Blog

Polskie uczelnie medyczne na Liście Szanghajskiej z 2022 roku

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu to dwie polskie uczelnie medyczne, które znalazły się na Liście Szanghajskiej. W rankingu sklasyfikowano łącznie 11 polskich uniwersytetów. Na czym polega to wyróżnienie i co oznacza? Jakie są zasady tworzenia wspomnianej listy? Dowiesz się tego w trakcie lektury naszego artykułu.

Czym jest Lista Szanghajska?

Lista Szanghajska, znana także jako Academic Ranking of World Universities, to publikowane co rok zestawienie najlepszych uczelni wyższych na świecie. W roku 2022 na liście znalazło się 11 polskich uniwersytetów, w tym dwa medyczne – Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Uczelnie zajęły miejsca w dziewiątej i dziesiątej setce rankingu, a wśród wszystkich polskich szkół – miejsca 4-6 oraz 7-11. Z Listy Szanghajskiej wypadł Śląski Uniwersytet Medyczny, który znajdował się na niej w poprzednim roku.

Najlepszym uniwersytetem na świecie został Harvard, na drugim miejscu znalazł się Stanford, na trzecim – Massachusetts Institute of Technology, a na czwartym – University of Cambridge.

Zestawienie polskich uczelni na liście

Na Liście Szanghajskiej z 2022 roku znalazły się następujące polskie uczelnie:

  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (miejsce ogółem – 801-900, miejsce w Polsce – 4-6)
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny (miejsce ogółem – 901-1000, miejsce w Polsce – 7-11)
  • Uniwersytet Jagielloński
  • Uniwersytet Warszawski (miejsce ogółem – 401-500, miejsce w Polsce – 1-2)
  • Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (miejsc ogółem – 601-700, miejsce w Polsce – 3)
  • Politechnika Gdańska
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Politechnika Warszawska
  • Politechnika Wrocławska.

Zasady tworzenia Listy Szanghajskiej

Ranking bierze pod uwagę kadrę naukową, a także liczbę studentów zdobywających znaczące nagrody w konkursach naukowych oraz publikacji pojawiających się na łamach renomowanych czasopism naukowych. Tworzone jest także zestawienie szkół wyższych ukierunkowanych na konkretne dziedziny.

Zestawienie wykorzystuje liczne wskaźniki akademickie i dane zewnętrzne, aby dokonać pomiaru wyników światowych uczelni w poszczególnych dziedzinach, np. wyniki badań, wpływ badań na branżę, jakość badań, współprace międzynarodowe czy międzynarodowe nagrody naukowe.

Niektórzy eksperci uważają Listę Szanghajską za niemiarodajną z powodu przyjęcia kryteriów faworyzujących te dziedziny, w których przyznawane są Nagrody Nobla. Indeks międzynarodowych nagród akademickich oparty jest na ankiecie Academic Excellence Survey, którą Szanghai Ranking prowadzi od 2017 roku.

Źródło: PAP

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Back to top button