Tyłozgryz
Tyłozgryz jest najczęstszą wadą zgryzu – w samej Europie, ponad połowa przypadków problemów z ułożeniem szczęki sprowadza się właśnie do tego schorzenia. W wyniku tyłozgryzu, dolny łuk zębowy zostaje cofnięty względem górnego, co prowadzi chociażby do problemów z asymetrią profilu twarzy. Czym dokładnie jest to schorzenie i jak je leczyć? Tego dowiecie się w naszym artykule!
Przyczyny tyłozgryzu
- Choroby ogólnoustrojowe, wpływające na rozwój kości (niedoczynność tarczycy, krzywica)
- Nieprawidłowe układanie głowy podczas snu (broda skierowana ku górze, poduszka pod szyją)
- Wady postawy, na czele z patologiczną lordozą szyjną lub ustnym torem oddechowym
- Nawyki pokroju ssania palca lub obgryzania paznokci i ołówków
- Wczesna utrata siekaczy dolnych
Rodzaje i objawy
Istnieją trzy rodzaje tyłozgryzu:
- Tyłozgryz częściowy – zęby trzonowe są ułożone prawidłowo, lecz cofnięte zostały dolne zęby przednie. U chorego możemy zauważyć pogłębioną bruzdę wargowo podbródkową i wywiniętą wargę dolną.
- Tyłozgryz całkowity – cały dolny łuk zębowy jest cofnięty względem górnego. Objawy są takie same, jak w przypadku tyłozgryzu częściowego.
- Tyłozgryz rzekomy – objawia się wysuniętą wargą górną i okolicą podnosową. Spowodowane jest to nadmiernym rozwojem szczęki w stosunku do czaszki. Dolny łuk zębowy i żuchwa są jednak zbudowane prawidłowo.
Diagnoza i leczenie tyłozgryzu
W celu diagnozy, ortodonta ocenia uzębienie, rysy twarzy oraz wykonane zdjęcia radiologiczne i pobrane wyciski szczęki. A ponieważ, jak w przypadku każdej choroby zgryzu, leczenie jest trudniejsze i mniej komfortowe u osoby dorosłej, powinniśmy udać się do dentysty jak najszybciej, gdy tylko zauważymy objawy tyłozgryzu u naszego dziecka.
W walce z tyłozgryzem mogą nam pomóc specjalne ćwiczenia. Zaliczamy do nich chociażby tzw. ćwiczenie Rogersa, polegające na wyprostowaniu się, odchyleniu rąk i głowy do tyłu i wreszcie wysunięciu żuchwy kilka razy, najdalej, jak jest to możliwe. Innym ćwiczeniem jest wysuwanie brzegów siecznych zębów dolnych, aby dotykały one dolnej wargi. Także i tutaj należy się wyprostować i odchylić głowę. Ćwiczenia tego typu najlepiej jest wykonywać przed lustrem.
Podstawową formą leczenia są aparaty ortodontyczne, w przypadku dzieci – ruchome. Czasem należy jednak usunąć niektóre zęby. U pacjentów dorosłych korygowanie zgryzu odbywa się poprzez noszenie aparatu stałego.