Polskie uczelnie medyczne na Liście Szanghajskiej z 2022 roku

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu to dwie polskie uczelnie medyczne, które znalazły się na Liście Szanghajskiej. W rankingu sklasyfikowano łącznie 11 polskich uniwersytetów. Na czym polega to wyróżnienie i co oznacza? Jakie są zasady tworzenia wspomnianej listy? Dowiesz się tego w trakcie lektury naszego artykułu.
Czym jest Lista Szanghajska?
Lista Szanghajska, znana także jako Academic Ranking of World Universities, to publikowane co rok zestawienie najlepszych uczelni wyższych na świecie. W roku 2022 na liście znalazło się 11 polskich uniwersytetów, w tym dwa medyczne – Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uczelnie zajęły miejsca w dziewiątej i dziesiątej setce rankingu, a wśród wszystkich polskich szkół – miejsca 4-6 oraz 7-11. Z Listy Szanghajskiej wypadł Śląski Uniwersytet Medyczny, który znajdował się na niej w poprzednim roku.
Najlepszym uniwersytetem na świecie został Harvard, na drugim miejscu znalazł się Stanford, na trzecim – Massachusetts Institute of Technology, a na czwartym – University of Cambridge.
Zestawienie polskich uczelni na liście
Na Liście Szanghajskiej z 2022 roku znalazły się następujące polskie uczelnie:
- Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (miejsce ogółem – 801-900, miejsce w Polsce – 4-6)
- Warszawski Uniwersytet Medyczny (miejsce ogółem – 901-1000, miejsce w Polsce – 7-11)
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Warszawski (miejsce ogółem – 401-500, miejsce w Polsce – 1-2)
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (miejsc ogółem – 601-700, miejsce w Polsce – 3)
- Politechnika Gdańska
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska.
Zasady tworzenia Listy Szanghajskiej
Ranking bierze pod uwagę kadrę naukową, a także liczbę studentów zdobywających znaczące nagrody w konkursach naukowych oraz publikacji pojawiających się na łamach renomowanych czasopism naukowych. Tworzone jest także zestawienie szkół wyższych ukierunkowanych na konkretne dziedziny.
Zestawienie wykorzystuje liczne wskaźniki akademickie i dane zewnętrzne, aby dokonać pomiaru wyników światowych uczelni w poszczególnych dziedzinach, np. wyniki badań, wpływ badań na branżę, jakość badań, współprace międzynarodowe czy międzynarodowe nagrody naukowe.
Niektórzy eksperci uważają Listę Szanghajską za niemiarodajną z powodu przyjęcia kryteriów faworyzujących te dziedziny, w których przyznawane są Nagrody Nobla. Indeks międzynarodowych nagród akademickich oparty jest na ankiecie Academic Excellence Survey, którą Szanghai Ranking prowadzi od 2017 roku.
Źródło: PAP