Blog

Czym jest endometr?

Leczenie endodontyczne uchodzi za jedno z najbardziej skomplikowanych w stomatologicznym fachu. Wynika to z anatomicznej budowy naszych zębów, problematycznej lokalizacji ich newralgicznych miejsc, oraz konieczności korzystania podczas opracowywania kanałów z bardzo cienkich narzędzi. Jednym z takich narzędzi jest endometr, a zatem swoisty miernik, za pomocą którego specjalista ma szansę dokonać pomiaru długości kanału zęba i tym samym znacznie łatwiej zaplanować przebieg zabiegu.

Do powikłań podczas leczenia endodontycznego dochodzi najczęściej na skutek pozostawienia w kanale korzeniowym zainfekowanej miazgi. Częstą przyczyną niepowodzeń zabiegu jest także perforacja wierzchołka korzenia oraz „przepchnięcie” materiału stomatologicznego przez korzeń zęba. Efektem tego typu sytuacji jest najczęściej zakażenie tkanek okołowierzchołkowych oraz konieczność powtórzenia zabiegu. Na szczęście, dzisiejsze gabinety stomatologiczne są wyposażone w narzędzia, które pozwalają precyzyjnie zbadać długość kanału zębowego, i tym samym ograniczyć ryzyko wszelkich powikłań. Narzędzia te nazywamy właśnie endometrami.

Czym jest długość robocza kanałów zębowych?

Długością roboczą kanału zębowego nazywamy odległość pomiędzy dwoma, umownie ustalonymi punktami danego zęba. Pierwszy z tych punktów to tak zwany „punkt referencyjny”, który wyznacza się na koronie zęba, a drugi to otwór fizjologiczny, innymi słowy przewężenie wewnątrz kanału korzeniowego, do którego sięga miazga. Otwór fizjologiczny zlokalizowany jest zazwyczaj w odległości 0,5-2 mm od wierzchołka korzenia i uznajemy go za granicę, do której należy opracować i wypełnić dany kanał.

Jak pewnie wszyscy wiecie, długość kanału zębowego jest w przypadku każdego pacjenta kwestią indywidualną, a zatem przed rozpoczęciem opracowywania danego kanału zębowego konieczne jest dobranie do pracy odpowiednio długiego narzędzia. Wybór narzędzia zbyt krótkiego grozi bowiem pozostawieniem resztek w obrębie miazgi, zaś narzędzie za długie może z kolei doprowadzić do perforacji wierzchołka korzenia. Idealne do danego przypadku narzędzie pozwala nam dobrać właśnie endometr.

Na czym polega działanie endometru?

Endometr jest niewielkim urządzeniem, na które składa się wyświetlacz, sygnalizator, a także dwie elektrody (czynna oraz bierna). Elektroda czynna zainstalowana jest na pilniku endodontycznym, który wprowadza się podczas dokonywania pomiaru do kanału zęba, zaś elektroda bierna posiada kształt klipsy i zakłada się ją pacjentowi na wargę. Kiedy pilnik dociera do otworu fizjologicznego (charakterystycznego przewężenia wewnątrz kanału korzeniowego), do którego sięga właściwa miazga, otrzymujemy sygnał świetlny bądź dźwiękowy. W tym samym czasie na ekranie endometru zostaje zaś wyświetlona informacja dotycząca tego, jak głęboko znajduje się pilnik.

Najbardziej zaawansowane endometry dodatkowo wyposażone są w funkcje Root Vizard, która umożliwia lekarzowi obserwację przesuwającego się narzędzia wzdłuż opracowywanego kanału, a także funkcję Root Zoom, za sprawą której istnieje możliwość powiększenia obrazu przywierzchołkowej części zęba.

Jakie są zalety dokonywania pomiarów przy pomocy endometru?

Mierzenie długości kanału za pośrednictwem endometru jest skuteczne, bezpieczne i dla samego pacjenta zupełnie bezbolesne. Zaletą korzystania z narzędzia jest także to, że pomiaru możemy dokonywać wielokrotnie, dzięki czemu możliwe jest opracowanie kanału bez konieczności wykonywania zdjęć radiologicznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mierzyć przy pomocy endometru kanały zębowe u wszystkich grup użytkowników, w tym również dzieci i kobiet w ciąży.

Zalety dokonywania pomiarów przy pomocy endometru:

  • wysoka skuteczność i bezpieczeństwo pomiaru,
  • możliwość wielokrotnego dokonywania pomiaru,
  • pomiar nie jest czasochłonny,
  • dokonywanie pomiaru jest komfortowe dla pacjenta (w przeciwieństwie do zdjęć RTG, w trakcie których konieczna jest ochrona radiologiczna),
  • możliwość dokonywania pomiaru z wykorzystaniem narzędzi 06-10, czyli tych, które zazwyczaj nie są widoczne na zdjęciach rentgenowskich,
  • możliwość dokonywania pomiaru również w przypadku podejrzenia perforacji.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button