Blog

Znieczulenie nasiękowe – jak się je wykonuje i czy jest bolesne?

Obecnie stomatolodzy oferują nam trzy rodzaje znieczuleń miejscowych: powierzchowne, przewodowe oraz nasiękowe. My dziś postanowiliśmy się skupić na tym ostatnim. Na czym polega znieczulenie nasiękowe, jaka jest jego cena i jak długo działa? Czy jest bolesne? Te i inne informacje uzyskasz zapoznając się z lekturą niniejszego tekstu.

Skuteczność znieczulenia nasiękowego opiera się o blokowanie przewodnictwa impulsów nerwowych trafiających do mózgu. Znieczulenie można wykonać zarówno w szczęce, jak i przednich zębach żuchwy; wszystko sprowadza się do wstrzyknięcia środka znieczulającego w okolicę korzenia leczonego zęba. Obecnie znieczulenie nasiękowe stosuje się właściwie w każdej dziedzinie stomatologii – zarówno w stomatologii zachowawczej, protetyce, ortodoncji, jak i chirurgii stomatologicznej czy szczękowo-twarzowej.

Na czym opiera się działanie znieczulenia nasiękowego?

Większość z dzisiejszych zabiegów stomatologicznych nie wymaga znieczulania, jednak pacjenci mimo wszystko często o nie proszą – głównie z uwagi na chęć zapewnienia sobie w trakcie operacji jak największego komfortu psychicznego. Niemal wszystkie dostępne środki znieczulania miejscowego działają na tej samej zasadzie; ich zadaniem jest blokowanie impulsów nerwowych docierających do mózgu. Nie inaczej jest ze znieczuleniem nasiękowym.

No dobrze, ale w jaki konkretnie sposób ów impulsy nerwowe zostają zablokowane? Otóż każde znieczulenie miejscowe jest skuteczne ze względu na zastosowane w nim środki znieczulające, które mogą być naprawdę zróżnicowane. Niegdyś do znieczulania używano głównie prokainy, jednak z czasem została ona wyparta przez mepiwakainę, prilokainę czy bupiwakainę. Warto podkreślić, że każdy z tych środków może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi, dlatego też specjalista dobiera ich stężenie w sposób adekwatny do danego przypadku.

Znieczulenie nasiękowe a inne metody znieczulające

Znieczulenie nasiękowe uchodzi za najbardziej komfortowe dla pacjenta ze wszystkich technik znieczulania miejscowego; jest ono również obecnie uważane za najbardziej popularną formę znieczulania. Czym różni się znieczulenie nasiękowe od znieczulenia przewodowego i powierzchownego?

Otóż jak wspomnieliśmy wcześniej, znieczulenie nasiękowe można aplikować zarówno w szczęce, jak i przednich zębach żuchwy. Jest ono możliwie najmniej inwazyjne, ponieważ wiąże się ze wstrzyknięciem środka znieczulającego do tkanek miękkich. Dla porównania, znieczulenie powierzchowne polega na posmarowaniu żelem z lidokainą miejsca wkłucia, zaś przewodowe wymaga dostania się igłą iniekcyjną do otworu żuchwy w miejscu, w którym przebiega nerw, i następnym zdeponowaniu tam anestetyku.

Znieczulenia miejscowe nie są jednak jedynymi sposobami na uchronienie pacjentów przed bólem związanym z zabiegami stomatologicznymi. Sporadycznie lekarze w porozumieniu z pacjentem decydują się również na przeprowadzenie zabiegu pod narkozą; najczęściej w przypadku ekstrakcji zębów. Od niedawna stomatolodzy mają do dyspozycji także tak zwane „znieczulenie tumescencyjne”, które polega na podaniu pacjentowi środków znieczulających o obojętnym pH.

Jakie są przeciwskazania do wykonania znieczulenia nasiękowego?

W zasadzie jedynym przeciwskazaniem do wykonania znieczulenia nasiękowego jest uczulenie pacjenta na któryś ze składników uczulających. W dzisiejszej medycynie występuje jednak mnóstwo różnego rodzaju preparatów służących do miejscowego znieczulenia zęba, a zatem odpowiednio dopasowany specyfik nie powinien wywoływać u osoby poddającej się znieczuleniu żadnych skutków ubocznych.

Aby zminimalizować ryzyko wszelkich działań niepożądanych, lekarz tuż przed zaaplikowaniem pacjentowi znieczulenia przeprowadza wnikliwy wywiad, który pozwala określić, które środki znieczulające będą bezpieczne. Etap ten jest bardzo istotny, ponieważ podanie znieczulenia stomatologicznego osobie uczulonej na dany preparat może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, i w konsekwencji nawet do zgonu.

Obecnie nie istnieją przeciwskazania, by aplikować znieczulenie nasiękowe nawet kobietom w ciąży – oczywiście tylko w przypadku zastosowania specjalnych, bezpiecznych dla ciężarnej i płodu specyfików.

Ile kosztuje znieczulenie nasiękowe? Czy jest bolesne?

Znieczulenie nasiękowe działa zazwyczaj przez około trzy godziny, co jest czasem w pełni wystarczającym do tego, by każdy zabieg przeprowadzić w sposób spokojny i komfortowy. Jego cena jest uzależniona od gabinetu dentystycznego – czasem znieczulenie jest wliczone w koszt zabiegu, a w niektórych przypadkach należy za nie dopłacić kilkadziesiąt złotych.

Niezwykle często pacjenci pytają nas, czy znieczulenie nasiękowe boli. Otóż cały dyskomfort sprowadza się właściwie do nieprzyjemnego uczucia, które pojawia się w momencie wkłuwania – potem już pacjent nie powinien odczuwać żadnych nieprzyjemnych doznań (wyłączając z tego możliwe zdrętwienie wargi i policzka). Co warte podkreślenia, nie ma przeciwskazań, by po znieczuleniu nasiękowym prowadzić samochód czy pić alkohol.

Mirosław Fojut

Lekarz specjalista, pasjonat rynku szczoteczek elektrycznych oraz towarzyszących im innowacji. Jestem autorem artykułów dotyczących nie tylko mojego zawodu, czyli chorób jamy ustnej i zębów, ale także tych bardziej „na luzie”, o tym, co w dentystycznej trawie piszczy. Śledzę na bieżąco nowinki dentystyczne od Ameryki po Chiny, aby móc dzielić się swoją wiedzą nie tylko ze swoimi pacjentami, ale też Wami, czytelnikami. Żywię tym samym nadzieję, że moi koledzy po fachu również zaczną się otwierać na innowacje po zapoznaniu się z nimi i wprowadzać nowatorskie metody leczenia do polskich gabinetów.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button