Blog

Plomby amalgamatowe

Bardzo często możemy gdzieś usłyszeć lub przeczytać, że plomby amalgamatowe nie są szczególnie bezpieczne dla zdrowia. Głównym powodem tych oskarżeń jest rtęć – jeden z ich podstawowych składników. A jak wszyscy wiemy, rtęć jest dla człowieka substancją trującą. Dlaczego więc dentyści nie rezygnują z wykorzystywania amalgamatu w produkcji plomb? Na to pytanie ciężko jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ same opnie na temat jego szkodliwości też są podzielone. Srebrne plomby, oprócz rtęci, zawierają też srebro, cynę, miedź oraz cynk. Są to jedyne plomby, które refunduje nasz polski NFZ, co dodatkowo przyczynia się do tego, ze w dalszym ciągu jest to temat tak kontrowersyjny.

Zmiana prawa

Bez względu na to, czy te plomby są faktycznie bezpieczne czy nie, od 1 lipca tego roku nie wolno jest już ich stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz dzieci poniżej 16 roku życia. Do 2030 roku, przewiduje się, że plomby amalgamatowe znikną kompletnie z asortymentu gabinetów dentystycznych.

Czy te plomby są bezpieczne?

Na początek musimy ustalić jedno – istnieją dwa ich rodzaje. Jeszcze kilka lat temu stosowano plomby z tzw. fazą gamma 2, które faktycznie uwalniały rtęć, powodując zatrucia. Z tego też powodu środowisko stomatologiczne przeszło na plomby z nowoczesnego amalgamatu, który nie uwalnia rtęci. To właśnie ten typ srebrnych plomb jest obecnie wykorzystywany przez NFZ do wypełniania ubytków. Nie da się ukryć, że wielu ludzi może im po prostu nie ufać, biorąc pod uwagę ogromną wadę ich poprzedniej wersji.

Zalety i wady plomb amalgamatowych

Plomby amalgamatowe
Założona plomba amalgamatowa

Zalety:

  • Plomby te są znacznie bardziej wytrzymałe, niż wypełnienia światłoutwardzalne, czyli białe lub kompoyztowe.
  • Są refundowane przez NFZ, dlatego też każdy może wypełnić sobie nimi ubytek, nie ponosząc przy tym zbyt wygórowanych kosztów.

Wady:

  • Nieestetyczny wygląd – plomby te z czasem czernieją, co sprawia, że nasze zęby sprawiają wrażenie spróchniałych. Nawet ich domyślny kolor mocno odstaje od barwy naturalnego szkliwa.
  • Mała szansa na to, że zęby zostaną przebarwione.
  • Między tkanką zęba a plomba może powstać pusta przestrzeń, ponieważ amalgamat nie łączy się ani z zębiną, ani szkliwem. Sprzyja to zarazem rozwojowi próchnicy pod plombą.

Chociaż obecnie mamy wybór między plombą amalgamatową a światłoutwardzalną, zdecydowanie rekomendujemy tę drugą opcję. Jest ona zauważalnie milsza dla oczu, zaś jej ewentualna wymiana również przebiega szybciej i prościej.

Marcelina Dobrowolska

Jestem na 3 roku stomatologii na jednej z polskich uczelni medycznych. Poszłam w ślady rodziców, którzy nauczyli mnie, jak odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Udzielam się na tym blogu, gdyż sądzę, że mogę pomóc w dostarczeniu rzetelnych informacji na tematy związane z tematyką zdrowia zębów i dziąseł. Uważam, że zawsze warto zdobywać nowe informacje o znanych nam dobrze rzeczach.

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

  1. I bardzo dobrze, że to dziadostwo wreszcie odchodzi do lamusa! Dentysta powinien zadbać o NORMALNY wygląd zęba po zabiegu, a nie dodatkowo szpecić go w takim samym stopniu, co próchnica! Czemu nikt jeszcze nie refunduje takich normalnych plomb?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button