu lekarzy dentystów podczas planowania i organizacji systemu opieki stomatologicznej w Polsce. Prezydium NRL wskazało na przewodniczącego rady wiceprezesa Pawła Baruchę – lekarza dentystę i przewodniczącego komisji stomatologicznej przy NRL.

Problemy, z którymi mierzy się współczesna stomatologia, znajdująca się obecnie prawie w całości poza sektorem publicznym, należy rozwiązywać w porozumieniu z przedstawicielami lekarzy dentystów, którzy znają realia branży od środka. Stomatologia musi mierzyć się z kilkoma wyzwaniami, dlatego bezpośredni dialog organizatorów systemu z jego uczestnikami jest bardzo ważny

– powiedział Barucha, który będzie przewodniczył wspomnianej radzie przez pierwsze pół roku. Co pół roku na czele grupy stać będą naprzemiennie przedstawiciel samorządu lekarskiego oraz reprezentant ministerstwa zdrowia. Zadania przewodniczącego to m.in. zwoływanie, prowadzenie posiedzeń i ustalanie ich porządku, a także planowanie i organizowanie pracy rady.

Paweł Barucha dodał, że dentysta, który nie zaprząta sobie wciąż głowy obowiązkami formalnymi, poświęca więcej czasu swoim pacjentom. Rada będzie więc dążyć do tego, aby specjaliści mogli bardziej skupić się na zadaniach bezpośrednio związanych z wykonywanymi przez nich zawodami.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button