Blog

Czy uzupełniać brakujące zęby?

Przyczyn utraty zębów może być wiele, jednak wiodącą jest zawsze nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Lekarz wprawdzie chorego, uszkodzonego zęba w każdym przypadku najpierw stara się uratować, jednak niekiedy jest to niemożliwe, i jedynym wyjściem w trosce o kondycję całej jamy ustnej pacjenta jest jego ekstrakcja. Osoby z brakami zębowymi często zadają stomatologom pytanie, czy usunięte zęby koniecznie trzeba uzupełniać. Odpowiedź jest jednoznaczna – zdecydowanie tak. Braki zębowe wymagają jak najszybszego uzupełnienia nie tylko ze względów estetycznych, ale także w trosce o prawidłowe funkcjonowanie układu stomatognatycznego.

Przyczyny braków zębowych

Na początku tego tekstu zaznaczono, że u źródła braków zębowych najczęściej stoi nieprawidłowa higiena jamy ustnej. To z jej powodu pojawia się próchnica i wszystkie związane z nią powikłania. Na skutek niektórych z nich zęby wypadają pacjentom samoistnie, jeszcze zanim Ci zgłoszą się po interwencję do stomatologa. Do ekstrakcji zęba najczęściej dochodzi poprzez:

  • zniszczenie korony zęba,
  • zapalenie miazgi,
  • zgorzel miazgi,
  • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych.

Oprócz nieprawidłowej higieny jamy ustnej, kolejna częsta przyczyna utraty zębów to urazy mechaniczne. Najczęściej dochodzi do nich u dzieci poprzez przewrócenie się dziecka na rowerze, zabawę na trampolinie czy uprawianie sportów kontaktowych. Ostatnia przyczyna braków zębowych to choroby przyzębia. Za ich sprawą nasze zęby stają się tkliwe, rozchwiane, i wypadają samoistnie bądź ich ekstrakcji dokonuje lekarz. W szczególnych przypadkach usunięcie zęba może zlecić także ortodonta (w sytuacji, gdy wymaga tego powodzenie nakreślonego planu leczenia ortodontycznego).

Jakie mogą być skutki nieuzupełniania braków zębowych?

Istnieje grono pacjentów, którzy pomimo zaleceń lekarza nie uzupełniają braków zębowych. Najczęściej wszystko na skutek wysokiej ceny materiałów zastępczych, a także przeświadczenia, że poza względami estetycznymi, brak zęba nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji. Tymczasem to nieprawda. Główne skutki nieuzupełniania braków zębowych to:

  • tworzenie się wokół braku zębowego środowiska sprzyjającego rozwojowi stanów zapalnych;
  • stopniowe przechylanie się pozostałych zębów w kierunku luki zębowej, tworzenie się w ten sposób asymetrii uśmiechu,
  • wzmożone gromadzenie się w luce po usuniętym zębie bakterii,
  • zaniki kości i dziąsła występujące w miejscu, w którym powinien znajdować się ząb,
  • wady zgryzu i uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Implanty, czyli efektywny i bezpieczny sposób radzenia sobie z brakami zębowymi

Wiecie już, że w trosce o własne zdrowie braki zębowe należy koniecznie uzupełniać. Jednym z najlepszych na to sposobów jest leczenie implantologiczne. W wielu przypadkach zresztą implanty stanowią jedyną możliwość, by skutecznie odbudować uzębienie i przywrócić pacjentowi zdrowy oraz piękny uśmiech. Mowa tu szczególnie o sytuacji, w której pacjent utracił nie tylko koronę, ale i korzeń zęba. Zasadnicza część implantu jest w stanie korzeń doskonale zastąpić i umieszcza się ją w kości szczęki bądź żuchwy.

