Blog

Wszystko o zębach – fakty i mity

Wiedza o prawidłowej higienie jamy ustnej jest wciąż popularyzowana. Mimo tego, wiele osób wierzy w powtarzane od lat mity i nie potrafi odróżnić ich od niezaprzeczalnych faktów. Czy próchnica może wywołać sepsę? Spożywanie mleka faktycznie pozytywnie wpływa na uzębienie? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

FAKT – próchnica jest chorobą zakaźną

Próchnica to choroba, którą łatwo można się zarazić. Pocałunek, jedzenie tą samą łyżeczką, korzystanie z jednej szczoteczki to zębów – oto najprostsze sposoby zakażenia. Bardzo ważne jest, by przestrzegać wymogów podstawowej higieny, w szczególności w kontakcie z dzieckiem – by chronić jego zęby przed próchnicą.

MIT – próchnicę zawsze widać gołym okiem

W swoim początkowym stadium, próchnica nie jest zauważalna. Rozwija się w miejscach trudnodostępnych i może zobaczyć ją jedynie stomatolog, korzystający z odpowiedniego sprzętu. Jeśli gołym okiem możemy już dostrzec zmiany – oznacza to już bardzo zaawansowany problem.

FAKT – próchnica może być przyczyną wielu chorób

Wiele pozornie niezwiązanych z zębami dolegliwości, ma swoje źródło w próchnicy. Nieleczona choroba zębów może być źródłem cukrzycy, miażdżycy, nowotworów, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, problemów z sercem, nerkami, bólu stawów a nawet sepsy.

MIT – Cola rozpuści zęby

Picie Coli może uszkodzić szkliwo. Zawarte w niej kwasy rozmiękczają je, co w połączeniu z innymi czynnikami, może spowodować trwałą erozję. Dlatego tak ważne jest szczotkowanie zębów po każdym piciu Coli, jednak nie wcześniej, niż po 30 minutach – przez ten czas, szkliwo zdąży się zregenerować. Zawsze pij ten napój przez słomkę.

FAKT – nić dentystyczna czyści lepiej od szczoteczki

Nić dentystyczna oczyszcza przestrzenie międzyzębowe znacznie lepiej, niż robi to zwykła szczoteczka do zębów. W tych miejscach, usuwa ona do 90% osadów nazębnych – a to tam najczęściej dochodzi do rozwoju próchnicy. Dlatego też, warto używać jej każdego dnia.

FAKT – nabiał wzmacnia zęby

Ze względu na dużą zawartość wapnia, białka i witaminy D – nabiał wzmacnia strukturę zębów. Nie stroń więc od mleka, jogurtów i kefirów.

MIT – jednorazowe opuszczenie mycia zębów nie czyni szkód

Zęby powinniśmy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie. Każde wyłamanie się z tej rutyny, negatywnie wpływa na uzębienie i może przyczynić się do powstania próchnicy! Na zębach po upływie 4 – 12 godzin od ostatniego szczotkowania, zaczyna odkładać się płytka nazębna. Z upływem czasu twardnieje ona i zamienia się w kamień nazębny, którego nie można usunąć domowymi sposobami. Jego pojawienie się ma natomiast zgubny wpływ na zęby – może powodować próchnicę, nadwrażliwość i paradontozę.

MIT – wizyta u stomatologa musi być bolesna

Wizyta u dentysty zawsze jest pewnym dyskomfortem – chyba nikt nie lubi długo siedzieć z otwartą buzią. Nie musi jednak być bolesna. Rozwój stomatologii sprawił, że przy każdym zabiegu można zastosować znieczulenie. Dlatego nie ma powodu, by odkładać nieprzyjemną wizytę na fotelu dentystycznym w czasie.

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button