Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych to schorzenie, spowodowane złą higieną jamy ustnej, źle wykonanym leczeniem endodontycznym lub urazem mechanicznym. Stan zapalny obejmuje ozębną, okostną oraz kość wyrostka zębodołowego. Towarzyszy mu silny ból, a czasem także obrzęk twarzy. Co powoduje ten stan? Jak go rozpoznać i jak należy go wyleczyć?

Przyczyny zapalenia tkanek okołowierzchołkowych

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowychPierwszą przyczyną zapalenia tkanek okołowierzchołkowych jest zakażenie bakteryjne. Kiedy bakterie docierają do miazgi zęba oraz jego kanałów, z czasem mogą one wydostać się na zewnątrz poprzez otwór w wierzchołku korzenia, co otwiera im drogę do sąsiednich tkanek. Jeśli byliśmy leczeni periodontologicznie, bakterie mogą nas zainfekować, wędrując do tkanek przyzębia kieszonkami dziąsłowymi.

Czasem bywa tez tak, że podczas leczenia kanałowego dochodzi do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, wskutek uszkodzenia tkanek przez preparaty dezynfekujące lub mające na celu umartwić miazgę. Zwichnięcie lub złamanie korzenia zęba w wyniku urazu również sprzyja temu schorzeniu.

Objawy zapalenia

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych charakteryzuje się bardzo silnym bólem, z którym nie pomogą nam nawet środki przeciwbólowe. Sam ból nie ustępuje, a potrafi się wręcz nasilić podczas leżenia oraz wystawienia na ciepło. Pacjent może też odczuwać obrzęk policzka, zaś stanowi zapalnemu będzie też towarzyszyć stan podgorączkowy.

Jeśli ból jest ćmiący, wówczas możemy mówić o zapaleniu surowiczym, powiązanym z martwicą miazgi lub wysiękiem surowicy do kanału korzeniowego. Z kolei pulsujący ból oznacza, że mamy tu do czynienia z ropnym stanem zapalnym i jego rozwojem. I chociaż sam ból niekiedy trudno jest odróżnić od tego związanego z chorobami miazgi, główną różnicą miedzy tymi dolegliwościami jest to, że przy zapaleniu tkanek okołowierzchołkowych czujemy mocniejszy ból przy gryzieniu oraz uczucie pulsującego ciśnienia w zębodole. Kolejnym symptomem jest ból w okolicy wierzchołkowej zęba oraz uwypuklenia na powierzchni dziąseł. Uwypuklenia te powinny boleć – brak bólu sugeruje bowiem, że mamy tu jednak do czynienia z torbielą.

Obecny jest tu też tzw. objaw Owińskiego, wiążący się z bólem po dotknięciu błony śluzowej otaczającej chory ząb.

Metody leczenia

W zależności od stanu zęba, należy przeprowadzić leczenie kanałowe lub usunąć go. Nieleczone zapalenie tkanek okołowierzchołkowych może wiązać się z groźnymi powikłaniami pokroju zapalenia nerwów czaszkowych lub przerzutowych ropni mózgu.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych

Paweł Górzyński - lekarz stomatolog

Jestem stomatologiem. Publikuję artykuły związane z tematyką zębów i dziąseł w Internecie. Interesują się żywo tematyką dbania o higienę jamy ustnej nie tylko zawodowo, ale także prywatnie. Testuję nowe produkty, które mają zapewnić jeszcze dokładniejsze czyszczenie uzębienia. Chciałbym się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem tak, by więcej osób zrozumiało, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Back to top button