Fluoroza

Fluoroza – Fluor to składnik, bez którego większość dostępnych w sklepach past do zębów nie byłaby nawet w połowie tak skuteczna. Fluor jest bowiem w stanie nie tylko zabijać bakterie, ale też czynić szkliwo wytrzymalszym na ich działanie. Jego nadmiar może mieć jednak zgoła odwrotne działanie – tym właśnie jest schorzenie, które nazywamy fluorozą. Jeśli szczotkujemy zęby pastą o dużym stężeniu fluoru, zaś w pitej przez nas wodzie również można znaleźć sporo tego składnika (wodę zaczęto traktować fluorem, ponieważ uważa się, że obniża to ryzyko powstawania próchnicy), istnieje prawdopodobieństwo, że nasze zęby mogą paść ofiarą fluorozy. Sprawia ona, że zęby stają się odbarwione, podatne na ubytki i osłabione. W tym artykule, dowiecie się więcej na temat tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Typy fluorozy

Fluorozę klasyfikuje się w oparciu o porównanie dwóch zębów, dotkniętych tym schorzeniem. Jest to tzw. klasyfikacja szkliwa plamkowego.

  • Typ 0 – ząb zdrowy
  • Typ 1 – fluoroza wątpliwa, na szkliwie pojawiają się białe plamki, które łatwo jest zamaskować, nawet w domu (na przykład pastą z chlorheksydyną)
  • Typ 2 – fluoroza bardzo łagodna, objawiająca się matowymi plamkami na powierzchni mniejszej, niż korona jednego zęba
  • Typ 3 – fluoroza łagodna, obejmująca nie więcej, niż 50% powierzchni zęba
  • Typ 4 – fluoroza umiarkowana, objawiająca się brązowymi plamami i wyraźnymi uszkodzeniami szkliwa
  • Typ 5 – fluoroza ciężka, uszkodzone zostaje całe szkliwo zęba. Korona staje się odkształcona, przebarwiona na brunatno

Występowanie fluorozy

FluorozaFluoroza atakuje pojedyncze zęby, zamiast całego uzębienia. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się zęby, u których do mineralizacji dochodzi w późniejszych latach. Fluoroza atakuje zęby przedtrzonowe, drugie trzonowe, zęby sieczne górne oraz kły. Bardziej zaawansowana, może także zaatakować rzadsze cele, jakimi są pierwsze trzonowce i dolne siekacze. Choroba ta występuje częściej na zębach stałych, rzadko u dzieci z mleczakami. A jeśli już dochodzi u nich do zachorowania, sama fluoroza również przebiega znacznie łagodniej, ze względu na krótszy czas rozwoju pierwszych zębów. Na mleczakach fluoroza jest też trudniejsza do zauważenia, ponieważ ich naturalny kolor jest matowy.

Dlaczego schorzenie to częściej dotyka dorosłych? Ponieważ, według generalnie przyjętej reguły, dzieciom nie powinno podawać się fluoru. Jeśli kompleksowa opieka jest już konieczna/preferowana, stężenie tego składnika w paście dla młodej osoby powinno wynosić nie więcej, niż 500 ppmF. Sprawia to, że zęby mleczne nie są wystawione na działanie fluoru tak bardzo, jak zęby stałe. Organizm dziecka nie najlepiej znosi zresztą kontakt z tym składnikiem, dlatego też pierwszy kontakt z fluorem ma miejsce dopiero w późniejszych latach życia.

Występowanie fluorozy w regionach, gdzie woda nie jest fluorowana, jest przypisywane także ogólnemu zanieczyszczeniu środowiska, w wyniku którego nietypowe pierwiastki pojawiają się w spożywanych przez nas posiłkach pochodzenia naturalnego.

Leczenie fluorozy

Leczenie fluorozy odbywa się w sposób standardowy – dentysta leczy ubytki próchnicowe, zakłada plomby i pokrywa zęby remineralizującym hydroksyapatytem. Jeżeli chory ma problemy ze zgryzem, konieczne jest też leczenie ortodontyczne. Nie należy też zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej, najlepiej z wykorzystaniem szczoteczki do zębów o miękkim włosiu oraz nici dentystycznej lub irygatora. Istotna jest też odpowiednia dieta, w skład której będą wchodzić bogate w wapń produkty.

Aby poprawić wygląd zębów po fluorozie, zwłaszcza tych stałych, możemy zdecydować się na profesjonalne ścieranie szkliwa. Efekty daje to jednak tylko wtedy, gdy choroba objęła jedynie samo szkliwo. Tradycyjne wybielanie w gabinecie również jest możliwe. A co, jeśli zmagamy się z poważniejszym przypadkiem fluorozy? Tutaj zęby można upiększyć, stosując korony lub licówki założone na oszpecony ząb.

Fluoroza to poważne schorzenie, którego nigdy nie powinniśmy lekceważyć. Osoby zmagające się z tą chorobą powinny natychmiast skontaktować się ze swoim dentystą i pozostać pod jego stałą opieką. Korzystając z produktów zawierających fluor, zawsze powinniśmy zachować umiar i zdrowy rozsądek – oprócz fluorozy, przedawkowanie tego składnika powoduje też inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle kości, nadmierne pocenie się, sztywność stawów, krwawe wymioty, biegunki i bóle brzucha.

Fluoroza

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Back to top button