Należy podkreślić, że implanty są dla pacjentów w pełni bezpieczne i bardzo dobrze dostosowują się do środowiska w jamie ustnej. Funkcjonują dokładnie tak, jak prawdziwe zęby i świetnie je zastępują. Ceny tego typu protez nie należą jednak do najniższych – wahają się pomiędzy 2500 a 3000 zł, przy czym implant zastępuje jedynie korzeń zęba, więc dokupić do niego trzeba jeszcze koronę, której koszt wynosi kolejne około 2500 zł.

Licówki doskonałym sposobem na ukrycie niedoskonałości

Nie każdy ubytek zębowy jest tak duży, by uzupełniać go zaawansowanymi metodami protetycznymi. Czasem zdarza się tak, że nasze zęby są ukruszone, pęknięte, bądź po prostu na skutek różnych czynników nieestetycznie przebarwione. Wówczas aby poprawić ich wygląd wystarczy zastosować licówki, czyli cienkie cementowane nakładki, które przykleja się na zewnętrzną powierzchnię zębów.

Aby założyć licówki, specjalista uprzednio spiłowuje cienką warstwę naszego szkliwa. Jest to proces w zasadzie bezbolesny, ale na życzenie pacjenta można go wykonać w znieczuleniu miejscowym. Kolejny krok to pobranie od pacjenta wycisku uzębienia, tak aby móc dopasować licówki idealnie do naszego zgryzu. W ostatnim etapie specjalista przymocowuje licówki do zębów za pomocą specjalnego cementu.

Ceny licówek są różne, wszystko w zależności od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Najsolidniejsze, najbardziej trwałe są licówki porcelanowe, jednak największy jest również ich koszt – pojedyncza licówka porcelanowa potrafi kosztować około 1000 zł. Mniej trwałe, za to sporo tańsze są licówki kompozytowe – ceny takich licówek oscylują w okolicach 250 złotych.

Korony na zęby

O koronach wspomnieliśmy już pokrótce omawiając implanty, jednak przyszła pora, by napisać o nich nieco szerzej. Nałożenie korony zaleca się przede wszystkim w momencie, gdy uszkodzeniu uległa widoczna gdy się uśmiechamy część zęba, natomiast ta ukryta pod dziąsłem (korzeń zęba) pozostaje nienaruszona. Korona będzie więc dobrym rozwiązaniem przy ukruszeniach, złamaniach, czy starciach zębów.

Korony to zacementowane nakładki, które wypełniają całą górną powierzchnię zębów. Dzięki nim, możemy znacznie poprawić kształt i kolor uzębienia. Koszty koron, podobnie jak ma to miejsce w przypadku licówek, są uzależnione od ich rodzaju – korona na podbudowie metalowej kosztuje około 750 złotych, zaś pełnoceramiczna 1500 zł. Według stomatologów, najlepiej zdecydować się na korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu, gdyż są one najtrwalsze i powinny wystarczyć nam na wiele lat.

Mosty protetyczne

Mosty protetyczne to idealne rozwiązania w przypadku, gdy wraz z górną częścią zęba tracimy jego korzeń. Ich uzupełniającą koronę przymocowuje się do sąsiednich zębów, co ma jedną podstawową zaletę – pozwala uzupełnić nawet kilka znajdujących się obok siebie ubytków. Z tego względu, w jednym moście porcelanowym czasem znajdują się nawet trzy wypełniające ubytek korony, a także dwie korony, które stanowią filary mostu.

Ceny mostów protetycznych są trudne do jednoznacznego oszacowania, ponieważ zależą od liczby koron, które zostaną umieszczone w danym moście, materiału, z jakiego wykonany zostanie most, a także sposobu jego wykonania i renomy gabinetu stomatologicznego, w którym poddajemy się leczeniu protetycznemu. W przypadku mostów porcelanowych na podbudowie metalowej należy się liczyć z kosztem około 700 zł za każdy element mostu, natomiast jeśli chodzi o most porcelanowy na cyrkonie, cena ta jest średnio dwa razy wyższa.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button