Blog

Kiedy leczenie zębów odbywa się przy użyciu mikroskopu?

Wraz z postępem technologicznym, poszczególne zabiegi stomatologiczne stają się coraz mniej inwazyjne, a także coraz mniej bolesne dla pacjentów. Współczesne możliwości sprawiają, że lekarze nawet najbardziej skomplikowane operacje są w stanie wykonać w pełni dla nas komfortowo. Niekiedy podczas terapii specjaliści korzystają chociażby z mikroskopu, który doskonale sprawdza się zwłaszcza podczas długotrwałego i dotąd uważanego za niezwykle bolesne leczenia kanałowego.

Istoty leczenia kanałowego chyba nikomu nie trzeba przybliżać. Jest to zabieg nazywany również endodoncją, polegający na oczyszczaniu systemu kanałowego zęba. W wymiarze klasycznym bywa bolesny, a w dodatku zazwyczaj konieczne jest rozciągnięcie go na kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Innowacyjne leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu pozwala jednak skrócić czas terapii do zaledwie jednej wizyty u specjalisty, a ponadto nie wiąże się dla nas z żadnymi przykrymi dolegliwościami.

Jak wygląda leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu?

Dlaczego podczas leczenia kanałowego tak przydatny okazuje się mikroskop? To bardzo proste. Dzięki niemu możemy bowiem powiększyć obraz leczonego zęba od 6 do 25 razy, co umożliwia specjaliście wgląd do komory zęba w sposób, który jest niedostrzegalny gołym okiem. Tak znaczne powiększenie sprawia, że stomatolog może dostrzec korzenie i kanały korzeniowe, oraz zauważyć zmiany wykształcone wokół zębów trzonowych, znajdujących się w najdalszych zakamarkach jamy ustnej.

Obraz widziany pod mikroskopem jest na tyle dokładny, że specjalista ma szansę wykonać leczenie kanałowe niezwykle precyzyjnie, ograniczając do minimum ryzyko reinfekcji, czyli zakażenia odsłoniętym kanalikiem innych kanałów zębowych. Dzięki mikroskopowi, każde leczone miejsce jest świetnie oświetlone, więc znacznie łatwiej jest dostrzec obszary wymagające leczenia, doczyszczenia, czy uzupełnienia.

W trakcie zabiegu mikroskop znajduje się tuż nad głową pacjenta, na specjalnym wysięgniku, który umożliwia regulowanie jego pozycji.

W jakich przypadkach lekarz decyduje się na przeprowadzenie leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Specjalista decyduje się na przeprowadzenie leczenia kanałowego pod mikroskopem w kilku przypadkach. Możemy do nich zaliczyć:

  • leczenie zębów o nietypowym kształcie bądź umiejscowieniu,
  • leczenie zębów po urazach,
  • konieczność usunięcia pozostałości z ułamanych bądź ukruszonych zębów,
  • udrażnianie wąskich i zakrzywionych kanałów zębowych,
  • konieczność wyeliminowania z tkanki przyzębia ciał obcych (mowa tu na przykład o zalegających narzędziach stomatologicznych czy resztkach jedzenia).

Czy warto poddać się leczeniu kanałowemu pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe przeprowadzane przy pomocy mikroskopu pozwala nam zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jak wspomniano wcześniej, dzięki mikroskopowi specjalista jest w stanie już podczas jednej wizyty niezwykle precyzyjnie oczyścić i wypełnić leczone zęby. Dodatkowym atutem jest tutaj fakt, że duża skala powiększenia pozwala dostrzec stomatologowi kamień nazębny i próchnicę w bardzo wczesnym stadium, co gwarantuje, że  w razie konieczności lekarz zdoła podjąć szybką i skuteczną interwencję, zanim jeszcze schorzenia te rozwiną się tak bardzo, że wyleczenie ich będzie wymagało większej ilości czasu i większych kosztów.

Co dla wielu zapewne najważniejsze, leczenie kanałowe przeprowadzane przy użyciu mikroskopu przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i uchodzi za praktycznie bezbolesne. W trakcie zabiegu pacjent znajduje się w pozycji leżącej, która pozwala mu się odprężyć, a lekarzowi zapewnia idealny wgląd w newralgiczne miejsca.

Ceny zabiegów

Koszt zabiegu leczenia kanałowego pod mikroskopem jest zależny od tego, ile kanałów zębowych zakwalifikowano nam do wyleczenia, oraz jak skomplikowany jest nasz przypadek. Widełki cenowe są dość spore – najtańsze zabiegi leczenia kanałowego pod mikroskopem wiążą się z kosztem około 300 złotych, podczas gdy te najdroższe kosztują nawet trzy razy tyle. Ewentualne, powtórne leczenie mikroskopem również jest odpowiednio droższe – wycenia się je bowiem na od 600 do nawet 1400 złotych.

Reasumując, ceny zabiegów leczenia kanałowego przeprowadzanego pod mikroskopem nie należą do najniższych. Jeśli jednak pod uwagę weźmiemy fakt, że zęby możemy wyleczyć już podczas jednej wizyty, oraz że cały zabieg przebiega w zasadzie bezboleśnie, poniesiony koszt nie wydaje się specjalnie duży.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button