Najczęstsze błędy podczas mycia zębów

Najczęstsze błędy podczas mycia zębówDla większości osób mycie zębów to jedna z najbardziej banalnych i prostych czynności życiowych. Jednak zgodnie z badaniami, zaledwie mniej niż połowa osób prawidłowo szczotkuje swoje zęby. Nieprawidłowe korzystanie ze szczoteczki może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych, a w szczególności osłabić stan naszego uzębienia oraz dziąseł. Trzeba też wiedzieć, że szczoteczka soniczna lub elektryczna działa zupełnie inaczej niż manualna i wymaga innego podejścia oraz techniki mycia. Poniżej staramy się zwrócić uwagę na najczęściej występujące błędy.

Zbyt mocne dociskanie szczoteczki

Nie można zbyt mocno dociskać szczoteczki, ponieważ może dojść do uszkodzenia dziąseł oraz szkliwa. Szczególnie powinny uważać osoby wykorzystujące do mycia zębów szczoteczki soniczne lub elektryczne. Na szczęście w najnowszych modelach takich urządzeń znajdziemy czujnik nacisku, który automatycznie zmniejsza prędkość pracy przy zbyt mocnym dociskaniu.

Korzystanie ze zbyt twardej szczoteczki

Należy pamiętać, że im bardziej szczoteczka jest miękka tym lepiej dla naszego uzębienia oraz samopoczucia. Zbyt twarda główka szczoteczki może przyczyniać się do powstawania podrażnień. Miękkie szczoteczki umożliwiają masowanie dziąseł oraz są bezpieczne dla szkliwa.

Zbyt krótkie mycie zębów

Zgodnie z zaleceniami dentystów mycie zębów powinno trwać od 2 do 3 minut. Większość osób nie poświęca na szczotkowanie nawet połowy tego czasu. Skracanie mycia niekorzystnie wpływa na stan jamy ustnej i przyczynia się do rozwoju próchnicy. Dobrym wyborem jest szczoteczka soniczna lub elektryczna, która posiada wbudowany timer kontrolujący czas pracy.

Szczotkowanie zębów po jedzeniu cytrusów

Mało kto wie, że nie należy myć zębów po jedzeniu cytrusów, ponieważ kwas pochodzący z owoców znacznie osłabia szkliwo. Szczotkowanie może podrażnić nasze zęby i znacznie osłabić stan szkliwa. Po zjedzeniu cytrusów należy odczekać kilkadziesiąt minut zanim sięgnie się po pastę i szczoteczkę.

Niewłaściwa technika szczotkowania

Sama szczoteczka i pasta to za mało. Warto zapoznać się z różnymi technikami mycia zębów. Jedną z najlepszych metod jest ruch wymiatający który zapewnia dokładne oczyszczanie wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Zaleca się także stosowanie nici dentystycznych, irygatorów. Doskonałą alternatywą dla zwyczajnej szczoteczki jest szczoteczka soniczna lub elektryczna, która zapewnia dokładniejsze mycie i pracuje z prędkością niemożliwą do osiągnięcia przez człowieka.

Najczęstsze błędy podczas mycia zębów

Karolina Małecka

Od 5 lat jestem mamą. Kiedy szukałam informacji o tym, jak odpowiednio dbać o jamę ustną mojego synka, nie mogłam znaleźć wiarygodnych źródeł w Internecie. Z tego powodu zaczęłam przeglądać literaturę. Od tego czasu w Internecie zaczęło pojawiać się wiele informacji. Nie wszystkie jednak są zgodne z prawdą. Moim celem jest podawać wiarygodne informacje wszystkim rodzicom, którym zależy na tym, by odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej swoich pociech.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button