Światowy Parlament Stomatologiczny w tym roku obradował w Genewie
W dniach 19-24 września w szwajcarskiej Genewie ponad 400 delegatów z 74 państw obradowało w ramach Światowego Parlamentu Stomatologicznego FDI. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się, jakie tematy poruszano podczas obrad.
Co było tematem obrad Światowego Parlamentu Stomatologicznego?
Prezydent Światowej Federacji Dentystycznej (FDI) prof. Ihsane Ben Yahya wysłała list do wszystkich organizacji członkowskich, podsumowujący obrady Światowego Parlamentu Stomatologicznego. Wydarzenie odbyło się w Genewie w dniach 19-24 września.
Prof. Yahya była bardzo wdzięczna, że miała okazję ponownie spotkać się z członkami Światowego Parlamentu Stomatologicznego. Według niej obrady okazały się sukcesem, a to dzięki udziałowi ponad 400 delegatów z 74 państw. Pani prezydent podziękowała wszystkim przybyłym za uczestnictwo w spotkaniach i w Zgromadzeniu Ogólnym. Dodała, iż kilkudniowy zjazd pozwolił na przeprowadzenie kilku ważnych dyskusji oraz podjęcie decyzji odnośnie przyszłości organizacji i spraw związanych ze zdrowiem jamy ustnej.
Deklaracje Zgromadzenia Ogólnego Światowego Parlamentu Stomatologicznego
Podczas Zgromadzenia Ogólnego Światowego Parlamentu Stomatologicznego przyjęto deklaracje na temat:
- materiałów bioaktywnych
- profilaktyki w stomatologii sportowej
- ochraniaczy jamy ustnej stosowanych w sporcie
- roli szczepień w ochronie zespołu stomatologicznego
- nomy – choroby, której należy zapobiegać w celu ratowania życia.
Nowo przyjęte deklaracje już niebawem będą dostępne na stronie internetowej FDI oraz zostaną opublikowane w czasopiśmie „International Dental Journal”.
Nowi członkowie Rady Światowej Federacji Dentystycznej
W czasie obrad Zgromadzenia Ogólnego Światowego Parlamentu Stomatologicznego odbyły się wybory nowych członków Rady FDI oraz pięciu komisji. Do Komisji Praktyk Stomatologicznych wybrano m.in. dr hab. n. med. Kingę Grzech-Leśniak. W trakcie sześciu dni trwania obrad parlamentu uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wielu interesujących panelach, np. w inauguracji kampanii Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 2023.
Inną ważną sesją była dyskusja na temat zdrowia stomatologicznego osób starszych, podczas której zaznaczono konieczność poszerzania wiedzy odnośnie potrzeb stomatologicznych seniorów.
Stomatologia zrównoważona i wpływ dentystów na środowisko
Obrady Światowego Parlamentu Stomatologicznego obejmują również Światowe Forum Zdrowia Jamy ustnej, podczas którego zainicjowano Zobowiązanie na rzecz Zrównoważonej Stomatologii. To projekt, którego celem jest zachęcenie stowarzyszenia stomatologów do poprawy wpływu ich specjalizacji na środowisko naturalne. We wspomnianym wcześniej liście szefowa FDI podziękowała także za wysiłki w celu poprawy zdrowia i skuteczniejszego zapobiegania chorobom jamy ustnej w biedniejszych regionach.
Założony w 1999 roku Światowy Fundusz Rozwoju Stomatologii (WDDF) ma za zadanie wspierać inicjatywy dotyczące zdrowia jamy ustnej w najuboższych miejscach na świecie. Prezydent Yahya podziękowała towarzystwom stomatologicznym z Indii, Nigerii, Tanzanii i Kenii za ich wysiłek na rzecz poprawy zdrowia jamy ustnej. Przypomniała także, iż wspomniany fundusz wciąż przyjmuje nowe zgłoszenia. Zachęciła również do zapoznania się ze stroną internetową WDDF oraz składania wniosków o grant.