Blog

Dlaczego trzeba czyścić język?

Dbanie o higienę jamy ustnej to codzienne zadanie każdego z nas. Wiemy, że niezbędne do tego jest szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty odpowiednio dobraną szczoteczką do zębów i pastą. Część z nas przywiązuje także wagę do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. Mało kto jednak pamięta o myciu języka. Skoro nie jest on częścią uzębienia – nie leży w kręgu naszego zainteresowania. Jak jednak jego nieoczyszczanie może wpływać na zdrowie naszych zębów? Okazuje się, że nieusuwanie zanieczyszczeń z języka, może nieść za sobą negatywne konsekwencje dla zdrowia całej jamy ustnej.

Dlaczego należy czyścić język?

Język pełni w jamie ustnej bardzo ważną rolę – pomaga żuć, ssać, połykać czy też mówić. Umożliwia nam także odczuwanie smaku. Jak wcale nietrudno się domyślić, bakterie oraz resztki jedzenia w naszej jamie ustnej nie osadzają się jedynie na zębach. Dostrzegasz czasem biały nalot na swoim języku? To właśnie bakteryjny biofilm, zdobiący tę część jamy ustnej. Aby cieszyć się zdrowymi zębami, należy się go regularnie pozbywać. Zaniechanie tego, może doprowadzić do powstania próchnicy, do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust i innych negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

W jaki sposób oczyszczać język?

Istnieją trzy podstawowe metody oczyszczania języka:

  • przy pomocy szczoteczki do zębów – najpowszechniejsza i najłatwiejsza do wykonania metoda oczyszczania języka. Do jej wykonania potrzebna jest nam jedynie nasza szczoteczka do zębów. Wystarczy przesunąć nią kilkakrotnie po tej części jamy ustnej, by pozbyć się bakteryjnego biofilmu. Niektóre szczoteczki manualne posiadają z drugiej strony specjalną nakładkę oczyszczającą język. Natomiast szczoteczki elektryczne lub soniczne mogą posiadać wbudowane tryby czyszczące tę część jamy ustnej. Problem może stanowić dotarcie do samego koca języka – nierzadko uaktywni to odruchy wymiotne. Dlatego też niektórzy stomatolodzy polecają łączenie tej metody z drugą, poniżej przedstawioną,
  • specjalnym płynem, płukanką – może być dopełnieniem oczyszczania zębów inną metodą. Polega na zastosowaniu płynu do płukania, który bezproblemowo dotrze w każdy zakamarek jamy ustnej a dodatkowo – odświeży oddech. Takie płukanki można zakupić w aptece bądź w sklepie dentystycznym,
  • skrobaczką do języka – to niewielkie przyrządy bardzo przydatne do oczyszczania języka. Należy przyłożyć je do mytej części jamy ustnej i kilkukrotnie przeciągnąć od tyłu do przodu. Ich niewielka budowa pozwala także na oczyszczenie boków języka. Po zakończeniu, należy wypłukać jamę ustną i skrobaczkę.

Pamiętaj, że oczyszczanie języka powinno być twoim codziennym nawykiem, jeżeli nie chcesz cierpieć na problemy powodowane przez próchnicę. Jeżeli mimo zastosowania wybranej z powyższych metod mycia tej części jamy ustnej nadal dostrzegasz u siebie dolegliwości takie, jak nieprzyjemny zapach z ust czy biały nalot na języku – skonsultuj się ze stomatologiem. Może to być sygnał procesów chorobowych toczących się w twoim organizmie.

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button