Jak działa skaner Trios?
Uznawana za najlepszego producenta skanerów i oprogramowania Cad/Cam na świecie, duńska firma 3Shape jest odpowiedzialna za stworzenie skanera TRIOS, opisywanego w tym artykule. Co ciekawe, jedyna fabryka tej firmy mieści się w naszym rodzimym Szczecinie. Jest to o tyle powód do stomatologicznej dumy, że ów skaner jest naprawdę rewolucyjnym urządzeniem.
Skaner TRIOS
Urządzenie to służy do cyfrowej rejestracji pola protetycznego w ustach pacjenta za pomocą obrazu 3D. Za jego sprawą, tradycyjne metody oparte na wykorzystaniu łyżek, mas wyciskowych czy gipsu odchodzą do lamusa. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla osób, u których tego typu zabiegi wywołują nudności i problemy z oddychaniem. Obraz pola protetycznego powstaje na ekranie komputera w czasie rzeczywistym i naturalnych kolorach. Nie wymaga on też stosowania proszków i pudrów w celu polepszenia jakości skanowania. Wykonuje tez ono zdjęcia w jakości HD oraz działa jako kamera HD. Dostępny jest też w trzech wariantach (Cart, Pod, Chair Integration), które pozwalają dentyście na dostosowanie go do potrzeb swojego salonu poprzez zakup urządzenia ruchomego lub zintegrowanego z fotelem.
Działanie i właściwości
Skaner jest sterowany przez specjalne oprogramowanie pozwalające na analizę wycisku cyfrowego, czego nie da się zrobić przy konwencjonalnym wycisku. Dzięki skanerowi TRIOS, lekarz może natychmiastowo zbadać równoległość filarów czy ilość miejsca na przyszłe uzupełnienie, skracając czas pracy dentysty i eliminując błędy oraz konieczności ewentualnych poprawek. Taki cyfrowy wycisk może zostać wysłany do pracowni protetycznej lub centrum produkcyjnego drogą internetową, pozwalając na natychmiastowe złożenie zamówienia na konkretne uzupełnienie.
Skaner TRIOS eliminuje też konieczność korzystania z gipsu, który musi być przechowywany w klinice przez 20 lat po zabiegu jako dokumentacja medyczna. Elektroniczny model pozwala z kolei na przechowywanie go w komputerowym archiwum, dzięki czemu można go ponownie wgrać do drukarki 3D, kiedy tylko zajdzie ku temu potrzeba.
Jak zatem widać, skanery TRIOS to wielki krok w przód na drodze ku nowoczesnej stomatologii. Niestety, w dalszym ciągu nie są one powszechnie używane, co odbija się negatywnie na klinikach NFZ. Miejmy zatem nadzieję, że wkrótce staną się codziennością.